Фото: twitter.com/afrigatenewsly
Військово-транспортний літак Іл-76ТД української компанії Skyaviatrans 5 серпня потрапив під обстріл безпілотників в аеропорту лівійського міста Місурата, повідомили в Міністерстві закордонних справ України (МЗС). В Міністерстві інформполітики вважають, що це цілеспрямоване полювання на українські літаки з боку Росії.
Атака на літак може завдати компанії понад $2 млн збитків, розповіла в коментарі The Page директор авіакомпанії Олена Малахова.
Хто атакував літак і чи була зброя на борту
Атака почалася одразу після прибуття борту зі столиці Туреччини Анкари в аеропорт Місурата – літак був пошкоджений при розвантаженні. Обстріл здійснили сили генерала Халіфа Хафтара, якого підтримує РФ. Вони заявляють, що Іл-76ТД перевозив зброю, а напад на нього — це попередження іншим країнам, пише Вloomberg.
У Skyaviatrans перевезення зброї заперечують. За словами Малахової, авіакомпанія транспортувала гуманітарний вантаж для Товариства Червоного Півмісяця і має всі дозволи. «У мене є лист від Червоного Півмісяця" в Лівії, у якому йдеться, що це перевезення саме нашою компанією здійснювалося в межах їхніх програм», — зазначила вона.
Обстріляний літак не був зафрахтований Міжнародним комітетом Червоного Хреста, каже представник міжнародної організації Олександр Власенко. Але він допускає, що цілком можливо, що літак перевозив вантаж для Товариства Червоного Півмісяця Лівії.
При цьому Власенко, наголошує, що обидві організації об'єднують загальні принципи роботи, але юридично Червоний Хрест та Червоний Півмісяць абсолютно різні організації. Отримати коментар від представників Товариства Червоного Півмісяця вчора не вдалося.
Інформацію про перевезення зброї також спростували в Міністерстві закордонних справ України.
«Обережно. Нова дезінформація про Україну», – написав у своєму акаунті в Twitter тимчасовий виконувач обов'язків глави українського МЗС Єгор Божок.
Хто стоїть за крахом літаків
Це вже не перший знищений Іл-76ТД. Як пише Bloomberg, найімовірніше, що два таких літаки з українською реєстрацією були зруйновані під час атаки на аеропорт Аль-Джуфра 26 липня.
Заступник міністра інформполітики Дмитро Золотухін на своїй Facebook-сторінці підтвердив знищення трьох літаків, проте не назвав власників двох з них. Водночас в Skyaviatrans заявили, що це єдиний їхній літак, який потрапив під обстріл.
За інформацією Золотухіна, два Іл-76ТД знищили напередодні обговорення покупки Україною летальної зброї в США та візиту до Туреччини президента Володимира Зеленського.
Таким чином російські спецслужби здійснюють цілеспрямоване полювання за українськими комерційними бортами, вважає Золотухін.
У групі «Інформаційний супротив» також припускають, що полювання здійснюється саме за Іл-76ТД з українською реєстрацією, пише «Інтерфакс-Україна». Також наголошується, що першоджерелом новини про знищення українського літака стали проросійські блогери, слідом за ними її розповсюдили російські ЗМІ.
Що пов'язує Халіфа Хафтара з Москвою
Лівійський генерал протягом останніх років неодноразово відвідував Москву та проводив переговори з міністром оборони РФ Сергієм Шойгу, пише DW. Востаннє він приїздив до столиці Росії в листопаді 2018 року. На зустрічі Хафтара з Шойгу був присутній бізнесмен Євген Пригожин, якого пов'язують з приватною військовою компанією «Вагнер». Крім Москви, лівійського генерала підтримують Єгипет та ОАЕ.
За даними британської газети The Sun, у жовтні минулого року до Лівії прибули російські військовослужбовці Головного управління Генштабу (раніше ГРУ — The Page) для підтримки військ Хафтара. Джерела РБК також підтверджували присутність російських військових у Лівії. Але влада РФ заперечувала ці відомості.