У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт про внесення змін у законодавство щодо оподаткування операцій з криптоактивами. Як повідомило Міністерство цифрової трансформації, його розробило блокчейн-співтовариство.
Проєкт пропонує визначити терміни, пов'язані з функціонуванням ринку віртуальних активів, встановити особливості оподаткування операцій з криптоактивами, а також визначити правову природу віртуальних активів (зробити їх об'єктами цивільного права).
У документі наведено визначення термінів «віртуальний актив», «криптоактив», «операція з криптовалютою», «розподілений реєстр», «маркер» і «токен-актив».
Також є пункти про оподаткування:
- 5% — ставка податку на доходи фізичних осіб для прибутку від продажу криптоактивів;
- прибуток від операцій з криптоактивами розраховується як позитивна різниця між доходом, отриманим від продажу активу, та його вартістю, що визначається як сума документально підтверджених витрат на придбання такого активу і на його створення;
- операції з продажу криптоактивів не обкладаються ПДВ.
Додатково
Верховна Рада попереднього скликання та органи тодішньої виконавчої влади зробили ряд спроб легалізувати й упорядкувати діяльність з криптоактивами.
Наприклад:
- у грудні 2018 року профільний комітет ВР підтримав законопроєкт №9083 про внесення змін до Податкового кодексу щодо оподаткування операцій з віртуальними активами. Там теж давалися визначення термінів, а базовою нормою було встановлення для підприємств на перехідний період (до кінця 2024) 5% податку на переказ кріптовалюти в фіат (реальні гроші) або на покупку товарів і послуг;
- наприкінці жовтня 2018 року Мінекономрозвитку представило проєкт Концепції державної політики у сфері віртуальних активів. Її реалізація була передбачена на період до 2021 року в два етапи.
Були й інші законопроєкти, заяви Ради з фінансової стабільності та фінансових регуляторів. Але далі цього справа не просунулася.