Поява на автомобільному небокраї наднової, названої CUPRA — свідоцтво того, що можна, програвши навіть два бої поспіль, виграти війну. Здавалося б, SEAT ніяк не занесеш до пантеону перемог стратегів Volkswagen AG. Каталонський бренд, контрольований VAG із 1987 року, так і не став темпераментною альтернативою надмірно правильній і сімейній «шкоді». Якщо чехи останні п'ять років стабільно продають близько мільйона автомобілів, то іспанці лише раз у своїй історії переступили через 500-тисячний рубіж.
Перша самостійна модель бренду CUPRA — справжній маніфест, який демонструє і концепцію розвитку марки, й її основні цінності, і дизайнерську ДНК.
Щоб закрити спортивно-емоційну нішу в своєму сузір'ї, німці двічі намагалися перекупити бренд Alfa Romeo. Після чого засукавши рукава, самостійно створили необхідний суббренд. Спочатку просто накачавши стероїдами найбільш придатні під драйверську концепцію малолітражки SEAT Ateca і SEAT Leon, а тепер презентувавши самостійну модель.
З першого дня свого існування саме CUPRA захищає кольори Seat в гонках. Фото: CUPRA
Екстер'єр
Дивлячися на Formentor, складається враження, що над його зовнішністю працювали у вільний від основної роботи час дизайнери Lamborghini. Ну щонайменше стилісти Infiniti і Genesis. А ось конструювали і доводили інженери Audi. Іспанського в кросовері тільки назва — за старою «сеатівською» традицією ім'я йому знайшли в географічному атласі. Форментор — найпівнічніша і сувора точка Майорки. Проте саме цей безлюдний скелястий мис, а також навколишні його природа і текстури послужили джерелом натхнення для каталонських дизайнерів і колористів.
Навіть самі німці з Red Dot Award не змогли в цьому році встояти перед настільки нетривіальною естетикою скульптурних зламів і витончених вплетінь, давши кросоверу премію в категорії Product Design.
І в екстер'єрі, і в інтер'єрі Formentor багато гострих кутів і трапецієподібних форм. Фото: CUPRA
Кольорова гама
Внаслідок і екстер'єр, і інтер'єр поцятковані гострокутними перетинами і трапецієподібними формами геть як на трансформер-емблемі марки. Крім того, все це буйство матових граней золотою ниткою пронизують мідні вставки, які знову-таки «синхронізуються» з кольором логотипу.
Крім скель і дерев дизайнерськими рефренами стали вугілля, бетон, карбон і... бензин. Спочатку в кузовній палітрі десяток унікальних кольорів, розроблених спеціально для Formentor. Найбільш виграшно грановані кросовери виглядають у матово-сірому Magnetic Tech Matt, темно-зеленому Dark Camouflage, синьому Petrol Blue Matt, червоному Desire Red і глянцево-сірому Graphene Grey.
«CUPRA Formentor — великий крок, що розкриває потенціал всього бренду, — сказав на презентації моделі гендиректор Cupra Уейн Гріффітс. — Це перша наша модель, зроблена без озирання на спадщину материнської компанії».
Бензинова версія
Намальований у модному купе-кросоверному форматі паркетник поєднав у собі естетику спортивних хетчбеків і позашляхову атрибутику. Він створений на глобальній платформі MQB Evo, що відкриває доступ до таких агрегатів і технологій, як 7-ступінчастий «робот» DSG із двома зчепленнями і з технологією електронного перемикання передач shift-by-wire та повноприводна трансмісія 4Drive з муфтою на задній осі. За габаритами CUPRA Formentor найближче до VW Tiguan (у них загальна колісна база і ширина), а ось з технічної точки зору — до CUPRA Leon. «Титульним» мотором стала бензинова «турбочетвірка» 2.0 TSI (310 к. с. І 400 Нм) від Audi S3, що робить новинку конкурентом таким кросоверам, як BMW X1 і Jaguar E-Pace.
До послуг шанувальників швидкої їзди адаптивна система управління підвіскою Dynamic Chassis Control (пресети Comfort, Offroad, Sport, Cupra і Individual), електроннокеровані амортизатори DCC, підрульові пелюстки, гальмівні механізми Brembo і розташована на самому видному місці кнопка відключення системи стабілізації.
До пари високій продуктивності і прайс-лист: паркетник оцінений в абсолютно фантастичні для материнського бренду 44 тис. євро.
Дизельна версія
Не забуті і шанувальники важкого палива. До їхніх послуг версія з 2-літровим дизелем 2.0 TDI (150 к. с., 360 Нм), що оснащується тим же 7-ступінчастим РКП. Зрозуміло, розгін до першої «сотні» помітно слабкіше — 9,3 с проти 4,9 с, зате і апетит скромніше — 5,7-6,2 л на 100 км проти 8,2-9 л на 100 км. А ось ціна не набагато менше, ніж у два рази більш потужного Formentor VR — 1,020 млн грн проти 1,179 млн грн.
Незважаючи на два мотора, у CUPRA Formentor eHybrid передньопривідна схема. Фото: CUPRA
Гібридна версія
За майбутнє в сімействі Formentor відповідатиме підзарядна версія eHybrid. Між турбомотором 1.4 TSI (150 к. с., 250 Нм) і 6-ступінчастим «роботом» іспанці вбудували 115-сильний електродвигун, який підняв сумарну віддачу до 245 к. с. і 400 Нм. У чисто «електричному» режимі заряду літієво-іонної тягової батареї ємністю 13 кВт/год повинно вистачити на 50 км пробігу. Правда, заміри проводилися за застарілим циклом WLTP.
Полярні версії
А на початку 2021-го іспанці здивували автомобільний світ парою діаметрально протилежних модифікацій моделі Formentor. По-перше, бюджетною версією: з переднім приводом, 6-ступінчастою «механікою» і 150-сильним мотором 1.5 TSI. Відпускну ціну вдалося знизити відразу на 13 тис. Але навіть такий Formentor «на мінімалку» розганяється до 100 км/год за 8,9 с (як і з 7-ступінчастим «преселективом») і оснащується системою старт-стоп, електронним самоблоком і 18-дюймовими колесами, дизайну яких позаздрить і Lamborghini.
CUPRA Formentor VZ5 першим поза сімейством Audi RS отримав турбомотор 2.5 TFSI (390 к. с.). Фото: CUPRA
А ось друга версія — VZ5 — фактично подарунок каталонців самим собі на перший серйозний ювілей — третій день народження бренду. Вона отримала 390-сильний 5-циліндровий турбомотор 2.5 TFSI (EA855evo) від Audi, який до того встановлювався виключно на RS-версії. На скільки топове виконання швидше за інших «форменторів» — сказати важко. Адже за старою німецькою традицією максимальна швидкість і VZ, і VZ5 штучно обмежена електронікою на позначці 250 км/год. Побічно про поклади тротилу можна судити за розгінною динамікою: першу «сотню» VZ5 розмінює за 4,2 с проти 4,9 с у 310-сильної версії і 4,5 с у Audi RS Q3, у якого і була запозичена «п'ятірка».
Обсяг багажного відсіку CUPRA Formentor — 450 л, у гібридної версії він на 30 л менше. Фото: CUPRA
Під надпотужний двигун відповідним чином переналаштували адаптивні амортизатори плюс занизили підвіску. Зрозуміло, що штатна гальмівна система довго такий натиск стримувати не змогла б, тому іспанці застосували спереду гальмівні механізми Akebono з 6-поршневими фіксованими супортами.
Всю серйозність намірів версії VZ5 підкреслює перемальована решітка радіатора, більш розвинений аеродинамічний пакет (бампери, пороги і задній дифузор), оригінальні 20-дюймові колісні диски, насадки випускних патрубків і колір Taiga Grey. Всього буде зібрано 7000 екземплярів VZ5, кожен із яких, імовірно, коштуватиме 58,4 тис.євро. Але в будь-якому разі це набагато менше, ніж у порівнянних із енергоозброєності Audi RS Q3 і Mercedes-AMG GLA 45 4Matic + і Porsche Macan S.
Фотогалерея
Кросовер CUPRA Formentor. Фото: CUPRA
Кроссовер CUPRA Formentor. Фото: CUPRA
Кроссовер CUPRA Formentor. Фото: CUPRA
Кросовер CUPRA Formentor. Фото: CUPRA
Кросовер CUPRA Formentor. Фото: CUPRA
Кроссовер CUPRA Formentor. Фото: CUPRA