Facebook Pixel

Скандали-інтриги. Як в Україні запускали новий ринок електроенергії — підсумки першого дня

Незважаючи на всі спроби відкласти запуск ринку електроенергії на три місяці (і навіть на рік), торги за оновленою моделлю все ж відбулися. І хоча останні дві доби персонал «Оператора ринку» працював не змикаючи очей, без казусів, звісно, не обійшлося — торги «заглохли» на кілька годин.

Технічно ринок стартував 27 червня з першою угодою між «Енергоатомом» і «Укргідроенерго» для постачання електроенергії населенню за PSO.

30 червня відбулися перші торги електроенергією «на добу вперед». Це потрібно було для покриття різниці між законтрактованими і прогнозними обсягами споживання у першу добу роботи нової моделі. Продали близько 160 тис. МВт-год електроенергії — це приблизно половина середньодобового обсягу споживання в Україні влітку. За даними Ощадбанку, в торгах взяли участь 164 покупця і 10 продавців, а обсяг перевищив 308 млн грн. Тобто тут все пройшло досить гладко.

А ось в ніч на 1 липня держпідприємство «Оператор ринку» на дві години зупинило торги на внутрішньодобовому ринку. Директор ДП Володимир Євдокимов у коментарі агентству «Інтерфакс-Україна» пояснив це тим, що деякі учасники завищили ціни. Річ в тім, що перед запуском «Оператор ринку» опублікував граничні ціни (price caps) для внутрішньодобового і ринку «на добу вперед». У години мінімального навантаження (з 23:00 до 8:00) ціна не може перевищувати 959 грн за МВт-год, в інший час — не вище 2048 грн за МВт-год (обидві ціни без ПДВ). У результаті це призвело до позаштатної ситуації, вирішити яку і повністю відновити торги «Оператор ринку» зміг тільки о 3 годині ночі.

Ще за дві години до запуску нового ринку забив тривогу затятий противник реформи — представник президента в Кабміні Андрій Герус. Він навів дані, згідно з якими вугільні електростанції підняли ціну електроенергії на 50% – з 1,44 грн у червні до 2,3 грн за КВт-год. «Абсолютно неадекватний результат «реформи», коли світові ціни газу і вугілля падають, а вугільна електроенергія злітає в ціні на 50%», — обурився Герус.

Пізніше найбільша приватна енергогенеруюча компанія ДТЕК Ріната Ахметова опублікувала прес-реліз, у якому заявила, що продала електроенергію майже на 1,57 грн за КВт-год. Це, за даними ДТЕК, на 12% нижче ціни в першому півріччі 2019 року. Заяву про зростання ціни на 50% у компанії назвали маніпуляцією.

Директор з комунікацій «ДТЕК Енерго» Ірина Мілютіна додала, що аукціон за двустронніми договорами проводили тільки державні вуглегенеруючі енергокомпанії — «Центренерго», Калуська і Кременчуцька ТЕЦ. За її словами, ціну вони встановлювали, виходячи з вартості вугілля для держшахт. Вона склала 2,3 грн за КВт-год.

«Тільки ніхто на ці аукціони не прийшов і е/е за такою ціною не купив. Зате більшість вийшла на ринок на добу вперед, де було продано понад 50% обсягу споживання країни. Фактична ціна продажу е/е на ринку на добу вперед склала 1,59 грн», — пояснила Мілютіна.

Ще однією загрозою енергобезпеки Герус назвав затримку із запуском внутрішньодобового ринку. Слід зазначити, що проблема зі своєчасним запуском дійсно була (вище було описано, що цей сегмент стартував із затримкою в кілька годин). Однак це все ж не призвело до «колапсу», на якому наполягав представник президента. Після усунення неполадок ринок запрацював у нормальному режимі, повідомив «Оператор ринку».

Втім, з останнім не згоден один з продавців — компанія «Веракс Енерджі». Вона заявила про заподіяння збитків у зв’язку зі збоями в програмному забезпеченні, а також про дискримінацію. Нібито проблема так і не була повністю вирішена і частина учасників так і не змогла продати електроенергію. У своєму листі на адресу «Оператору ринку» «Веракс Енерджі» заявила, що на момент його написання (15:25 1 липня 2019 року) проблема залишилася невирішеною.

Чомусь не поспішала забезпечити нормальну роботу ринку Держфіскальна служба. Вона тільки сьогодні внесла «Оператора ринку» до реєстру платників ПДВ. І лише після скарг учасників, що через це в реєстрі не проходять податкові накладні.

У підсумку за двосторонніми договорами 1 липня продали близько 230 тис. МВт-год електроенергії, повідомили в «Укренерго». Більшу її частину — майже 58% (або 133 тис. МВт-год) купило держпідприємство «Гарантований покупець» для продажу постачальниками універсальних послуг населенню за регульованою ціною. Інший обсяг пішов у нерегульований сегмент ринку. При цьому ціни «Укренерго» відмовилося публікувати, пославшись на комерційну таємницю.

Всього 1 липня на ринках двосторонніх договорів та «на добу вперед» продали приблизно 390 тис. МВт-год електроенергії. А середньорічний показник добового споживання становить близько 419 тис. МВт-год. Результати балансуючого і внутрішньодобового ринків «Укренерго» обіцяє оприлюднити пізніше — після отримання всіх необхідних даних.

Втім, об’єктивних оцінок ринку ще варто почекати щонайменше місяць, вважає в.о. голови парламентського комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Олександр Домбровський.

«Я би хотів застерегти як від надто трагічних оцінок, які сьогодні з’явилися у ЗМІ, так і від занадто оптимістичних щодо того, що ринок стартував дуже добре. Перші результати запуску оптового ринку ми побачимо тільки за підсумками липня», — зазначив Домбровський на засіданні погоджувальної ради у парламенті.

Подякувати 🎉