GIG-контракти: симбіоз мобільності ФОП і соціальних гарантій штатного співробітника
Сьогодні українські IT-компанії можуть набирати співробітників в штат або ж працювати з ФОП, але спеціальний правовий режим Дія City пропонує альтернативу — GIG-контракти. Навіщо це потрібно та що це дасть?
Штатний співробітник
«Штатний співробітник — це дорого», — так вважають практично у всіх українських компаніях, зокрема і в тих, які працюють в секторі IT.
Згідно з українським законодавством, із зарплати штатного співробітника утримується податок на доходи фізичних осіб — 18% і військовий збір в розмірі 1,5%. А на зарплату нараховується єдиний соціальний внесок — 22%. Візьмемо для прикладу умовну зарплату в розмірі $1400. Нарахований на неї ЄСВ складе $308 — це витрати компанії, а працівник заплатить $252 — ПДФО і $21 — військового збору, отримавши на руки $1127.
Переваги для співробітника роботи в штаті полягають у тому, що він отримує нормований робочий день, соціальний пакет, а разом з ним і лікарняні виплати, і гарантовану відпустку. Недоліки теж очевидні: робота за графіком, необхідність щодня їздити на роботу та відсутність мобільності, яка так важлива для всіх працівників IT.
Але, навіть погодившись з недоліками, працівникові буде не так-то й просто потрапити в штат. Тому що всі компанії намагаються мінімізувати витрати, і це не завжди однозначно погано. IT-індустрія потребує постійного реінвестування, тому оптимізувати витрати та пускати гроші в обіг — життєво важлива необхідність.
ФОП
Як інструмент оптимізації витрат часто використовується ФОП. Компанія укладає договір і отримує послуги від самозайнятої особи. Уже звичною для українського бізнесу стала практика, коли в штаті компанії всього 20 чоловік, а решта 800 — ФОП.
Працівники IT-сектора переважно працюють на третій групі ФОП і платять тільки 5% з доходу і ще ЄСВ в розмірі 22% від мінімальної заробітної плати (на сьогодні її розмір становить 5 тис. грн). Тобто на $1400 виходить: $70 і 1100 грн.
Переваги для самого працівника за схемою ФОП не очевидні, а недоліки в тому, що, хоч соціальні внески він і платить, все ж соціальних гарантій фактично не має. З точки зору закону, ФОП зовсім не є працівником компанії і компанія може не займатися його соцпакетом, навчанням або, наприклад, оформити лікарняний або відрядження. Згідно із законом, ФОП має право сам собі отримати лікарняний, але на практиці процедура ходіння по інстанціях настільки бюрократична та складна, що практично ніхто з ФОП нею не користується.
Експерти юридичної фірми Vasil Kisil and Partners дають наступну оцінку схемі роботи з ФОП:
«Модель приватного підприємця, яка наразі домінує в IT-секторі, діє в рамках відносин незалежного підрядника, регульованих цивільним законодавством. Це означає, що IT-компанії виступають у ролі замовників, не роботодавців, а IT-фахівці, зареєстровані як приватні підприємці, є їхніми підрядниками/консультантами, а не співробітниками».
Що ж стосується компаній, які працюють з сотнями ФОП, — тільки на перший погляд здається, що їм це абсолютно вигідно. У правовому полі виникають проблеми, особливо, якщо мова заходить про іноземних інвесторів, які оцінюють схему ФОП як сумнівну та ризикову.
GIG-контракти
Вирішити проблему можна за допомогою GIG-контрактів, — впевнені в Мінцифри. Спеціальний правовий режим для IT-індустрії Дія City пропонує резидентам врегулювати трудові взаємовідносини взаємовигідно і для компаній, і для працівників.
Тепер наймати штатних співробітників можна буде за GIG-контрактами. При цьому знижується розмір ПДФО до 5%, що абсолютно відповідає тим же 5% податку з доходу ФОПа. У цифрах це виглядатиме так: від $1400 віднімаємо $70 (ПДФО), $21 (військовий збір) і ще компанія заплатить ЄСВ, але знову ж таки мінімальний — 1100 грн.
Переваги використання GIG-контрактів для компаній-резидентів
GIG-контракти — легальна та прозора схема оформлення взаємовідносин між компанією та співробітником. Великому бізнесу не треба буде думати про те, як оптимізувати витрати, не треба буде й використовувати схеми, придумані для малого бізнесу. Але, напевно, найважливішою перевагою, яку отримують компанії, є підвищення конкурентоспроможності на міжнародному ринку.
Інвестори дуже насторожено ставляться до придбання або інвестицій в українські компанії, які працюють із ФОП. Вони вважають, що це досить ризиковано, тому що працівники не в штаті і є ризик перекваліфікації відносин у трудові. Матеріалізація ризику може зіпсувати реноме іноземної компанії на міжнародному ринку — тому мало хто хоче приймати цей ризик.
Один із авторів законопроєкту №4303 Єгор Чернєв:
«GIG-контракти надійно вирішують проблему прозорості залучення фахівців і виводять ці відносини з-під регулювання КЗпП. Основні положення взаємодії GIG-співробітника та роботодавця прописані в законопроєкті №4303. Це обов'язкові положення, все інше регулюється двома сторонами договору. Тому співробітник має можливість прописати в контракті ті умови, які важливі саме для нього».
Можливості, які відкривають GIG-контракти для розвитку України
Денис Олейников, міжнародний консультант, радник Міністра цифрової трансформації України, зазначає:
«Одне із завдань створення Дія City — зробити Україну одним із центрів глобального технологічного світу. Тут більше 200 тис. розробників, що вважаються одними з найбільш кваліфікованих у світі, а іноземного R&D та офісів світових технологічних гігантів у країні практично немає. Чому?
Сьогодні іноземні технологічні компанії, які бажають працювати в Україні, мають вибір із двох поганих опцій: або найм через старий радянський КЗпП з неконкурентними на світовому ринку податками, або через ФОП. Ні те, ні інше не є для них хорошим вибором.
Впровадження стандарту найму GIG, заснованого на кращих міжнародних практиках, вирішить цю проблему та дозволить іноземним компаніям відкривати в Україні свої Р&D центри, наймати місцевих фахівців (можливо на більш вигідних, ніж зараз, для них умовах) і дозволить приїхати в країну іноземним талантам — адже GIG відкриває можливість отримання тимчасової посвідки на проживання, а ФОП такої можливості іноземцям не дає».
Переваги GIG-контрактів для працівників
По суті своїй GIG-контракти — це симбіоз всього найкращого від ФОП та від роботи в штаті компанії. Вони дозволяють зберегти гнучкий графік, можливість самому встановлювати свій робочий режим і рівень зайнятості. Водночас законом регламентовано виконання завдань на рівні 8 годин на день або 40 годин на тиждень — понад цього — за плату на умовах, визначених угодою обох сторін. Крім того, додаються соціальні гарантії та можна буде отримати, наприклад, оплачуваний лікарняний у разі тимчасової втрати працездатності.
В експертному висновку юридичної фірми Vasil Kisil and Partners значиться:
«Законопроєкт №4303, якщо він буде ухвалений, вперше надасть IT-фахівцям, які наразі зареєстровані як приватні підприємці та працюють у якості простих підрядників, основні права робітників відповідно до міжнародних договорів, ратифікованих Україною. Це 40-годинний робочий тиждень і 8-годинний робочий день; заборона на неправомірне звільнення; відпустку через хворобу, відпустку при пологах і заборона на звільнення вагітних робітниць».
Використання ФОП резидентами Дія City
Спецрежим Дія City дає можливість працювати і з GIG-співробітниками, і з ФОП. Якщо компанія зацікавлена в якихось послугах, які простіше замовити у сторонніх осіб і не підписувати з ними контракт, то ця опція залишається доступною для резидентів.
GIG-контракти дозволять врегулювати відносини найму співробітників. Тепер компаніям не треба буде думати про те, наскільки дорого обходяться штатні співробітники, платити зарплату в конвертах або використовувати схему ФОП. Податкові преференції спецрежиму Дія City і GIG-контракти дозволять вкладати більше грошей в обіг, працювати з іноземними контрагентами, масштабуватися та розвиватися.