Дмитру Фірташу загрожує понад 80 років ув’язнення у США з конфіскацією, якщо він не співпрацюватиме зі слідством — юрист

Автор

Український олігарх Дмитро Фірташ. Фото: УНІАН

Українському олігарху Дмитру Фірташу загрожує понад 80 років ув’язнення з конфіскацією майна у разі екстрадиції до США. Про це повідомив американський юрист, партнер юридичної фірми Arnall Golden Gregory LLP Джин Берд в інтерв’ю «Голосу Америки».

Такий термін олігарх може отримати за відмивання грошей, порушення так званого «закону Ріко» (про організації, що діють під впливом рекету й корупції), а також за намагання порушити закон про корупцію за кордоном, пояснює юрист. Щоправда, США можуть змінити обвинувачення, якщо Фірташ погодиться на співпрацю, додає Берд.

«Фірташ добре знайомий з різноманітними фінансовими угодами, в яких залучені топ-політики різних країн, у тому числі України та Росії. Тож можливо, він має інформацію, яка може зацікавити США», — говорить Берд.

За його словами, співпраця з Фірташом допоможе викрити інші незаконні схеми, до яких можуть бути причетні топ-чиновники. Це може викликати нові обвинувачення й судові справи проти відомих українських політиків та бізнесменів.

Найімовірніше, що суд над Фірташом відбуватиметься у штаті Іллінойс. У разі фінального рішення про екстрадицію українського олігарха можуть доставити в США вже на початку липня. Йому прийдеться визнати або заперечити свою провину щодо різних обвинуваченнь. Однак, аналізуючи попередні заяви захисту, є сумніви, що він визнає свої провини.

Після цього мають назначити додаткові слухання для обрання Фірташеві запобіжного заходу, проте найвірогідніше, що його заарештують за вимогою прокурорів. Вони наполягатимуть, що Фірташ — іноземний громадянин, і тому може втекти від правосуддя.

Джин Берд прогнозує, що увесь процес може тривати роками.

Захищає інтереси Фірташа Ден Вебб з чиказької фірми Winston & Strawn, якого вважають одним з найкращих американських юристів. Видання WSJ назвало його одним з найбільш високооплачуваних американських адвокатів. Також Вебб був спецпрокурором під час розслідування одного з найгучніших скандалів США «Ірангейт» у 1986 році. Тоді з‘ясувалось, що адміністрація президента Рейгана таємно, без дозволу Конгресу, продавала зброю Ірану. Згодом у своїй практиці юрист представляв у судах таких бізнес-гігантів, як Microsoft, Philip Morris та General Electric.

До Дена Вебба навіть звертався Дональд Трамп із пропозицією очолити його захист у розслідуванні незалежного прокурора США Мюллера про російське втручання у вибори США. Але юрист відмовився, зіславшись на конфлікт інтересів, у тому числі через Дмитра Фірташа. Український олігарх, у свою чергу, був бізнес-партнером Пола Манафорта, колишнього очільника передвиборчої кампанії Трампа, який фігурував у розслідуванні.

Контекст

  • У 2014 році Фірташа звинуватили у співучасті в підкупі індійських чиновників з метою укладення вигідної угоди з видобутку корисних копалин і подальшого продажу титану компанії Boeing.
  • Олігарха заарештували у березні 2014 року, але пізніше звільнили під заставу в $174 млн, і вiдтодi він заперечує свою екстрадицію до США.
  • Минулого тижня федеральний суддя Ребекка Палмаєр відмовилась скасувати звинувачення Фірташа в хабарництві. Цю справу можуть розглянути, оскільки вона стосується американської компанії Boeing.
  • У Авіабудівній компанії заявили, що розглядали можливість бізнесу з Фірташем, але угод не укладали. Boeing звинувачень не пред’явлено.
  • Нещодавно американський сенатор Роджер Уікер звинуватив Фірташа у тому, що той є агентом Кремля і навіть після арешту продовжив заробляти на корупції в Україні.
  • 25 червня Верховний суд Австрії відмовив задовольнити скаргу українського олігарха на прийняте в лютому 2017 року рішення апеляційного суду про його екстрадицію до США.
  • Остаточне рішення про екстрадицію Фірташа до США повинен прийняти федеральний міністр юстиції Австрії.

Читати на The Page