Кешбек за чек. Що Мінфін придумав для боротьби із «внутрішніми офшорами»

Фото: УНІАН

Міністерство фінансів вирішило виплачувати винагороду за інформацію про недобросовісних продавців. А ховається таке нововведення під всім відомим терміном «кешбек». Загалом під закон можуть потрапити понад 9 тис. компаній і підприємців. А штрафів вони заплатять на 16 млн грн, вже встигли підрахувати чиновники.

The Page розібралося, як саме міністерство пропонує боротися з «тіньовиками» і скільки грошей за це отримає покупець.

  • Що сталося? Мінфін розробив вже другий проект змін у податкове законодавство. Згідно з ним, покупці зможуть отримувати частину вартості товару (той самий кешбек) у випадку, якщо продавець порушив правила продажу товару або послуги, вартість яких перевищує 50 неоподатковуваних мінімумів — тобто 850 грн.
  • В чому проблема? Необхідність такого кроку міністерство пояснює високим рівнем тіньової економіки — 33%. Крім того, Мінфін вказує на поширену ситуацію, коли спрощену систему оподаткування експлуатує великий бізнес, тим самим не сплачуючи податки. Приклад: компанії використовують фізосіб-підприємців на «спрощенці». Фактично вони працюють на великий бізнес, а не на себе, водночас перетворюючись на «внутрішні офшори».
  • Який кешбек можна отримати? Якщо провина продавця буде доведена, то покупець отримає всю витрачену суму. Проте є кілька умов: у скарзі покупець повинен вказати свій банківський рахунок і прикласти копію чеку. Також, щоб пройшла виплата, продавець повинен спочатку сплатити штраф, а вартість послуг в одному чеку повинна перевищувати вищезазначені 850 грн.
  • Скільки заплатить продавець? Недобросовісним торгівцям за умов першого порушення доведеться заплатити до держбюджету подвійну суму проданих товарів чи послуг, а після повторного — п’ятикратну.
  • Як буде працювати кешбек? Якщо законопроект все ж таки приймуть, в електронному кабінеті платника податків буде створена інформаційна система. Всі продавці будуть проводити операції через неї. Там же покупець зможе перевірити правильність виданого йому чека. А в разі порушення — подати скаргу. Таким порушенням може стати заниження реальної вартості товару в чеку або непроведення операцій через РРО.
  • Як бізнес може захиститися? Для продавців Мінфін передбачив дворівневу систему перевірки скарг. На першому етапі — камеральна перевірка, яку будуть проводити податкові органи. На другому — фактична, якщо продавець не підтвердив факт продажу.

Контекст

Минулого року Мінфін вже пропонував схожий законопроект про кешбек. Він пропонував штрафувати продавців за невидачу чеків та виплачувати компенсацію покупцям за скарги. Однак проект зустрів опір з боку Держрегуляторної служби, яка відмовилася погоджувати документ. Відомство вказувало на ризики збільшення кількості перевірок, а також зловживання з боку контролерів і покупців.

Також законопроект критикували і представники бізнесу. Наприклад, Спілка українських підприємців, яка побоювався недобросовісної конкуренції. А от Європейська Бізнес Асоціація в цілому підтримувала документ, хоч і мала низку окремих зауважень.

Доля нового документа поки залишається невідомою. Його також ще мають узгодити Мінекономіки, Мін’юст, Держрегуляторна, фіскальна і казначейська служби, а також Держагентство з питань електронного урядування.

Читати на The Page