Бізнес-барометр. Хто б'є по рейтингу Володимира Зеленського: 29 червня — 5 липня

На початку кожного тижня The Page традиційно публікує свій «Економічний барометр». Він відображає вплив рішень українських чиновників на рейтинг президента Володимира Зеленського. У цьому нам допомагають глави найбільших бізнес-асоціацій, експерти, політологи та підприємці.

Хто і як впливав на рейтинг президента з 29 червня по 5 липня

Негативно
Яків Смолій
Колишній голова Національного банку України

Ексглава Національного банку Яків Смолій написав заяву про звільнення, аргументувавши своє рішення політичним тиском з боку Офісу президента. 1 липня Смолій передав заяву президенту Володимиру Зеленському. Глава держави підтримав це рішення, а пізніше відставку Смолія схвалила Верховна Рада. За неофіційними даними, заяву про відставку тепер вже колишнього главу НБУ змусив написати сам Зеленський.

Коментар The Page

Це негативно позначиться на рейтингу президента Володимира Зеленського, оскільки може порушити взаємини України та Міжнародного валютного фонду. Більшість бізнесменів і політиків оцінюють звільнення Смолія негативно і прогнозують проблеми у банківській сфері та економіці загалом. Уже наступного ранку після того, як стало відомо про відставку, середній курс купівлі готівкового долара в банках України проти попереднього дня зріс на 29,4 копійки й склав понад 26,8 грн за долар. Курс продажу також збільшився на 47 копійок — майже до 27,3 грн за долар. Вартість гривні продовжувала падати й у вихідні дні, проте вранці 6 липня почала відновлюватися.

Варто також зазначити, що під час головування Смолія Україні вдалося досягти стабільності цін, наочно демонструючи, що незалежний центральний банк є ключовим елементом сучасної макроекономічної політики, відповідно новий очільник НБУ має підтримувати цю політику.

Негативно
Сергій Марченко
міністр фінансів України

Уряд, згідно з розпорядженням Зеленського, запланував збільшити мінімальну зарплату майже на 40% за рік. Так, з 1 вересня мінімальну зарплату буде встановлено на рівні 5 тис. грн, з 1 січня 2021 року – 6 тис. грн, а з 1 липня 2021 року – 6,5 тис. грн. На думку уряду, зростання оплати праці стимулюватиме споживчий попит на українську продукцію і дозволить привести зарплату до реального прожиткового мінімуму, фактична величина якого зараз становить 4,9 тис. грн. Водночас зростання мінімальної зарплати нібито не матиме значного впливу на інфляцію та не призведе до зростання безробіття в умовах розігріву економіки.

Коментар The Page

Це рішення негативно вплине на рейтинг Володимира Зеленського. Зараз в Україні немає жодних економічних підстав для такого зростання мінімальних зарплат, відповідно таке рішення, на думку експертів, є штучним.

Експерти також вважають, що для багатьох сфер економіки підвищення мінімальної зарплати може знизити конкурентоспроможність, призвести до краху мікробізнесу та малого бізнесу, цілком ймовірним є збільшення рівня тінізації ринку праці. Крім того, Крім цього, такі зміни викликали побоювання щодо того, чи не порушує це домовленість України з Міжнародним валютним фондом.

Позитивно
Катерина Рожкова
перша заступниця голови Національного банку України

З 1 липня Нацбанк почав регулювати небанківський сектор. Відтепер регулятор стежитиме за діяльністю ломбардів, сфер страхування, лізингу, мікрокредитування, кредитних спілок і факторингу.

Коментар The Page

Так званий спліт дасть можливість Нацбанку продовжувати забезпечувати фінансову стабільність більш комплексно. Завдяки цьому буде впроваджено регулювання та нагляд за фінансовими ринками. Також це сприятиме реформуванню та розвитку небанківського сектора згідно з міжнародними практиками. Крім того, регулювання дозволить посилити захист споживачів фінпослуг. Це також сприятиме інтеграції України до Європейського Союзу, відповідно позитивно вплине на рейтинг глави держави.

Читати на The Page