Скріншот плеєра одного з піратських онлайн-кінотеатрів
Міжнародні антипіратські групи знищили плеєр Moonwalk. Його використовували близько 80% піратських сайтів російськомовного інтернету, у тому числі й ті, які працювали в Україні. Найвідомішими з них були HDrezka, Baskino, «ГидОнлайн» і Kino Go. Сам Moonwalk повідомив, що він «ніколи не запрацює знову».
Спецоперацію в Нідерландах провели спільно BREIN (Голландський фонд захисту авторських прав), американські ACE (Альянс креативності та розваг) і MPAA (Американська асоціація кінокомпаній), повідомив блог Torrent Freak. Вони домоглися відключення серверів, арешту і конфіскації майна, а також розкриття даних щодо юридичних осіб, пов'язаних з Moonwalk.
«Боротьба з піратством носить глобальний характер, тому ми переслідуємо операторів таких послуг, їх хостинг-інфраструктуру, а також інших посередників, які підтримують ці нелегальні сервіси», — заявив глава BREIN Тім Куйк.
Що таке Moonwalk і як він працював
За даними BREIN, бібліотека одного з найбільших піратських плеєрів складалася з 26 тис. фільмів 10 тис. серіалів. А за останні місяці база поповнилася ще 2,5 тис. відео. Moonwalk, за даними компанії з кібербезпеки Group-IB, працює ще з 2013 року. Однак широку популярність сервіс отримав лише на початку 2019 року після публікації Group-IB звіту про монополістів піратського відео.
Moonwalk представляв собою піратську мережу доставки контенту (CDN). Для його використання досить було лише вставити код плеєра на сторінку сайту. Більш того, Moonwalk пропонував допомогу в налаштуванні і навіть створенні професійних піратських сайтів.
За кожну тисячу переглядів Moonwalk платив сайтам по $0,6. Заробляв сервіс переважно на рекламі нелегальних онлайн-казино.
За підрахунками BREIN, тільки 50 найпопулярніших піратських сайтів щомісяця забезпечували Moonwalk 395 млн переглядів від 89 млн унікальних відвідувачів. Пропускна здатність сервісу могла досягати 400 Гбіт/с. Збиток правовласників від цього оцінюється мінімум в декілька сотень мільйонів доларів.
Запуск і підтримку подібних CDN – дороге задоволення для власників. Наприклад, один з таких сервісів на 300 тис. файлів займав понад 5 петабайт серверного простору. А його обслуговування коштувало близько $100 тис. на місяць.
Що сталося з Moonwalk
Сервіс перестав працювати по обіді 18 жовтня. Тоді ж на всіх сайтах, де був вбудований Moonwalk , перестали відтворюватися всі фільми і серіали. Онлайн-пірати розміщували на своїх сайтах повідомлення: «В датацентрі, де розташовані плеєри, сталася аварія. Робляться всі спроби для відновлення працездатності. Приносимо вибачення за тимчасові незручності!».
Що буде далі
«Пірати» навряд чи здадуться і просто так підуть з цього надприбуткового бізнесу. В цілому Group-IB нарахувала близько 15 піратських провайдерів CDN. І Moonwalk був одним з найбільших серед них. Це не дивно, так як сервіс є найстарішим і найбільш популярним відеобалансером у цьому нелегальному бізнесі.
Вже зараз деякі адміністратори піратських сайтів замінюють Moonwalk на інші плеєри – наприклад, Viho або Kodik. Інші сайти поки що пропонують користувачам як альтернативу можливість завантажити фільми і серіали через торрент-трекери. Або заливають відео в інші сховища, як наприклад, «Однокласники» і «Відео Mail.ru ». Втім, останні сервіси заблоковані в Україні.