На початку кожного тижня The Page традиційно публікує свій «Економічний барометр». Він відображає вплив рішень українських чиновників на рейтинг президента Володимира Зеленського. У цьому нам допомагають глави найбільших бізнес-асоціацій, експерти, політологи та підприємці.
Ми проаналізували такі теми, які вплинуть на рейтинг Зеленського:
- глава Верховної Ради Дмитро Разумков не підтримав ухвалення законопроєкту № 5600 про підвищення податків для українців;
- міністр аграрної політики Роман Лещенко спрогнозував зростання цін на землі сільськогосподарського призначення, що позитивно вплинуло на їхнє збільшення;
- зростання цін на газ.
Голова Верховної Ради Дмитро Разумков заявив, що податковий законопроєкт № 5600 щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень потребує серйозного доопрацювання до другого читання.
«За цей законопроєкт проголосувала велика кількість народних депутатів. Але за умови, що його буде якісно допрацьовано до другого читання. Якщо цього не станеться, мені здається, що результат на табло буде зовсім іншим», — сказав він.
На думку Разумкова, податковий тиск на бізнес і розширення повноважень податкових органів є неправильним, адже це створить проблеми для бізнесу.
«Коли ми, з одного боку, під час коронавірусу допомагаємо бізнесу, наприклад надаємо по 8 тис. грн, а потім намагаємося створити проблеми, — це неправильно. Це не означає, що не треба змінювати законодавство. Треба, але потрібно робити це логічно», — заявив Разумков.
Він додав, що чимало нарікань щодо зазначеного проєкту закону висловили як народні депутати, так і представники місцевих органів влади та бізнесу.
Разумков додав, що відмова від скороченої процедури підготовки до другого читання законопроєкту № 5600 стала результатом компромісу, якого дійшли в парламенті, щоб ухвалити його за основу.
«Якби не було гарантії того, що він не буде ставитися на скорочену процедуру, я не впевнений, що була б достатня кількість голосів для його ухвалення в першому читанні», — резюмував він.
Нагадаємо, Верховна Рада ухвалила за основу законопроєкт № 5600 про внесення змін до Податкового кодексу та деяких законодавчих актів України. Проти цього законопроєкту масово виступає бізнес, оскільки він різко збільшує рівень оподаткування підприємців і посилює можливості податкової щодо тиску на них. Ініціатором документа є Міністерство фінансів, його підтримав глава комітету з питань податкової політики Данило Гетманцев.
Міністр агрополітики Роман Лещенко спрогнозував зростання цін на землю сільськогосподарського призначення на 7 — 10% на рік, що пов'язано, зокрема, зі світовими тенденціями цін на продовольство.
Лещенко зазначив, що, за розрахунками Мінагрополітики, вартість гектара землі сільськогосподарського призначення становить приблизно 50 тис. грн.
«Щодо вартості, то, за нашими оцінками, зростання буде приблизно 7 — 10% щороку, оскільки українські землі є недооціненими. Проте є ринкові чинники, що впливають на зростання ціни», — зазначив він.
Заява надихнула власників земельних паїв і зайвий раз підігріла зростання цін на землю, що позитивно сприймається значною частиною жителів села. Це позитивно вплине на рейтинг президента Зеленського.
Глава «Нафтогазу України» Юрій Вітренко очолив компанію в той час, коли ціни для промисловості зросли до максимальної позначки за всю історію. Так, ціни на природний газ на торгах у четвер перевищили 15 тис. грн за тисячу кубометрів.
Ціни на газ на європейському ринку теж продовжують тенденцію до зростання, що позначається й на внутрішньому ринку. Так, приведена вартість природного газу на нідерландському хабі TTF до кордону України станом на 2 липня склала 16,637 тис. грн за тисячу кубометрів.
Приведена вартість враховує ціну на газ на хабі, вартість транспортування газопроводами Європи, тариф для точки входу в ГТС України та ПДВ.
Як зазначають учасники ринку, ціни на природний газ зростають насамперед через сезонні чинники, зокрема, високий попит, низькі запаси в сховищах, а також зловживання російського «Газпрому», який штучно обмежує обсяги постачання палива на європейський ринок.
«В очах споживачів відповідальність за зростання цін нестиме Вітренко, який очолює найбільшого газового трейдера в країні. Що ставить під сумнів його ефективність як менеджера в очах споживачів», — упевнене джерело The Page в Міненерго.