Інфографіка: The Page
На початку кожного тижня The Page традиційно публікує свій «Економічний барометр». Він відображає вплив рішень українських чиновників на рейтинг президента Володимира Зеленського. У цьому нам допомагають глави найбільших бізнес-асоціацій, експерти, політологи та підприємці.
Хто впливав на рейтинг президента з 7 по 13 вересня
Затонулий біля берегів Одеси танкер Delfi 10 вересня вдалося підняти. Операція відбулася приблизно о 6:30 ранку, після чого танкер одразу почали транспортувати в бік порту Чорноморська.
Підняття танкера позитивно вплине на рейтинг глави держави, оскільки Delfi зазнав аварії поряд з одеським пляжем ще в листопаді 2019 року. Після цього його кілька разів безрезультатно намагалися підняти, а його власник через суд хотів заборонити Адміністрації морських портів вчиняти будь-які дії щодо судна. Ба більше, з танкера неодноразово виливалося паливо — наприкінці липня після невдалої спроби підняти судно в морі взагалі утворилася нафтова пляма площею 7,5 тис. квадратних метрів. Пізніше ситуацію визнали техногенною катастрофою.
Рада з фінансової стабільності, до складу якої входить і голова Нацбанку, затвердила механізм реструктуризації боргів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Це дасть змогу підвищити суму гарантованих державою вкладів із 200 тис. грн до 600 тис. грн.
Згідно зі сценарієм, який підтримала Рада, перейти до підвищення суми можна буде після того, як відбудеться реструктуризація боргових зобов'язань Фонду (заборгованість Фонду за номіналом векселів перед урядом склала понад 48 млрд грн із відсотками). Ба більше, для імплементації цієї рекомендації потрібно внести відповідні зміни до законодавства країни.
Таке рішення позитивно відіб’ється на рейтингу Зеленського, оскільки у Фонді неодноразово заявляли про намір підвищити суму гарантій за вкладами до 600 тис. грн і навіть до 800 тис. грн, проте довгий час цього не відбувалося. Варто зазначити, що останнє збільшення суми відбулося в серпні 2012 року — зі 150 тис. грн до 200 тис. грн.
Колишній глава Офісу президента Андрій Богдан дав інтерв'ю журналісту Дмитру Гордону, у якому різко розкритикував нинішнього президента Володимира Зеленського та Офіс президента. Зокрема, Богдан заявив, що:
· до Офісу президента прийшли аферисти медіаринку, які намагаються зробити із Зеленського Брежнєва;
· Зеленський нібито не розуміє, куди «котиться» країна. Йому нікому про це сказати;
· глава держави не розв’язує проблеми, а відкладає їх;
· Зеленський вірить, що принесе мир і фінансово-економічне зростання, проте це вже неможливо;
· нинішній глава Офісу президента Андрій Єрмак не приносить главі державі поганих новин і не ставить складних запитань, а тому є зручним, як «італійські туфлі».
Це негативно вплине на рейтинг Володимира Зеленського, оскільки в суспільстві інтерв'ю викликало багато негативних відгуків. Особливо після того, як Богдан повідомив, що «у зв'язку з фізичною загрозою після першого інтерв'ю Гордону змушений пройти українсько-румунський кордон». Ба більше, ексглаву Офісу президента навіть викликали на допит до Державного бюро розслідувань. Поки як свідка. Йдеться про те, що Богдан заявив про домовленості близького оточення Зеленського з російськими посадовими особами щодо статусу півострова Крим, авіасполучення з Росією, обміну полоненими та інші, що не передбачені законом, нормативно-правовими актами та іншими директивами. У відомстві хочуть перевірити озвучені факти.
Денис Монастирський і ще 12 депутатів зі «Слуги народу», груп «За майбутнє» та «Довіра» виступили ініціаторами законопроєкту, яким пропонується ввести використання електронних доказів і зобов'язати провайдерів розкривати дані про діяльність користувача в інтернеті.
Автори пропонують внести зміни до Кримінального кодексу й закону про телекомунікації, щоби вдосконалити процедуру проведення негласних слідчих (розшукових) дій у кримінальних провадженнях щодо кіберзлочинів та взаємодію правоохоронних органів і операторів зв'язку під час проведення оперативно-розшукових заходів, негласних слідчих дій і тимчасового доступу до інформації, речей і документів. Ба більше, перелік процесуальних джерел доказів пропонується доповнити електронними доказами.
Це негативно вплине на рейтинг глави держави, хоча цей законопроєкт і спрямований на боротьбу з кіберзлочинністю. Проте ним пропонується зобов'язати інтернет-провайдерів відстежувати активність користувачів у мережі, фіксувати її та розкривати ці дані правоохоронним органам, а тому викликав різку критику користувачів у мережі. Ба більше, провайдерам також пропонується за власні кошти встановлювати у своїх мережах технічні засоби, які є необхідними для проведення негласних слідчих дій.