Фото: thepage.ua
Щопонеділка The Page публікує свій «Економічний барометр». Він відображає вплив рішень українських чиновників на рейтинг президента Зеленського.
У цьому нам допомагають глави найбільших бізнес-асоціацій, експерти, політологи та підприємці.
Під час підготовки цього матеріалу ми опитали експертів Європейської Бізнес Асоціації, Ukraine Economic Outlook, Інституту майбутнього, альянсу «Нова енергія України», а також незалежних експертів і політологів.
Хто і як впливав на рейтинг президента з 24 по 29 лютого
Міністр фінансів запропонувала замість того, щоб фінансувати з держбюджету окремі галузі, знизити на таку саму суму податки для всього бізнесу. Таку ідею Маркарова висловила у відповідь на пропозицію міністра економіки Тимофія Милованова виділити 90 млрд грн впродовж трьох років на підтримку агросектору та промисловості.
• «Про чесне та прозоре державне субсидіювання в Україні говорити складно. Потрібні рівні умови та чіткі механізми, щоб податкові пільги отримували не лише «обрані» компанії, а цілі галузі», — зазначила Світлана Михайловська, заступник директора з представництва інтересів компаній – членів Європейської Бізнес Асоціації.
Для усунення корупції та зменшення кількості відмов у реєстрації земельних ділянок Держгеокадастр запроваджує розгляд заявок без контактів з чиновниками – автоматично. Тобто усі заявки за принципом випадковості будуть потрапляти до будь-якого кадастрового реєстратора в країні. Скажімо, заявка на реєстрацію землі в Києві буде розглядатися реєстратором з Одеси.
Цей механізм може зменшити кількість відмов у реєстрації земельних ділянок, а також усунути вигадані вимоги до документації.
Мінекоенерго запропонувало інвесторам у джерела альтернативної енергетики примусову реструктуризацію «зеленого» тарифу. Зокрема, власникам сонячних та вітроелектростанцій тариф буде знижено на 15-25%, а термін виплат продовжать на п'ять років. Також можна буде погодитися на добровільне зниження тарифу: на 12,5% – для СЕС і 5% – для ВЕС без продовження строку виплат. Водночас в обох варіантах також буде введено відповідальність (штрафи) за небаланси.
• «Держава свого часу гарантувала інвесторам отримання високого «зеленого» тарифу. Тепер його знизять, тобто власники СЕС та ВЕС отримають менше грошей за вироблену електроенергію. Хоча це, звісно, краще, ніж нічого [не отримати зовсім]. Подивимось, як зреагують інвестори, адже буквально нещодавно вони вклали великі кошти в Україну», — зазначає Валерій Боровик, голова правління альянсу «Нова енергія України».
Разом з декількома колегами Андрій Холодов зареєстрував законопроєкт №3076, яким пропонує запровадити прогресивну шкалу оподаткування доходів фізосіб. Власне, пропонується підвищення ставок податку з 18% до 27% для тих, хто офіційно отримує високі зарплати.
• «Така ініціатива призведе до податкового навантаження на сумлінний бізнес, а внаслідок цього – до подорожчання їхньої продукції та послуг. Загалом законопроєкт не стимулює виплату «білих» зарплат, а навпаки – підвищує попит на «тіньову» оплату праці», — попереджає Світлана Михайловська, заступник директора з представництва інтересів компаній – членів Європейської Бізнес Асоціації.
Це негативно вплине на тих, чиї офіційні доходи є високими. Для роботодавців зникне стимул виплачувати «білі» зарплати – вигідніше буде платити «сіру» зарплату в конвертах. Водночас тіньовий сектор, де використовуються різні схеми ухилення від сплати податку, залишається поза увагою.
Міністр заявив, що економіка України суттєво не постраждає від негативного впливу коронавірусу – щонайбільше «подорожчає імпорт», але це, навпаки, добре.
«Імпорт товарів з Китаю у 2019 році склав 15% від загального імпорту… Ми не очікуємо істотних проблем для наших ланцюжків доданої вартості, найімовірніше, подорожчає імпорт, що добре для економіки», — зазначив Милованов.
Хоча водночас він наголосив, що міністерство готове відреагувати на виклики через політику підтримки.
• «Не знаю, на чому грунтувався міністр, коли робив таку заяву. Причин хвилюватися більш ніж достатньо. Наш експорт — переважно сировинний, а ціни на сировину падають першими. Відповідно, надходження до бюджету скоротяться, валютна виручка зменшиться, і це створить передумови для девальвації гривні. Ба більше, якщо експортери будуть менше продавати, то це означає, що скоротиться внутрішнє виробництво та збільшиться безробіття», — пояснює Анатолій Амелін, співзасновник аналітичного центру «Український інститут майбутнього».
Кіберполіція провела обшуки в офісі IT-компанії MGID — однієї з найбільших технологічних платформ з розміщення реклами в інтернеті. Обшуки відбувались у грубій формі та з порушеннями.
Такі дії правоохоронців шкодять інвестиційному іміджу та бізнес-клімату, адже йдуть врозріз із заявами президента Володимира Зеленського про підтримку інвесторів.