СОТ оприлюднила звіт про торгівлю, розпочався саміт G20 – огляд світових економічних новин

експерт економічних програм Українського інституту майбутнього

СОТ опублікувала звіт щодо обмежувальних заходів у торгівлі, НБУ вводить купюру номіналом тисяча гривень, а в Японії розпочався саміт G20 – основні економічні події, що відбулися цього тижня, та їхній вплив на Україну.

Торговельні обмеження країн групи G20 залишаються на високому рівні і сповільнюють світову економіку

24 червня Світова організація торгівлі оприлюднила звіт за результатами моніторингу обмежувальних (протекціоністських) заходів у торгівлі. Згідно з ним, торговельні обмеження країн групи G20 залишаються на високому рівні та зросли у понад 3,5 раза, як порівняти з 2012 роком.

Лише за перше півріччя 2019 р. країнами G20 було введено 326 заходів, що обмежують торгівлю (у 2018-му – 1401 норма).

У 2019 році стосовно України цими державами було впроваджено 28 обмежувальних заходів щодо торгівлі та 13 таких, що лібералізують. Дані за минулий рік: 134 – норми протекціонізму, 51 – лібералізму.

Протекціоністські заходи у довгостроковій перспективі можуть уповільнити економіку країни. Враховуючи, що мова йде про «Велику Двадцятку» та початок введення заходів протекціонізму у 2009 році, то наслідком цього ми маємо сповільнення темпів зростання світової економіки. Це підтверджується оцінками Світового банку.

Нацбанк впорядковує готівковий обіг гривні

25 червня голова НБУ анонсував вилучення з обігу монет номіналом 1, 2 та 5 копійок з першого жовтня та введення нової банкноти номіналом 1000 грн.

Окрім цього, поступово з обігу буде виводитися монета номіналом 25 копійок. Такі заходи Нацбанк впроваджує з метою впорядкування готівкового обігу гривні. Це обумовлено:

  • зростанням рівня доходів та цін (за даними Держстату, середня заробітна плата зростала у 8,5 раза — з 1041 грн у 2006 р. до 8865 грн у 2018 р., відповідно це зумовило зростання попиту і підвищення цін);
  • зміною структури банкнот в обігу (за даними НБУ, понад 55% банкнот в обігу за сумою – це номінал 500 грн., і третина – банкноти номіналом 200 грн. Це свідчить про потребу введення вищого номіналу);
  • вартості виготовлення монет номіналом 1, 2 та 5 копійок значно перевищують їхній номінал (за даними НБУ, держава зможе економити понад 90 млн гривень на рік завдяки зменшенню витрат регулятора на їх виготовлення та оброблення).

Криптовалюти зростають у ціні

26 червня відбувся бум на ринку криптовалют. Цього дня максимальна ціна Bitcoin на біржі Bitstamp становила $13,9 тис. Максимальна ціна Bitcoin була зафіксована 14 грудня 2017 року на рівні $19,7 тис.

Тижневе зростання ціни становило 29,26%, а ринкова капіталізація Bitcoin – 209,65 млрд. За даними Reuters, одним із чинників зростання стала новина Facebook про проект нової криптовалюти Libra, запуск якої заплановано на кінець червня 2020 року. Іншою причиною є потенційне скорочення пропозиції криптовалюти внаслідок зменшення винагороди майнерам вдвічі (з 12,5 до 6,25 біткойна за блок). Це здійснюється з метою утримання інфляції.

Почав роботу саміт G20

28 червня розпочався саміт G20 у японському місті Осака, а 29-чи числа відбудеться зустріч Дональда Трампа та Сі Цзіньпіна, на якій будуть визначатися подальші кроки щодо врегулювання торговельного протистояння США та КНР.

У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: kolonka@thepage.ua

Читати на The Page