Мережа мультимаркетів «Аврора», де пропонують товари повсякденного вжитку, добре відома мільйонам українців. Адже останніми роками компанія бурхливо розвивається і станом на січень 2025 року налічує понад 1600 магазинів в Україні та понад 30 магазинів у Румунії. Допомагає у цьому створення умов для розвитку та реалізації потенціалу співробітників, незалежно від їхньої статі. До прикладу, в «Аврорі» жінки обіймають більше половини керівних посад. The Page розповідає, як в компанії, де працює понад 15 тис. співробітників, впроваджують принципи ґендерної рівності.
Як в «Аврорі» реалізується жіноче лідерство
У відповідь на запитання The Page, чи справді чоловіки і жінки мають рівні шанси на кар’єрне зростання, в «Аврорі» повідомили, що в 2025 році вищі керівні посади в компанії обіймають 53% жінок. А оскільки на керівних посадах співвідношення між жінками та чоловіками майже рівне, в мережі «Аврора» не існує розриву в зарплатах за статтю. Так було не завжди – у грудні 2021 року серед топменеджерів «Аврори» частка жінок складала лише 33%.
Виходить, що за останні роки жінки в компанії пробили умовну «скляну стелю» – невидиму перешкоду для кар’єрного зростання, і це підтверджують реальні кар’єрні історії.
Наприклад, Анна Кулягіна з 2021 року очолює Команду відкриттів «Аврори». Її кар’єра в компанії розпочалася у 2015 році, коли вона побачила оголошення біля дверей магазину в Дніпрі і влаштувалась на «тимчасову» роботу.
«Перед переходом в офіс зрозуміла, що вже переросла себе на посаді регіональної менеджерки і почала через це трохи вигорати – мені хотілося змін і руху далі», – розповідає про свою мотивацію до розвитку кар’єри Анна Кулягіна.
Анна Кулягіна з 2021 року очолює Команду відкриттів «Аврори». Фото надане партнером.
А Ганна Приходченко з 2025 року працює в «Аврорі» операційною лідеркою НС-департаменту. Кар’єру в компанії вона розпочала у 2014 році, одразу після декретної відпустки, супервайзеркою промоутерів.
«Я завжди відчувала, що HR – це моє покликання. Колись я проходила тести, які показували, що я природжена HR-фахівчиня, хоча тоді ще не розуміла значення цих двох літер», – згадує Ганна Приходченко.
Ганна Приходченко з 2025 року працює в «Аврорі» операційною лідеркою НС-департаменту. Фото надане партнером.
Варто підкреслити, що жінок в «Аврорі» не стримують «скляні стіни», як заведено називати горизонтальну сегрегацію на ринку праці – обмежений доступ до певних професій. Адже в «Аврорі» жінки часто займають традиційно чоловічі позиції. Наприклад, працюють водійками навантажувачів і вантажівок у логістиці, охоронницями в роздробі, в IT, управлінні проєктами, аналітиці та операційному менеджменті в офісах компанії.
Жінки в «Аврорі» працюють водійками навантажувачів і вантажівок у логістиці. Фото надане партнером.
Жінки в «Аврорі» працюють водійками навантажувачів і вантажівок у логістиці. Фото надане партнером.
Жінки в «Аврорі» працюють водійками навантажувачів і вантажівок у логістиці. Фото надане партнером.
Наприклад, посаду директорки з логістики в мережі «Аврора» з 2020 року обіймає Олена Цимбалиста. Вона відповідає за стратегічний розвиток і впровадження нових технологій у логістичні процеси компанії. Під її керівництвом «Аврора» у Київській області відкрила розподільчий центр площею понад 7 тис. кв. м, який наразі обслуговує 150 магазинів у регіоні. Цимбалиста має авторитет у професійній спільноті – ділиться досвідом розвитку логістики компанії на галузевих заходах.
Олена Цимбалиста, директорка з логістики мережі мультимаркетів «Аврора» . Фото надане партнером.
«У нас немає обмежень для тих, хто прагне рухатися вперед: можна змінювати не лише посади, а й напрями діяльності – від роздробу до офісу підтримки чи логістики, від логістики до роздрібної торгівлі тощо. Ми підтримуємо наших людей у прагненні до досягнень, надаючи можливість розвивати нові компетенції через участь у різноманітних проєктах та розширення зони відповідальності», – підкреслюють в «Аврорі».
В чому проявляються сильні сторони жіночого лідерства
Приклад «Аврори» засвідчує, що просування жінок на керівні посади не лише підвищує корпоративну культуру, але й веде до реальних бізнес-результатів.
На підтвердження цьому в «Аврорі» посилаються на опитування Міжнародної організації праці (МОП), яке виявило, що в компаніях, де жінки складають 30–40% ради директорів, бізнес-результати покращуються на 20%. Відповідно, рекомендована мінімальна частка жінок у радах директорів має становити 30%. Покращення, вочевидь, пояснюються тим, що рівні можливості для чоловіків і жінок дозволяють компаніям використовувати потенціал всіх працівників і більш ефективно управляти ресурсами.
«Жінки-лідерки часто орієнтовані на співпрацю, що сприяє ефективному вирішенню конфліктів і розвитку команди, – коментують в «Аврорі». – Дотримання гендерної рівності серед керівництва посилює управлінський потенціал компанії, оскільки забезпечує різноманіття підходів, креативності та балансу в прийнятті рішень, що є ключем до успіху в умовах швидко змінюваного бізнес-середовища».
Як «Аврора» стала компанією, дружньою до родини
В мережі «Аврора» батьки отримують всі соціальні гарантії. Вагітним жінкам і батькам з маленькими дітьми готові запропонувати робочі місця. А відпустку по догляду за дитиною можуть взяти як мати, так і батько на рівних умовах.
У компанії діє спеціальна «школа татусів», аби підтримати чоловіків на всіх етапах догляду за дитиною. Фото надане партнером.
У компанії діє спеціальна «школа татусів», аби підтримати чоловіків на всіх етапах догляду за дитиною. Фото надане партнером.
У компанії діє спеціальна «школа татусів», аби підтримати чоловіків на всіх етапах догляду за дитиною. Фото надане партнером.
У компанії навіть організували спеціальну «школу татусів», щоб підтримати чоловіків на всіх етапах цього процесу. Для батьків і тих, хто з різних причин не може працювати за стандартним графіком, у розподільчому центрі «Аврори» є дві адаптовані зміни, що дозволяють ліпше поєднувати роботу та сімейні обов'язки.
«Ми активно підтримуємо батьків, створюючи комфортні умови для роботи та сімейного життя. Кожен тато і кожна мама, які стають батьками, отримують baby-box з корисними речами для малечі. У полтавському офісі підтримки з 2022 року на безоплатній основі діє дитяча кімната «Маленький аврорчик», що включає дві різновікові групи, де перебувають діти у робочий час батьків. Кімната для денного сну розташована в укритті. На вулиці облаштований дитячий майданчик. На час обідньої перерви дітей забирають батьки для спільного прийому їжі», – коментують в «Аврорі».
Як гендерна рівність стала ключовим принципом для мережі «Аврора»
Політика рівності в компанії передбачає для всіх співробітників незалежно від статі рівні можливості для розвитку, кар’єрного зростання та навчання.
«Поштовхом для ухвалення цієї політики стали як внутрішні цінності компанії, так і світові тренди, що підкреслюють важливість гендерної рівності як основного принципу прав людини», – пояснюють свій підхід в «Аврорі».
У 2024 році компанія приєдналася до міжнародної ініціативи WEP’s (Women's Empowerment Principles – Принципи розширення прав і можливостей жінок), від Глобального Договору ООН і ООН Жінки. Затверджений у зв’язку з цим план дій WEP’s на 2024-2026 роки вже дав результати: показник гендерної рівності в компанії зріс із 37% до 74%.
Додамо, що в «Аврорі» активно борються з гендерними стереотипами через тренінги та корпоративні комунікації. Про прецеденти порушення політики рівності співробітникам пропонується повідомляти на анонімну лінію довіри. Проте кількість звернень щодо дискримінації виявилася мінімальною, що свідчить про високу свідомість колективу.
«Ми є однією з тих компаній, яка обирає в команду людей і за ціннісним співпадінням в тому числі. Для нас дуже важливо, щоб цінності компанії і принципи роботи співпадали із принципами та особистими цінностями співробітників. Завдяки цьому підходу та просвітницьким кампаніям таких ситуацій в нашій роботі майже немає. Пишаємось і тішимося, що наша команда не допускає цього», – відповідають в «Аврорі» на питання про прецеденти гендерної дискримінації чи харасменту.