27 січня виповнюється 180 років з дня народження українського живописця-пейзажиста грецького походження Архипа Куїнджі, у зв'язку з чим Google присвятив митцю дудл.
Портрет Архипа Куїнджі. Автор: Іван Крамськой. Фото: Wikipedia
Куїнджі народився 1841 року в селищі Карасівка поблизу Маріуполя, в сім'ї шевців та ювелірів. Хлопчик рано втратив батьків, жив бідно, а тому з дитинства почав працювати: пас гусей, служив у підрядника Чабаненка на будівництві церкви, згодом служив у хліботорговця Аморетті.
Вважається, що саме він першим звернув увагу на талановиті малюнки Архипа та порадив йому піти вчитися до живописця Івана Айвазовського. Однак за іншою версією, це був знайомий Куїнджі, хліботорговець Дуранте.
Портрет Архипа Куїнджі. Автор: Віктор Васнецов. Фото: Wikipedia
Утім, в учнях у Айвазовського він пробув недовго, і вже за кілька місяців повернувся до Маріуполя. В 1865 році Архип вирішив вступити до Академії мистецтв у Санкт-Петербурзі, проте перші дві спроби виявилися невдалими. За три роки він написав картину «Татарська сакля у Криму». Вона стала першої роботою художника, що потрапила на виставку.
«Українська ніч», 1876. Автор: Архип Куїнджі. Фото: Wikipedia
1870-ті роки називають розквітом творчості Куїнджі. У 1878-му його роботи представили на Всесвітній виставці в Парижі — таким чином він отримав всесвітнє визнання. А в 1880-му художник написав головну картину свого життя — «Місячна ніч на Дніпрі». Ще до першої публічної демонстрації роботи, її придбав князь Костянтин Романов.
«Місячна ніч на Дніпрі», 1880. Автор: Архип Куїнджі. Фото: Wikipedia
Куїнджі зображував реалістичні пейзажі, приділяв увагу тіням, прозорості води та об'ємності хмар. Його, зокрема, надихала природа Криму: на багатьох пейзажах Архипа зображені береги півострова, море та Кримські гори.
«Вечір в Україні». Автор: Архип Куїнджі. Фото: Wikipedia
Зображення на обкладинці: портрет Архипа Куїнджі. Автор: Іван Крамський