У серпні 2020 року Служба безпеки України заблокувала діяльність шахрайської організації B2B Jewelry. Її жертвами стали 600 тис. громадян, які вклали в піраміду $250 млн. Проте B2B і далі працює та збирає гроші людей.
Про нове покоління фінансових пірамід в Україні, протидію та захист від них The Page розповів Євген Грушовець, член Асоціації правників України та партнер Ario Law Firm.
B2B Jewelry: як це працює?
Кілька місяців тому за ініціативи журналістського корпусу Євген Грушовець долучився до розслідування діяльності B2B Jewelry, ставши одним із її вкладників. Він придбав сертифікат на 1 тис. грн і зареєструвався в особистому кабінеті на офіційному сайті B2B.
Згідно з умовами «спеціальної пропозиції», інвестор мав би отримувати 8% від вкладеної суми щотижня, тобто понад 400% на рік. Кожної п’ятниці кошти мали нараховуватися в особистому кабінеті, а вже потім їх можна було вивести на банківську картку. За словами співробітників магазину, сертифікат також можна було обміняти на ювелірні вироби у фірмових крамницях В2В.
За кілька тижнів до особистого кабінету юриста дійсно надійшли обіцяні відсотки. Проте перерахувати гроші на картку йому не вдалося, як і багатьом іншим вкладникам.
Чому B2B Jewelry і далі працює?
Попри відкриття кримінального провадження щодо злочинної діяльності B2B Jewelry, блокування її рахунків, оголошення підозри та домашній арешт власника Миколи Гонти, організація й досі працює.
За словами експерта, наразі немає законних юридичних підстав для того, щоби заборонити роботу В2В. Це пояснюється тим, що немає юридичної особи, яка асоціюється з організацією — лише Микола Гонта та інші фізичні особи.
Як повернути гроші з B2B Jewelry: чи є шанси у вкладників?
За словами юриста, інвесторам можуть повернути вкладені кошти, коли суд кваліфікує діяльність B2B Jewelry як шахрайство. За такі злочини законодавство України передбачає кримінальну відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк від 7 до 12 років з конфіскацією майна. З огляду на те, яких масштабів і розголосу набула справа, реальне покарання є досить імовірним.
Однак вкладникам, які вирішать боротися за свої гроші, доведеться витратити чимало часу та сил. З досвіду Євгена Грушовця, подібні справи розглядаються впродовж 2–3 років.
Розгляд справи уповільнить також пошук правоохоронцями всіх активів, які зловмисники встигли придбати за незаконно отримані кошти. Як повідомляли в СБУ, за час функціонування піраміди організатори придбали один з островів Дніпровського каскаду, 18 елітних позашляховиків вартістю понад $100 тис. кожен, коштовності, інше рухоме й нерухоме майно.
Що робити вкладникам B2B Jewelry?
Щоби стати учасником справи проти B2B, потрібно подати заяву до поліції про заволодіння коштами шахрайським шляхом за місцем купівлі сертифіката. Правоохоронці об’єднають усі заяви в одну справу. Далі буде проведено експертизу, яка дасть змогу встановити загальну суму завданої шкоди. Цей висновок впливатиме на кваліфікацію дій особи, якій повідомлять про підозру.
Чому фінансові піраміди досі існують?
Законодавство України дає чітку оцінку діяльності фінансових пірамід — шахрайство, заволодіння майном шляхом обману, зловживання довірою. Проте є кілька чинників, які дають змогу зловмисникам створювати й розвивати піраміди.
По-перше, несумлінне виконання правоохоронними органами своїх обов’язків. На прикладі B2B: компанія працювала впродовж кількох років, а чіткої оцінки її діяльності з боку правоохоронців не було.
По-друге, за В2В Jewelry не стоїть жодна фізична або юридична особа, яку могла б перевірити Державна податкова служба України.
По-третє, важливу роль у цій історії зіграв психологічний чинник. Оскільки діяльністю компанії не займалися на рівні державної правоохоронної системи, у людей виникло враження, що робота організації є цілком законною. Рівень довіри до неї поступово зростав, а піраміда набувала дедалі більших масштабів.
Як захиститися й не потрапити в пастку шахраїв?
Ключова ознака шахрайства — відсутність нормального юридичного документа про укладення угоди, наприклад фіскального чека. Насторожити мають і обіцянки надреальних доходів. B2B Jewelry пропонувала своїм інвесторам кешбек понад 400% на рік. Такі надзвичайно високі доходи суперечать економічним законам ведення легального бізнесу.
Про фінансову піраміду свідчать також відсутність можливості безготівкового платежу та психологічний тиск. Покупці приходили до В2В для того, щоби придбати ювелірні вироби. Натомість продавці пропонували їм придбати сертифікат і стати вкладником, розповідаючи неймовірні історії про швидкий та легкий прибуток без жодних ризиків.
Варто розуміти, що законність бізнесу ніяк не підтверджується місцем розташування його офісу, зовнішнім оздобленням крамниць і популярністю вебсайту.
Скільки фінансових пірамід сьогодні діє в Україні?
За словами правника, наразі фінансових пірамід в Україні досить мало. Переважно вони діють на території окремих областей і регіонів. B2B Jewelry була однією з найбільших пірамід із часів МММ. За масштабами діяльності аналогів в Україні їй наразі немає.