Свято 16 квітня: історія, традиції, прикмети, що не можна робити

16 квітня – день, насичений духовними, народними та світськими подіями. Цього дня вшановують пам’ять святих мучениць, дотримуються традицій Страсного тижня.

Церковне свято 16 квітня

16 квітня віряни відзначають день пам’яті святих мучениць Агапії, Ірини та Хіонії. Ці сестри жили в III–IV століттях у Римській імперії та загинули за віру в Христа під час переслідувань християн. Їхній подвиг став символом стійкості та відданості вірі.

Також цього дня вшановують Іллінсько-Чернігівську ікону Божої Матері, яка, за переказами, у 1662 році плакала протягом восьми днів, передвіщаючи напад на Чернігів.

Страсна середа

16 квітня – третій день Страсного тижня, відомий як Велика середа. У цей день згадують зраду Іуди, який продав Ісуса за 30 срібників. У храмах востаннє читається літургія Передосвячених Дарів, після чого починаються особливі богослужіння Страстей Христових.

Народні традиції та прикмети

У народі 16 квітня називали «Ірина Розсадниця». Цього дня господині висаджували розсаду, білити дерева та наводили лад у саду. Вважалося, що зав’язана на голові хустка під час роботи сприяє доброму врожаю.

Прикмети дня:

  • Грім – до врожаю хліба.
  • Дощ – до спекотного літа.
  • Південний вітер – до доброго врожаю ярих культур.

Що не можна робити 16 квітня

У Страсну середу слід утриматися від сварок, лайок, образ та прокльонів. Також не рекомендовано давати гроші у борг, оскільки вони можуть не повернутися. Також, за повір'ям, заборонені риболовлі та купання у водоймах і поливання кімнатних рослин.

Читати на The Page