«Україна не Росія і навіть не Молдова». Ми знову пасемо задніх у рейтингу конкурентоспроможності

Автор

Українська економіка просіла у рейтингу світової конкурентоспроможності ( Global Competitiveness Index ) Всесвітнього економічного форуму на дві позиції, тоді як у минулому році вона піднялась на шість. Тепер країна посідає 85-місце, розташувавшись між Шрі-Ланкою і Молдовою.

Індекс відображає ландшафт конкурентоспроможності 141 країни за 12 основними критеріями, що загалом містять 103 позиції. Кожен показник оцінюється в максимальні 100 балів. Це показує, наскільки економіка близька до ідеального стану або знаходиться на «кордоні» конкурентоспроможності.

Україні в цьому році вдалося отримати лише 57 загальних балів. Не дає піднятись у рейтингу фінансова система, яка втратила 19 позицій та опустилася до 136-го місця. Цей показник складається з кількох важливих індикаторів, кожен з яких показує рівень глибини та стійкості фінансового сектору. Зокрема, вниз Україну тягнуть проблемні кредити, які переважно сконцентровані у держбанках, говорить заступник директора Центру економічної стратегії Марія Репко.

«Банки навіть продати їх колекторам не можуть, це нанесе збитки державі», – говорить вона.

Фото: reports.weforum.org

Також просіли показники макроекономічної стабільності та здатності до інновацій. Обидва впали на дві сходинки до 133-го та 60-го місць відповідно. Для зростання останнього важлива комерціалізація винаходів, з якою в Україні все погано, говорить Репко. За її словами, якщо бізнес і вкладається в інновації, то переважно закуповує за кордоном обладнання або ж знання.

Показник впровадження інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ) опустився на 11 позицій — до 78-го місця, а сфери охорони здоров'я — на 9 позицій, до 101-го місця.

Водночас на 16 позицій покращилися показники за критеріями ринок товарів (з 73-го на 57-ме місце) та інституційний розвиток (з 110-го на 104-те місце). На одну позицію зросли ринок праці, навички, динаміка та рівень розвитку бізнесу, а також освіта. У той же час, незмінними залишився показник обсягу внутрішнього ринку та інфраструктури.

Позитивні зміни помічені у показнику середньорічного зростання ВВП. Він за десять років перестав бути від’ємним і покращився з -2,1% до 0,1%. А от прямі іноземні інвестиції за п’ять років знизилися з 2,7% ВВП до 2,3% ВВП.

Позиції сусідніх країн у рейтингу кращі — вони підіймалися або ж залишилися на місці. Зокрема, на одну сходинку вище стали Румунія, Угорщина, Словаччина. Молдова, яка у рейтингу слідує за Україною та займає 86 місце, покращила свою позицію на 2 сходинки. Зокрема, у неї ситуація з макроекономікою краща ніж у нас — за цими показниками вона знаходиться на 94-му місці.

На 12 сходинок Молдова обігнала Україну у сфері фінансових систем, зайнявши 124 місце. Кращі позиції також у впровадженні ІКТ. Згідно з даними звіту, за цим показником країна знаходиться на 48-му місці та випереджає Україну на 40 місць. Просіла цьогоріч сусідка України в показниках щодо розміру ринку, зайнявши 127-ме місце, та інноваційних можливостей — 109-те місце.

Фото: reports.weforum.org

Польща та Росія залишилися на 37-му та 43-му місцях, як і минулого року.

Зберегти свої позиції останній допомогла стабільна макроекономіка. За цими показниками Росія піднялася на 12 позицій та зайняла 43-те місце. З розвитку фінансової системи у країни лише 95-те місце. Це пояснюється тим, що російські компанії мають недостатній доступ до фінансів, що обмежує їх конкурентоспроможність на різних рівнях. За критерієм навички РФ опустилася на 54-те місце.

Фото: reports.weforum.org

Показники сусідньої Польщі також покращилися за рахунок макроекономіки. Країна посіла перше місце серед 141 країни, отримавши 100 балів. За показником інноваційних можливостей Польща займає 39-те місце, а за розміром ринку — 22-ге. З фінансовою системою ситуація також значно краща ніж в України — країна знаходиться на 57-му місці.

Фото: reports.weforum.org

Показники сусідів України у рейтингу, які її випереджають, виправдані їх швидким розвитком, пояснює заступник директора Європейської бізнес-асоціації Світлана Михайловська. Але вони не свідчать про погіршення ситуації в країні.

За словами Михайловської, рейтинг вплине на відчуття та зацікавленість нових інвесторів. «Ті, хто вже працює в Україні, відчувають перспективи ринку в залежності від ситуації в країні... В цілому ж, варто сказати, що зараз настрої бізнесу позитивні», — додає Михайловська.

Таку ж позицію підтримує і Репко. Вона стверджує, що рейтинг вплине на імідж країни, але відтоку іноземних інвестицій не буде. «Це більше показник для нових інвесторів», — додає вона.

Співзасновник та директор економічних програм Ukrainian Institute for the Future Анатолій Амелін вважає, що на зниження конкурентоспроможності впливає проведення нецілісних реформ, адже вони, умовно кажучи, копіюються з розвинутих країн та вбудовуються у систему.

«Виходить такий собі франкенштейн з різних елементів та моделей, тоді коли інші країни розробляють з нуля моделі та імплементують їх», — говорить він.

За словами Амеліна, зараз необхідно створити умови для входу на ринок міжнародних компаній, які б створювали дослідницькі центри. Також варто розвивати енергетику та покращувати інфраструктуру.

«Потрібно створювати нове середовище, тоді ми зможемо стати потужним ринком», — стверджує він. Після цього слід взятися за регуляторне поле та фіскальну політику.

Експерт також підкреслює, що в Україні податки виконують лише фіскальну функцію, тобто забрати, тоді як у інших країнах ця функція — стимулювання.

«Туреччина, Грузія створили економічні зони, які приваблюють інвесторів, а Україна не створює таких плюсів для них. Коли інвестор дивиться на Україну він не розуміє, чому він має зайти сюди», — підсумовує він.

Читати на The Page