В Україні розпочався опалювальний сезон 2023–2024 років, при цьому у листопаді не зміняться тарифи на тепло, водопостачання та електроенергію. Не зміниться і вартість газу для клієнтів «Нафтогазу» (серед них натепер практично всі побутові споживачі трубопровідного газу країни). У листопаді скоригують правила мобілізації, змінять умови митного оформлення вантажів та правила нарахування допомоги ВПО, розширять програму виплат за знищене житло. Про це та інші зміни – у традиційному огляді The Page.
Зміни у мобілізації у листопаді 2023 року
З 1 листопада військовозобов'язані, які змінили місце проживання або переїхали до інших міст, регіонів чи країн, мають звернутися до центру комплектування ЗСУ або консульської установи за новим місцем проживання для особистої реєстрації. Термін такого звернення становить 7 днів.
Термін воєнного стану та загальної мобілізації в Україні поки що продовжили до 15 листопада. У разі воєнного стану військовозобов'язаними вважаються особи віком від 18 до 60 років. Але тих, хто не має військового досвіду, мобілізувати можуть лише з 27 років (закон, що передбачає зниження планки до 25 років, поки не підписаний президентом).
Мобілізація може торкнутися жінок, які перебувають на військовому обліку, а також осіб, яких виключили зі списку військовозобов'язаних та зняли з військового обліку, якщо ВЛК вважає їх придатними і вони не чинили тяжких чи особливо тяжких злочинів.
Як зміняться правила митного оформлення вантажів
З 7 листопада 2023 року в рамках Плану гармонізації митного законодавства України з митним законодавством ЄС суттєво зміняться умови митного контролю та оформлення як імпортних, так і експортних вантажів.
Зокрема, компанії, які не встигнуть до 7 листопада отримати відповідні спрощення та переваги, передбачені Митним кодексом України або Конвенцією про режим загального транзиту (статус АЕО – авторизованого економічного оператора), будуть змушені пред'являти товари митниці.
У Європейській бізнес-асоціації звертають увагу, що скасують імпортні декларації на кшталт ЄА, які дозволяли завершувати митне оформлення, не доставляючи товар на митницю. Також із Митного кодексу виключать положення, які дозволяли не пред'являти експортний вантаж митниці.
Виплати переселенцям: що зміниться з 1 листопада
З 1 листопада 2023 року допомогу призначатимуть на сім'ю внутрішньо переміщених осіб (ВПО), яка вперше звернулася за виплатою. Раніше треба було звертатися до всіх індивідуально. Гроші надходитимуть на банківський рахунок одній особі за всіх членів сім'ї. Сума допомоги для внутрішньо переміщених осіб не зміниться.
Діти та люди з інвалідністю отримуватимуть 3 тис. грн допомоги, а інші категорії ВПО — 2 тис. грн. Виплати продовжили до кінця січня 2024 року.
Якими будуть пенсії у листопаді 2023 року
До кінця 2023 року не передбачено нових індексацій пенсії, тож розмір пенсій залишиться без змін. Проте вікову надбавку отримають пенсіонери, яким протягом року виповниться 70, 75 чи 80 років – 300, 456 та 570 грн відповідно.
Розмір субсидій на оплату ЖКГ у листопаді
Вже почали діяти субсидії на опалювальний сезон 2023-2024 років. Пенсійний фонд здійснив розрахунок субсидій для домогосподарств, яким було надано таке право у вересні. Звернутися за субсидією можуть ті, хто змінив склад сім'ї, і ті, хто отримав відмову влітку.
Право на призначення субсидії мають домогосподарства, витрати на оплату ЖКГ яких перевищують 15% середньомісячного сукупного доходу сім'ї, не мають боргів за комунальні послуги або мають договір про їх реструктуризацію.
Як розраховується житлова субсидія
Як отримати компенсацію за знищене житло
З 1 листопада починає діяти програма виплати компенсацій за повністю зруйноване під час війни житло. Це наступна черга державної програми «єВідновлення».
Програма передбачає два види компенсації:
- одержання сертифіката на придбання нового житла (квартири чи приватного будинку) у будь-якому населеному пункті;
- грошові виплати на самостійне відновлення: можна отримати або сертифікат, або кошти для будівництва.
Виплати можливі, якщо житло:
- зруйноване через бойові дії після 24 лютого 2022 року;
- не підлягає відновленню та ремонту;
- розміщене на території, яка не була окупована до 24 лютого 2022;
- має власника.
Спочатку компенсацію зможуть отримати власники житла на неокупованій території, де не ведуться активні бойові дії. Згодом вона стане доступною для всіх.
Нові будівельні норми для укриттів
З 1 листопада набувають чинності нові будівельні норми щодо споруд цивільного захисту – ДБН В.2.2-5:2023. Йдеться про вимоги до проєктування та будівництва нових захисних споруд (укриттів, бомбосховищ) та до реконструкції та капітального ремонту існуючих.
Згідно з новими нормами, всі проєкти з відновлення житлових та громадських будівель (шкіл, лікарень, дитсадків) мають передбачати наявність облаштованих укриттів.
При новому будівництві обов'язковим є облаштування щонайменше одного універсального санітарно-гігієнічного приміщення, розрахованого на 200 осіб.
Додаткові рейси з жіночими купе у поїздах у листопаді 2023 року
«Укрзалізниця» у листопаді збільшить кількість рейсів із жіночими купе у пасажирських поїздах. Проєкт запустили наприкінці червня у поїздах чотирьох напрямків: Київ – Ужгород (№81); Дніпро – Трускавець (№41); Київ – Кривий Ріг (№75); Харків – Ясіня (№15).
З 15 листопада жіночі купе з'являться ще у чотирьох поїздах:
- №17/18 Харків – Ужгород;
- №29/30 Київ – Ужгород;
- №3/4 Запоріжжя – Ужгород;
- №26/236 Одеса – Рахів.
Місця в жіночих купе маркуватимуть у застосунку. Посадку у вагон дозволять лише жінкам та дітям до п'яти років включно. Вартість проїзду в жіночих купе не відрізняється від стандартної у вагонах аналогічного класу.