Навіщо нафта потрібна Україні? Скільки її потрібно? Хто і як займається її видобутком? Що потрібно для нарощування видобутку нафти? На ці та інші питання The Page постарався дати відповіді у своєму спецпроєкті.
Як починався видобуток нафти в Україні
На території сучасної України нафту виявили у копаних колодязях та грязьових вулканах на Керченському півострові ще у III столітті до н. е. Торгові шляхи, що проходили через Крим, сприяли поширенню керченської нафти. Судячи з літописів, уже в XIII столітті в Галичині було відомо про «скельне масло», тобто нафту, яка використовувалася в медичних цілях і для мастила коліс возів. «Чорним золотом» нафту почали називати в середині XX століття.
З 1771 року розпочалася промислова розробка нафти на промислі Слобода-Рунгурська (місто Коломия, Івано-Франківська область). Відомості про видобуток у Бориславському районі (Львівська область) відносяться до 1792-го, коли з колодязів видобули 7 т нафти. У 1886 році в Бориславі розпочали буріння перших свердловин ударним способом, застосування якого сприяло бурхливому зростанню видобутку.
Завдяки відкриттю родовищ нафти в Бориславському, Східницькому та Битківському районах видобуток на Прикарпатті у 1909 році досяг піку – 2 млн т.
1853 року у Львові зареєстрували перший у світі патент на виготовлення з нафти гасу. Початок цього виробництва привів до підвищення попиту на нафту та розвитку нафтової індустрії у світі.
Після Другої світової війни високі темпи проведення геологорозвідувальних робіт дозволили відкрити нові великі родовища (Долинське, Битківське, Спаське, Леляківське, Глинсько-Розбишевське, Качанівське), що сприяло різкому зростанню видобутку. 1972 року він сягнув 14,5 млн т – це максимальний історичний показник для України.
Після 1972-го видобуток постійно знижується. У 1976-1982 роках темпи зниження становили 8,5-12%, у 1985-1991 роках. — 2,0-2,2% на рік, після 1992 року — до 5-10%.
Динаміка видобутку нафти в Україні, 1000 барелів на добу
Динаміка видобутку нафти в Україні
Джерело: take-profit.org
Зниження обсягів видобутку нафти пов'язане з великим виробленням запасів на основних родовищах (вони виснажені на 85–95%), а також з тим, що в ці роки в Україні не відкрили жодного великого родовища. Введення у розробку невеликих за запасами родовищ не змогло компенсувати зниження видобутку.
Як запаси нафти в Україні оцінюють у 2023 році
Після початку повномасштабної війни в Україні багато актуальних статистичних даних, особливо у сфері енергетики, стали закритими.
За даними державного Порталу даних видобувної галузі, в Україні знаходяться три нафтогазоносні регіони:
- Східний – розташований на території Дніпропетровської, Луганської, Полтавської, Сумської, Харківської, Чернігівської та Донецької областей;
- Західний – на території Івано-Франківської, Львівської, Чернівецької, Волинської, Закарпатської областей;
- Південний – на території Одеської, Запорізької областей, шельфі Чорного моря, Азовського моря та в Криму.
Більшість запасів вуглеводнів (нафти, газового конденсату та природного газу) залягають у межах Східного регіону, на який припадають і найбільші обсяги видобутку.
Обсяги запасів нафти по областях у 2022 році
Станом на кінець 2020 року обсяг балансових запасів нафти в Україні становив 85 млн т. У Східному регіоні було зосереджено 51% загальних запасів нафти, у Західному та Південному – 36% та 13% відповідно. У розрізі адміністративних областей на Івано-Франківщині залягала найбільша частина балансових запасів нафти – 20%, у Полтавській області – 19%, у Сумській – 17%.
Щодо загальних запасів нафти є інші оцінки. Наприклад, згідно з даними «Геоінформ України», станом на початок 2019 року державним балансом запасів нафти врахували 205 родовищ із загальними запасами 100 млн т.
Нафтогазоносні регіони України
2020 року в Україні враховувалося 216 родовищ нафти, з яких 193 є дуже дрібними з маленькими запасами. Дрібними вважаються 20 родовищ, невеликими – Яблунівське (Полтавська область) та Бугруватівське (Сумська область), а середнім – лише родовище Глинсько-Розбишівське у Полтавській області.
За рівнем промислового освоєння 82% родовищ розробляються (балансові запаси 82 млн т); 2% – підготовлено до промислового освоєння (1,8 млн т); 7% – на етапі розвідувальних робіт (7 млн т) та 9% – законсервованими (близько 9 млн т).
Основні запаси (71%) нафти в Україні відносяться до найнижчої промислової категорії С1. Це означає, що прогнози щодо них малонадійні та підтверджуються у процесі розробки родовищ.
За обсягом розвіданих запасів нафти Україна перебуває на 40-50-му місці у світі.
Скільки нафти видобувають зараз в Україні
Нафтовидобуток в Україні останніми роками стагнує. За даними Держстату, у 2017 році обсяг видобутку становив 1,5 млн т, у 2018-му – 1,62 млн, у 2019-му – 1,72 млн, у 2020-му – 1,67 млн, а у 2021 році — 1,65 млн т.
Основним регіоном видобутку нафти був Східний район – 68% від загального обсягу. Решту видобували у Західному регіоні. Найбільше нафти видобули на Сумщині – 40,2%. В Івано-Франківській та Чернігівській областях – 22,2% та 14,5% від загального обсягу.
Запаси нафти на найбільших родовищах
Як нафта використовується в економіці України
У сирому вигляді нафту практично не використовують, її направляють на переробку. З нафти отримують бензини різних марок, дизельне пальне, мазут, освітлювальний газ, пічне паливо, нафтобітум, електродний кокс, моторні та індустріальні мастила, пластичні мастила та мастильно-охолоджувальні рідини, парафіни, розчинники (бензол, толуол), етилен тощо.
Яку нафту видобувають в Україні
Нафта є розчином твердих вуглеводнів та низки неорганічних речовин у рідині. Вона завжди містить кілька розчинених у ній газів.
Фізичний та хімічний склад нафти та її властивості залежать від родовища і можуть коливатися у досить широких межах.
Нафта складається головним чином з вуглецю та водню – відповідно 79-88% та 11-15% від маси. На сірку, кисень та азот припадає 0,5-8%. У дуже незначних концентраціях нафти зустрічаються метали: ванадій, нікель, залізо, алюміній, мідь, магній та інші, і навіть бор, миш'як, йод.
Колір нафти залежно від хімічного складу може бути різним. Чим більше в ній смол, тим забарвлення її темніше. Легка нафта має жовтий колір, середня бурштиновий, важка темно-коричневий і чорний.
Хто зараз видобуває нафту в Україні
Найбільших обсягів нафти видобуває «Укрнафта» – 86% загального видобутку. У цій дочірній компанії «Нафтогазу України» держава завжди мала пакет акцій, що перевищує 50%, але реально не контролювала її. В результаті Ігор Коломойський та його партнери у різний спосіб привласнювали прибуток, а на державу вішали величезні борги. Восени 2022 року всі акції компанії передали в управління Міноборони, і новий менеджмент почав наводити в ній порядок. Близько 4% видобутку припадає на «Укргазвидобування», держпідприємство у складі групи «Нафтогаз».
Обсяги видобутку нафти у 2022 році провідними компаніями
На приватні підприємства припадає близько 10% видобутку. Їхня кількість нещодавно поповнилася: компанія «ДТЕК Нафтогаз» почала добувати нафту в Полтавській області. Таким чином ДПЕК почав розробляти родовище, ліцензію на яке придбав у 2021 році. У планах компанії – створення вертикально інтегрованого нафтового бізнесу з глибоким переробленням, для цього може знадобитися три – п'ять років. Є плани придбати ліцензії на нафтові родовища і на заході України.
Які перспективи видобутку нафти в Україні
Скільки нафти в Україні залишається ще нерозвіданою, ніхто не знає. За найоптимістичнішими оцінками, потенційні нерозвідані ресурси нафти на суші становлять щонайменше 780 млн т.
Масштабні розвідувальні роботи в Україні багато років фактично не велися. Але чи реально знайти нові великі родовища?
Директор з розвідки та перспективного розвитку «ДТЕК Нафтогаз» Іван Гафич вважає, що можливість відкриття значних за запасами покладів вуглеводнів класичного типу в Україні є малоймовірною. Геологам слід сфокусуватися на пошуку так званих ізольованих об'єктів у крайових зонах та за межами родовищ, звернути увагу на такі специфічні ділянки, як неструктурні чи комбіновані пастки, розвідку глибоких горизонтів та роботу з важкими для видобутку запасами.
Скільки нафти потрібно Україні? За даними Держстату, у 2019 році державні та приватні компанії видобули близько 1,72 млн тонн. При цьому країна спожила 8,7 млн тонн бензину та дизпалива. Навряд чи споживання палива найближчими роками набагато скоротиться, а наростити видобуток нафти швидко не вийде.
Обсяги видобутку нафти по областях у 2022 році
Ще одна проблема – нестача потужностей для нафтопереробки. За роки незалежності через різні причини закрилися майже всі нафтопереробні заводи (їх було близько 10), крім двох – Кременчуцького та Шебелинського. Але вони сильно постраждали від війни.
До якого рівня в Україні є сенс нарощувати видобуток нафти? Чи потрібно інвестувати у створення нових НПЗ? Яким має бути ставлення держави до міні-НПЗ, які зараз перебувають фактично у «сірій» зоні? Що вигідніше країні: інвестувати у свої НПЗ чи переробляти нафту за давальницькою схемою у Польщі та Румунії? Відповіді на такі питання потрібно шукати на рівні уряду.
У гендиректора «Укрнафти» Сергія Корецького амбітні плани — збільшити видобуток удвічі за п'ять років, до 3 млн т. План на 2023 рік — зростання на 6%, до 1,5 млн т. Поки що компанія нарощує видобуток, вкладаючи відносно невеликі ресурси головним чином у покращення роботи існуючих свердловин. Але для кратного нарощування видобутку потрібно бурити нові, купувати ліцензії на родовища. Це потребує мільярдів гривень інвестицій.
Днями «Укрнафта» запустила в роботу перспективну свердловину на сході України. Початковий видобуток становить 51,4 т на добу практично безводної нафти. Є обґрунтовані очікування, що за рахунок горизонтального буріння потужність свердловини може суттєво зрости.
Розглядаючи питання про збільшення видобутку, треба враховувати, що родовища нафти в Україні є відносно маленькими за запасами. Працювати на них великим компаніям та закордонним інвесторам може бути невигідно. Але невеликі нафтовидобувні компанії могли б розробляти такі родовища. Державі достатньо забезпечити малим нафтовидобувачам пільгові умови та гарантований ринок збуту. В Україні достатньо нафти, щоб задовольнити внутрішній попит.