Життя

Старий Новий рік — історія свята, традиції, прикмети

В ніч з 13 на 14 січня українці святкують Щедрий вечір, або ж Старий Новий рік. Саме в цей день наші предки святкували Новий рік за юліанським календарем, який ми зараз називаємо «за старим стилем».

Про історію цього свята, традиції та прикмети розповідає The Page.

Історія Старого Нового року

Старий Новий рік — це, по суті, і є Новий рік, який українці святкували раніше за юліанським календарем, тобто «за старим стилем». Як і теперішній Новий рік, Старий Новий рік в ті часи святкували з 31 грудня на 1 січня.

Однак коли в 1918 році радянська влада встановила нове літочислення, то за новим григоріанським календарем дата святкування зрушилася вперед з 13 на 14 січня.

Також 13 січня ще є свято Маланки, а 14 — День святого Василя.

Щедрий вечір

Традиції Старого Нового року

Як українці зустрічають Щедрий вечір

Як і на Різдво, на Щедрий вечір заведено збиратися за столом всією родиною. Проте страви цього дня готують ситними, а на столі обов’язково має бути щедра кутя, яка заправлена смальцем або вершками. Також повинна бути різна випічка та частування.

Крім того, за стіл усі сідали в чистому одязі та просили один у одного пробачення. Українці вірили, що так увесь рік пройде в мирі.

Щедрівки та народні гуляння

13 січня традиційно проводять народні гуляння з переодяганням у тварин і фольклорних персонажів. Щедрувальники ходять по домівках, співають щедрівки, танцюють, за що господарі будинків частують їх і дають гроші.

Також молодь вбирається в костюми персонажів Щедрого вечора — Меланки, Василя, кози, діда та інших

Щедрування

Посівання

14 січня хлопчики та чоловіки ходили посівати. Робили вони це з самого ранку до сходу сонця. Тому існує прикмета, що першим у дім цього дня повинен зайти саме чоловік.

Посівання

Ворожіння

Згідно з народними повір'ями, ворожіння в ніч з 13 на 14 січня вважається найдостовірнішим. У цей час незаміжні дівчата кладуть під подушку чотирьох королів з колоди карт. Вони вважали, що так побачать уві сні свого майбутнього нареченого.

Крім того, раніше у селах дівчата ставили на підлозі зерно, воду, дзеркало і глину. Потім вони впускали в хату півня. Якщо птах ішов до зерна, то майбутній чоловік буде багатим. Якщо до дзеркала — гулякою, якщо до глини — бідним, якщо до води — п’яницею.

Також дівчата виходили на вулицю і слухали під парканом розмови сусідів. Якщо у розмові чули слово «іди», то це означало, що цього року дівчина вийде заміж. Якщо ж чули — «сиди, стій», то рік буде дівувати.

Ворожіння на Щедрий вечір

Прикмети на Старий Новий рік

  • Якщо в ніч на 14 січня небо ясне і на ньому багато зірок — буде хороший урожай ягід.
  • Яка Меланія — такий і Петро з Павлом (12 липня).
  • Василів день веселий — то і рік такий.
  • Якщо на Василя мороз і сніг — до хорошого урожаю.
  • Якщо хуртовина на Василя — вродять горіхи.
  • Щедро засипана зерном підлога в хаті — на багатий урожай.
  • Багато пухнастого інею на деревах — до хорошого медозбору.
  • Відлига на Старий Новий рік — дощитиме ціле літо.
  • Туман на Василя — до врожаю в коморі.

Читати на The Page

Життя

Як зустріти Новий рік на самоті: поради та ідеї

Здоров'я

Як правильно закушувати, щоб не було похмілля

Гастро/Їжа

Як приготувати швидкі та смачні закуски на Новий рік: топ 5 рецептів