Життя

Олімпіада-2024: парад відкриття на Сені, медалі з металу Ейфелевої вежі та інші факти та цифри

У 2024 році Париж стане другим після Лондона містом, яке тричі приймало літні Олімпійські ігри. Столиця Франції вперше приймала Олімпійські ігри 1900 року – через чотири роки після відновлення Олімпіад, які після заборони римським імператором Феодосіем I не проводилися близько 1500 років. 1924 року Париж вдруге приймав літні Олімпійські ігри.

Через сто років, 26 липня в Парижі будуть офіційно відкриті літні Олімпійські ігри 2024 року (Ігри XXXIII Олімпіади). Для Франції це буде шоста Олімпіада. На додаток до трьох літніх Олімпійських ігор, вона тричі організовувала зимові Ігри: Шамоні-1924, Гренобль-1968 та Альбервіль-1992.

The Page наводить основні цифри Олімпіади-2024, цікаві факти, пов'язані з нею, та інформацію про участь України у Іграх в Парижі.

Основні цифри Олімпіади у Парижі

Олімпійські ігри-2024 проходитимуть з 26 липня по 11 серпня.

На змаганнях буде розіграно 329 комплектів медалей у 32 видах спорту. Братимуть участь 10,5 тисячі спортсменів від 205 національних олімпійських комітетів.

Медалі Олімпіади у Парижі (аверс)

На Олімпіаді в Парижі братиме участь однакова кількість чоловіків та жінок. На Олімпіаді-2020 у Токіо жінок було 48,8%. У Ріо жінок було ще менше – 45,6%. Порівняно з Токіо-2020 зросте також кількість змішаних ґендерних змагань – з 18 до 22-х.

За попередніми оцінками, проведення Олімпіади-2024 коштуватиме 9,1 млрд доларів. Для порівняння: Олімпійські ігри-2000 у Сіднеї коштували 8,1 млрд, в Афінах 2004 року – 18,7 млрд, Пекіні 2008 року – 52,7 млрд, Лондоні 2012 року – 13,3 млрд, у Токіо у 2021 році – 35 млрд.

За тиждень до відкриття Олімпіади-2024 вже продано рекордну кількість квитків – 8,6 млн. Попередній рекорд – 8,3 млн на Іграх в Атланті. Більше 60% квитків продано у Франції, також до трійки лідерів за проданими квитками входять Іспанія та Італія.

Цікаві факти про Олімпіаду-2024

Церемонія відкриття

Церемонію відкриття Ігор зможуть побачити понад 320 тисяч глядачів. Парад пройде річкою Сеною, в ньому задіяно 180 човнів, кожна делегація пересуватиметься на окремому судні. До зони посадки біля Аустерлицького мосту спортсменів із Олімпійського села доставлять 240 автобусів. Річковий рух розтягнеться на шість кілометрів. Кінцева зупинка – Єнський міст біля Ейфелевої вежі.

Заключна частина церемонії проходитиме на площі Трокадеро, куди з'їдуться 120 запрошених глав держав. Там же урочисту промову виголосить президент Франції Еммануель Макрон.

За порядком під час церемонії слідкуватиме 45 тисяч правоохоронців.

З 18.30 до півночі на день церемонії небо у радіусі 150 км над Парижем закриють для цивільних літаків. Обмеження торкнуться руху поїздів. Його призупинять із 16:00.

Місця проведення змагань Оліпіади-2024

Змагання відбуватимуться у 16 містах Франції, зокрема у Ліллі, Марселі, Ліоні, Бордо та Ніцці. Крім того, на острові Таїті в Тихому океані відбудуться змагання з серфінгу.

Деякі змагання відбудуться у знакових місцях Парижа: пляжний волейбол – під Ейфелевою вежею, урбаністичні види спорту – на площі Згоди (Конкорд), фехтування та тхеквондо – у Гранд-Палі.

Бігова доріжка на стадіоні Стад-де-Франс буде фіолетовою. У 2016 році вона була синя, потім червоною в Токіо у 2021 році. Традиційно бігові доріжки мають червоний колір.

Медалі Олімпіади у Парижі (реверс)

Організатори Паризьких ігор-2024 вигадали унікальний та історичний маршрут марафону. Він проходитиме маршрутом так званого «Жіночого маршу за хлібом», що проходив 5 і 6 жовтня 1789 року під час початкового етапу Великої французької революції. Тоді тисячі парижанок пройшли від Парижа до Версаля, щоб вимагати хліба.

Частина водних змагань проходитимуть у річці Сена, що протікає через Париж. Ще недавно в цій річці було заборонено навіть купатися, але влада провела велику роботу з очищення річки. Після Олімпіади на Сені відкриють близько 20 публічних пляжів.

Призові переможцям Олімпійських ігор

2024-й стане першим роком, коли легкоатлети отримають призові за золоті медалі. МОК не виплачує прямих призових за медалі, але Міжнародна легкоатлетична асоціація (WA) у квітні оголосила, що золоті медалісти у легкоатлетичних видах спорту на Олімпіаді-2024 у Парижі отримають грошові призи. Переможці кожного з 48 легкоатлетичних змагань отримають по 50 000 доларів, а естафетні команди отримають таку ж суму, яка буде поділена між спортсменами.

Міжнародна боксерська асоціація (IBA) оголосила у травні, що золоті медалісти отримають 100 000 доларів, срібні – по 50 000, бронзові – по 25 000. Причому у всіх випадках спортсмен отримає половину суми, а його НОК та тренер – по 25%.

Медалі Олімпіади у Парижі

Усі 5084 золоті, срібні та бронзові медалі Паризьких ігор будуть прикрашені шестигранним металевим медальйоном, який буде інкрустований як дорогоцінний камінь у дизайні елітного французького ювелірного дому Chaumet (група LVMH)

Метал для медальйону було взято зі складу в Парижі, де зберігаються обрізки оригінального металу, з якого виготовлена Ейфелева вежа.

На зворотному боці всіх олімпійських медалей з 2004 року зображено грецьку богиню Ніку, яка влітає на історичний стадіон «Панатинаїкос» в Афінах, місце проведення перших Олімпійських ігор нового часу. Організатори Ігор у Парижі досягли поступок від Міжнародного олімпійського комітету, що дозволило їм додати на сцену зображення Ейфелевої вежі.

Талісман Олімпіади в Парижі

Талісмана Олімпіади звати Фріг. Його прообразом став традиційний фригійський ковпак. Ці ковпаки були символом свободи протягом усієї історії Франції. Олімпійський Фріг пофарбований в синій, білий і червоний кольори прапора Франції.

Талісман Олімпіади в Парижі

Участь України в Олімпійських іграх 2024 року

Національний олімпійський комітет (НОК) повідомив, що до складу офіційної української делегації на Іграх увійшли 297 осіб. З них: 140 спортсменів та спортсменок; 12 спаринг-партнерів та альтернативних спортсменів; 95 тренерів; 24 лікарів, масажистів та інших спеціалістів; 4 водії; 16 членів штабу національної збірної команди України; 6 фахівців з адміністративно-технічного та екіпірувального забезпечення.

Україна буде представлена у 26 з 32 дисциплін, які входять до програми Олімпійських ігор: бадмінтон, бокс, вільна та греко-римська боротьба, брейкінг, важка атлетика, велосипедний спорт (маунтенбайк та шосе), гребний слалом, академічна веслування на байдарках і каное, спортивна гімнастика, художня гімнастика, дзюдо, легка атлетика, артистичне плавання, плавання, скелелазіння, стрибки у воду, стрільба з лука, стендова стрільба, кульова стрільба, сучасне п'ятиборство, теніс.

НОК затвердив призові для спортсменів: 125 тисяч доларів за золоту медаль, 100 тисяч – за срібло та 80 тисяч – за бронзу.

Попри те, що церемонію відкриття запланували на 26 липня, змагатися спортсмени розпочнуть на два дні раніше – з 24 числа. Цього дня збірна України з футболу зіграє свій перший матч проти команди Іраку.

Український дім Volia Space стане культурним та медійним центром України в Парижі. Він розпочне роботу 27 липня і працюватиме до закриття Олімпійських ігор 11 серпня. Volia Space буде розташований у парку La Villette поряд з домами інших країн Європи. Локацію Volia Space надала французька сторона, а всі додаткові витрати покривають меценати.

Форму для олімпійців виготовила польська компанія 4F – новий спонсор НОК України.

Де можна дивитися Олімпійські ігри

У Києві з 24 липня по 4 серпня працюватиме безкоштовна фан-зона в Урбан-парку Національного комплексу «Експоцентр України» (ВДНГ).

Офіційним транслятором Ігор в Україні буде «Суспільне». Безкоштовну трансляцію змагань можна буде переглянути на каналі «Супільне спорт» та на місцевих телеканалах «Суспільного».

Читати на The Page

Життя

Олександр Усик: від рингу до футбольного поля

Життя

Ветерани на протезах зіграли благодійний футбольний матч разом з українськими зірками — фото

Життя

Українці взяли участь у відкритті «Ігор нескорених-2025» — фото