Боротьба із сигаретами та іншими тютюновими виробами в Україні досягла неймовірного масштабу. У Раді зареєстровано понад 50 законопроєктів на цю тему — один від одного жорсткіший. Найчастіше ці документи вводять набагато суворіші заходи із боротьби з тютюновими виробами, ніж у будь-якій країні Євросоюзу і взагалі у світі. Складається враження, що це одне з головних питань у країні, яка вже другий рік поспіль живе в умовах пандемії, а протиепідемічні заходи й рівень медичного забезпечення, м'яко кажучи, не такі, як мали б бути.
На жаль, ніхто у владі не займається тим, що дійсно може допомогти. Наприклад, ініціативами щодо профілактики захворювань, пов'язаних із тютюнопалінням. А також роз'ясненням потенційної шкоди куріння, щоб зменшити його привабливість для молодого покоління, яке не палить.
Оскільки Верховна Рада не може професійно боротися з тютюнопалінням, ми спробуємо пояснити, як це краще робити. І розповісти про кращі світові практики, що дають змогу зменшити вживання тютюну.
Як боротися з тютюнопалінням. Фото: Jason Wong / Unsplash
Найсвіжіше релевантне опитування населення про споживання тютюну було проведено в Україні 2017 року.
Згідно із цим дослідженням, поширеність куріння з-поміж дорослих за останні 7 років скоротилася на 20% і становить 23%. Найменше від куріння відмовлялися жінки й чоловіки старші за 40 років. Показники динаміки відмови від куріння практично не змінилися. Виявлено високу інтенсивність паління: чоловіки в середньому викурюють 17 сигарет на день, жінки — 10. Висока інформованість про негативні наслідки куріння для здоров'я (90%) поєднується з бажанням більшості курців кинути палити (65%).
Однак мотиваційна готовність зробити це в найближчий місяць залишається вкрай низькою — приблизно 10%. Дослідження показують, що майже дві третини дорослих курців потребують допомоги, щоб відмовитися від паління (60%), а кожен третій (34%) із них хоче отримати таку допомогу саме від лікаря. Безумовно, найкращим способом зменшити кількість захворювань і смертей, пов'язаних із курінням, є відмова від нього. Однак не кожен курець відчуває в собі сили й бажання кинути палити. Розвиток залежності є однією з головних перешкод у разі відмови від куріння.
Як виправити ситуацію, що склалася? Зараз розповімо.
Зловісне горіння
Що таке тютюнова залежність. Фото: Jack Hamilton / Unsplash
Для початку потрібно розібратися в тому, що таке тютюнова залежність. Наразі вона розглядається як психічні та поведінкові розлади, спричинені вживанням тютюну (МКБ код F17). Це захворювання з хронічним перебігом, воно рецидивує і вимагає тривалого й систематичного лікарського втручання та контролю.
Тютюнова залежність — це сукупність поведінкових, когнітивних і фізіологічних явищ, які формуються після неодноразового вживання тютюну й зазвичай містять сильне бажання вживати тютюн, труднощі з контролем його вживання, сталість у вживанні тютюну попри шкідливі наслідки. А також вищу пріоритетність вживання тютюну, зрослу стерпність, а іноді й фізичний стан абстиненції.
Який механізм виникнення та роботи залежності? В іонізованому стані нікотин взаємодіє з нікотиновими ацетилхоліновими рецепторами центральної нервової системи, стимулює вивільнення гормону задоволення дофаміну і сприяє розвитку потягу до нього й залежності. Повторні дози нікотину викликають збільшення кількості нікотинових рецепторів на 300%. Для підтримання сили відчуттів необхідно підвищення дози й частоти вживання нікотину. Відмова від куріння призводить до дисбалансу між медіатором і рецепторами. Починається процес ренейроадаптаціі, який характеризується надмірною кількістю рецепторів і гіперхолінергічною активністю. З'являється клінічний синдром відміни.
Перші симптоми абстиненції виникають через дві години з моменту останньої викуреної сигарети й досягають свого максимуму через 24 години після припинення паління. Під час синдрому відміни людина може тривалий час одночасно відчувати кілька симптомів різного ступеня інтенсивності. Серед них: сильне бажання палити, тривога, депресія, порушення концентрації та уваги, погіршення настрою, дратівливість, підвищена збудливість. Тривалість цього синдрому — від декількох тижнів до 3 місяців. Надходження до організму чистого нікотину допомагає уникнути або зменшити прояви синдрому відміни.
Як розповів заступник директора Інституту екогігієни і токсикології ім. Л. І. Медведя МОЗ України Анатолій Подрушняк, головна причина вживання сигарет — це наявність нікотину, який у невеликих дозах виконує стимулювальну дію: збільшує почуття задоволення, знімає тривожність, посилює увагу і здатність виконувати завдання, що повторюються, знижує апетит, прискорює метаболічні процеси. Нікотин не є повністю безпечним, але його негативний вплив на організм істотно менший, ніж інших компонентів тютюнового диму. «Найшкідливіше — це смоли й сама звичка палити. Смоли містять цілий комплекс речовин, що мають усі токсичні властивості, та канцерогени», — розповідає Подрушняк.
Як треба
Як зменшити шкоду від куріння. Фото: Marco Meyer / Unsplash
Як вважає торакальний хірург, пульмонолог, кандидат медичних наук Євген Симонець, якби антитютюнові активісти дійсно хотіли зменшити шкоду від куріння й розуміли фізіологію процесу, вони мали не боротися за збільшення податків, заборону викладання тютюну, а співпрацювати з лікувально-профілактичними медичними установами, щоб популяризувати медичні знання з питань профілактики захворювань, спричинених курінням.
«Найефективнішим заходом, крім повсюдного роз'яснення шкоди паління, може бути пропаганда здорового способу життя. Або приклад людей, які не курять і чогось досягли. Порівняння їх із тими, хто курить. Потрібно показувати досить жорсткі відео про те, до чого призводить паління, — говорить Анатолій Подрушняк. — Усе залежить від бажання людини кинути палити».
Захворюваність і смертність через куріння зумовлені токсичністю продуктів горіння тютюну. Унаслідок паління утворюється безліч органічних хімічних сполук різних класів: альдегіди, кетони, спирти, феноли, аміни, прості і складні ефіри. Вони спричиняють токсичну й канцерогенну дію. Наразі ідентифіковано приблизно 7 тисяч інгредієнтів тютюнового диму. З них лише третина утворюється безпосередньо з тютюну, інші 70% — з повітря, що проходить під час паління через сигарету і взаємодіє з тютюном у процесі його згорання.
Зараз науковим медичним співтовариством докладно розглядається стратегія зменшення шкоди з використанням альтернативних продуктів доставки нікотину. Такі продукти передбачають різні способи бездимного споживання нікотину. Рамкова конвенція ВООЗ із боротьби проти тютюну є основним інструментом політики зменшення тягаря хвороб, пов'язаних із курінням. Підхід, пов'язаний зі зменшенням шкоди, доповнює основні антитютюнові заходи й може зіграти додаткову роль у зниженні захворюваності і смертності від хронічних неінфекційних захворювань.
Температура горіння тютюну не перевищує 700-800 градусів. Унаслідок тління, яке виникає через брак кисню, утворюється безліч продуктів неповного згоряння: оксиди вуглецю, альдегіди, кетони, спирти, ефіри. Під час нагрівання тютюновим димом відбувається суха перегонка тютюну. У підсумку також утворюються нові речовини, що мають високу токсичність. Багато продуктів неповного згоряння є результатом піролізу. Так, унаслідок полімеризації з ацетилену утворюються бензол та інші ароматичні вуглеводні.
«Якщо ми порівнюємо звичайну сигарету й систему нагрівання тютюну, наприклад glo, то ця система на 90 — 95% є менш шкідливою, ніж звичайна сигарета. Адже там немає самого процесу горіння. Для прикладу: якщо ми візьмемо листя клена або каштана, висушимо його й будемо палити, то шкода для нашого організму буде, як від звичайної сигарети, — говорить Євген Симонець. — Різниця лише в тому, що в листі тютюну є нікотин, і він викликає звикання й відчуття ейфорії, бадьорості. Це такий самий альдегід, як і кофеїн. А в листі того самого дуба або клена нікотину немає і, відповідно, немає звикання. Щодо шкоди для здоров'я, то сам процес горіння ідентичний».
Вживання нікотину в спосіб, який не передбачає горіння та диму, дає можливість курцеві споживати значно меншу частку шкідливих речовин, які супроводжують куріння, а отже, досягати істотного зниження шкоди для свого здоров'я, впевнений лікар.
Правильний досвід
Як знизити споживання тютюну. Фото: Charles Chen / Unsplash
У 2017 році у Великій Британії зафіксовано найнижчий показник поширеності куріння за всі попередні роки (15,5%) і найвищий показник відмови від нього (19,8%). На думку експертів, ця ситуація є результатом комплексу антитютюнових заходів, зокрема й надання допомоги курцям із використанням електронних сигарет.
З 2013 року електронні сигарети у Великій Британії є найпоширенішим інструментом допомоги для тих, хто хоче позбутися тютюнової залежності. Згідно з даними Stop Smoking Service (служба з підтримки в разі відмови від куріння), за останній квартал 2016-го з-поміж осіб, які відмовилися від паління, 22,2% використовували медичні препарати, а 40,6% — електронні сигарети. Результати ASH Smoke-free Great Britain — Adult survey 2017 свідчать про те, що кожен четвертий респондент (24,5%) вибрав електронні сигарети через неуспіх попередніх спроб кинути палити. Згідно з даними офіційної статистики, як причину використання е-сигарет 46,6% вказали на потребу допомоги у відмові від куріння, а 26,6% — меншу шкоду для здоров'я. За оцінкою Stop Smoking Service, успішність у лікуванні тютюнової залежності в разі використання електронних сигарет можна порівняти з такою самою, як у разі лікування ліцензованими препаратами.
Аналогічну стратегію використовують і в США. Дослідження, проведене Джорджтаунським університетом у США, показало, що використання продуктів бездимного вживання тютюну призведе до запобігання 1,8 мільйона передчасних смертей, пов'язаних із курінням, на рік.
За даними дослідження, бездимне вживання тютюну є безпечнішим, ніж вживання спеціальних ліків, які дають змогу кинути палити. Дослідники дійшли висновку, що ризики продуктів на основі парів нікотину можна знизити з допомогою розумних правил FDA, що забороняють або обмежують присутність відомих токсичних речовин у рідинах для електронних сигарет. Крім того, користь для громадської охорони здоров'я може бути посилено завдяки скороченню кількості випадків початку куріння.
Інформація про те, як домогтися зниження споживання тютюну, міститься і в урядовому звіті США Global State of Tobacco Harm Reduction. У звіті оцінюється потенціал продуктів зниженого ризику для курців для поліпшення громадського здоров'я.
Згідно з даними, заборонні заходи щодо використання тютюну продемонстрували свою неефективність. Багато з тих, хто намагається кинути палити за допомогою медикаментів, зазнають невдачі. Щоб допомогти курцям, медична спільнота підтримує використання альтернативних продуктів — у цьому полягає суть політики зменшення шкоди від куріння. Її визнано ефективною стратегією у сфері громадської охорони здоров'я, що підтверджується оцінкою GSTHR і міжнародним досвідом.
Наприклад, у Японії з поширенням альтернативних продуктів продажі звичайних сигарет за два роки впали на 27%. Використання альтернативних продуктів у Швеції дозволило скоротити рівень куріння до найнижчого в ЄС, а паління серед молодих жінок у Норвегії впало до 1%. Усе це завдяки використанню альтернатив.
Заборона в 39 країнах демонструє зворотний ефект — щорічний приріст кількості курців, зокрема серед молоді. Основні бар'єри для поширення альтернативних продуктів полягають у законодавчих обмеженнях, браку знань населення про властивості цих продуктів і труднощах доступу до них для споживачів.
Вчені зібрали чималу кількість доказів про те, що альтернативні продукти є менш шкідливими, ніж традиційні сигарети (містять на 90 — 95% менше шкідливих речовин), і їхнє використання може призвести до поліпшення громадського здоров'я.
Основні переваги полягають у відсутності диму та продуктів горіння тютюну — найшкідливіших компонентів звичайних сигарет. Альтернативні продукти виключають пасивне куріння, яке за рівнем впливу на організм є не менш шкідливим, ніж активне.
У звіті зазначається, що з огляду на ризики, які містить куріння, будь-які заходи щодо боротьби з епідемією варто розглядати в контексті прав людини. У преамбулі до Статуту Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) йдеться про те, що «здійснення вищого досяжного рівня здоров'я є одним з основних прав кожної людини незалежно від раси, релігії, політичних переконань, економічного чи соціального стану». Це включає право на інформацію, послуги та продукти, зокрема й ті, які можуть допомогти курцям знизити шкоду від звички. З цієї причини Рамкова конвенція із боротьби проти тютюну 2005 року визнала політику зменшення шкоди вирішальною в боротьбі з поширеністю куріння. Розвинені країни вибудували систему охорони здоров'я з огляду на цей принцип. Фахівці здивовані тим, що Україна весь час ігнорує ці прості правила.
«Багато країн використовували безліч різних методик: змінювали пачки сигарет із написами, робили пачку уніфікованою. Однак ці методи показали свою малу ефективність. Насправді людям із високою нікотиновою залежністю треба перемикатися на альтернативні, менш шкідливі нікотиновмісні продукти, наприклад системи нагрівання тютюну, щоб зменшити шкоду», — упевнений Євген Симонець.
Регулювання має ґрунтуватися на доказовій базі та незалежних дослідженнях про безпеку продуктів для споживачів, зазначає Анатолій Подрушняк. Професійно вивченням проблеми в Україні займаються тільки в Науковому центрі превентивної токсикології, харчової та хімічної безпеки ім. Л. І. Медведя. «Але замість того, щоб дослухатися до нашої думки й почати боротися з курінням дійсно ефективно, законодавці ігнорують зустрічі з лікарями та не хочуть нічого чути. Скажімо, думку нашого Центру робоча група з розроблення законопроєкту № 2813 проігнорувала. І таких випадків десятки», — говорить Подрушняк.
Українська влада ігнорує думку вчених і наукові методи боротьби з курінням. І це, мабуть, одна з головних причин того, що в справі зниження шкоди від куріння для самих курців наша країна поки що далеко не просунулася.