Дорослий вибір. Як відповідально регулювати ринок тютюнових виробів

Партнерський матеріал

Наступного тижня відбудеться зустріч учасників Рамкової конвенції щодо боротьби з тютюном. Ця конвенція стала першою міжнародною угодою, ухваленою за участю Всесвітньої організації охорони здоров'я. Напередодні зустрічі 100 авторитетних учених та експертів звернулися до ВООЗ із закликом зробити бездимні нікотинові товари частиною програми боротьби з курінням. Адже останні дослідження довели: перехід на такі продукти знижує ризик для здоров'я.

Наступного тижня відбудеться дев'ята нарада Конференції сторін конвенції щодо боротьби з тютюном. Нагадаємо, що конвенцію було підписано у 2003 році, і вона стала першим міжнародним договором, будь-коли ухваленим під егідою ВООЗ. А також першою глобальною угодою в галузі охорони здоров'я.

Документ є одним із найбільш широко і швидко ратифікованих в історії. Станом на вересень 2021 року конвенцію ратифікували 182 країни, на території яких мешкає майже 90% населення світу. Україна також не стала винятком.

Суть проблеми

Залежність від нікотину грає величезну роль, але здоров'ю шкодять продукти горіння, тобто дим, а не нікотин. Фото: Sindy Sussengut / Unsplash

Своєю метою конвенція декларує захист нинішнього та майбутніх поколінь від руйнівних наслідків для здоров'я людей, а також соціальних, екологічних і економічних наслідків споживання тютюну та впливу тютюнового диму. Тобто очевидною й винятковою метою документа є запобігання споживанню тютюну, зокрема його курінню.

Однак профілактику та лікування нікотинової залежності включено до вторинних цілей ініціативи. Ба більше, нікотинозамісна терапія довгі роки була найпоширенішим фармацевтичним засобом лікування тютюнової залежності. І хоча залежність від нікотину грає величезну роль у поширенні куріння, самим нікотином зумовлено лише малу частину шкоди від куріння. Шкодять продукти горіння, тобто дим, а не нікотин.

Згідно з останніми дослідженнями, у курців, які повністю перейшли на медичні нікотинові продукти, але продовжують довгострокове споживання нікотину, спостерігаються ті самі ознаки покращення здоров'я, як і в тих, хто взагалі припинив споживати нікотин. Розповімо про це докладніше.

Що таке нікотин

Нікотин — це алкалоїд, що міститься в рослинах сімейства пасльонових. Фото: Sindy Sussengut / Unsplash

Нікотин - це алкалоїд, що міститься в рослинах сімейства пасльонових. Сам собою він не є надто небезпечною речовиною, хоча, безумовно, діє на рецептори, стимулюючи вивільнення дофаміну й тим самим спричиняючи залежність. Отже, нікотин впливає на життєдіяльність не найкращим чином. Проте кожен із нас постійно споживає нікотин у малих дозах, навіть не здогадуючись про це. Наприклад, у сирій картоплі міститься не так багато нікотину, а от у пюре – 52 нг/г. Помідори містять приблизно 42 нг/г нікотину. У чорному чаї нікотин присутній у концентрації 97 нг/г. Але лідер – баклажан: за природних умов вирощування рівень вмісту нікотину може досягати 100 нг/г.

Але не нікотин, а саме горіння тютюну несе головну відповідальність за величезну кількість смертей, спричинених вживанням цигарок по всьому світу. Бездимні нікотинові продукти, як-от електронні сигарети, нікотинові паучі для перорального застосування, тютюнові вироби для електронного нагрівання (ТВЕНи), хоча й не є медичними препаратами та засобами НЗТ, але відкривають досить перспективний шлях до зниження шкоди, що спричиняє куріння.

Проте Всесвітня організація охорони здоров'я й далі проводить необґрунтовано жорстку й консервативну політику щодо бездимних нікотинових продуктів, всіляко відкидаючи стратегію зниження шкоди від куріння, яка могла б допомогти уникнути мільйонів смертей.

Зміна парадигми

Експерти звернулися до ВООЗ із закликом зробити бездимні нікотинові товари частиною програми боротьби з курінням. Фото: Sindy Sussengut / Unsplash

Напередодні 9-го засідання Конференції сторін конвенції з боротьби з тютюном сто визнаних науковців і експертів із боротьби з тютюнопалінням із різних країн світу звернулися до країн-учасниць конвенції та Всесвітньої організації охорони здоров'я із закликом зробити бездимні нікотинові товари частиною боротьби з курінням.

Лист із закликом до ВООЗ підписали колишній радник уряду Великої Британії, професор Imperial College London Девід Натт, директор провідної британської організації з боротьби з курінням Counterfactual Consulting Клайв Бейтс, а також вчені з University Colle London та King's College (Велика Британія), Ya University (США), Medical University of Vienna (Австрія), University of Geneva (Швейцарія), University of Queensland (Австралія), University of Ottawa (Канада) та багатьох інших навчальних і наукових закладів.

«Ми звертаємося до сторін конвенції та Всесвітньої організації охорони здоров'я із закликом підтримати і просувати стратегію зниження шкоди від куріння, впроваджуючи її принципи в Рамковій конвенції щодо боротьби з тютюном», – йдеться в заяві експертів. Фахівці боротьби з тютюном зазначають, що за останнє десятиліття було розроблено інноваційні нікотинові продукти, які не спалюють тютюн і не виробляють дим.

У листі зазначається, що переваги та ризики нових бездимних продуктів ще підлягають серйознішому вивченню та аналізу, але також наголошується, що вже напрацьовано переконливі наукові докази того, що бездимні нікотинові товари набагато менш шкідливі, ніж цигарки. «На жаль, ВООЗ тривалий час ігнорує можливість перетворення тютюнового ринку, забезпечивши перехід від продуктів із високим рівнем ризику до продуктів зі зниженим ризиком. ВООЗ відкидає стратегію громадської охорони здоров'я, яка могла б запобігти мільйонам смертей, пов'язаних із курінням», – йдеться в 11-сторінковому листі міжнародних експертів.

Як відомо, шкода куріння більшою мірою пов'язана з продуктами горіння тютюну, що містяться в сигаретному димі, ніж із нікотином. Відмовившись від традиційних сигарет на користь бездимних продуктів, можна знизити ризики, що асоціюються зі шкідливою звичкою, вважають вчені.

З огляду на ці та безліч інших незалежних досліджень автори листа критикують підхід ВООЗ до інноваційних продуктів та ігнорування очевидності меншої шкоди від їхнього вживання і пропонують ВООЗ і учасникам конвенції шість рекомендацій щодо впровадження стратегії зниження шкоди від куріння. Зокрема, йдеться про те, щоб використовувати цю стратегію для досягнення цілей сталого розвитку ООН, зокрема мети 3.4 (боротьба з неінфекційними захворюваннями).

Експерти радять враховувати можливий контрпродуктивний вплив заборон на нові нікотинові бездимні товари, оскільки ці заборони можуть призвести до збереження й навіть збільшення рівня куріння традиційних цигарок.

Автори листа закликають зробити дискусію з-поміж тих, хто підписав конвенцію, відкритішою й залучити до неї всі зацікавлені сторони, включно зі споживачами та експертами в галузі охорони здоров'я. Також пропонується ініціювати незалежний аудит підходу ВООЗ до політики щодо тютюну в контексті цілей сталого розвитку. На думку експертів, варто провести аналіз того, як учасники рамкової конвенції інтерпретують і використовують наукові дані, наскільки якісними є рекомендації з питань політики боротьби з тютюнопалінням, наскільки ефективно конвенція взаємодіє із зацікавленими сторонами.

Це не перша публічна заява авторитетних експертів, яка критикує застарілі й однобокі підходи до проблеми боротьби з курінням. Ще у 2016 році група вчених із Великої Британії опублікувала коментарі до доповіді ВООЗ з електронних систем доставки нікотину (ЕСДН). На думку авторів, Організація не сприймає ЕСДН як альтернативу курінню та надмірно зосереджується на ризиках їхнього використання без належного визнання значного зниження ризиків для здоров'я. Хоча конвенція визнає концепцію «зниження шкоди» як ключову стратегію боротьби з тютюнопалінням, проте розглядає ЕСДН як загрозу попри те, що фактично це велика можливість для системи охорони здоров'я.

Автори спираються на дослідження систем нагрівання тютюну, проведене на замовлення Міністерства охорони здоров'я Великої Британії британським комітетом із токсикології. Результати аналізу показали, що ЕСДН містять на 50%, а в окремих випадках на 90% менше шкідливих сполук, як порівняти з тютюновим димом звичайних сигарет.

Що насправді

Продукти для нагрівання тютюну набагато менш шкідливі, ніж цигарки. Фото: Sindy Sussengut / Unsplash

Цього року у виданні The Journal of Internal and Emergency Medicine було опубліковано дані, які підтверджують таке: ті, хто перейшов від споживання класичних сигарет до споживання винятково продукту для нагрівання тютюну glo від компанії BAT, можуть суттєво зменшити рівень потенційної шкоди, зокрема пов'язаної з певними захворюваннями, спричиненими курінням, як порівняти з продовженням куріння класичних цигарок.

Ба більше, для абсолютної більшості оцінюваних біомаркерів зниження показників шкоди з-поміж повнолітніх осіб, які користувалися продуктом glo, виявилося аналогічним до зниження, яке спостерігалося з-поміж учасників, які повністю відмовилися від куріння.

Світ не стоїть на місці, і наука постійно відкриває нові факти. Колись вважалося, що цигарки допомагають лікувати кашель і взагалі корисні для здоров'я. Зараз усі чудово розуміють, що це не так. Але вже очевидно, що продукти для нагрівання тютюну набагато менш шкідливі, ніж цигарки. Як очевидно й те, що величезна кількість людей не залишать завтра куріння за помахом чарівної палички. Проте всі вони можуть значно зменшити шкоду для свого організму, перейшовши на продукти нагрівання. Настав час зрозуміти це й почати регулювати ринок тютюнових виробів відповідально.


Читати на The Page