ВВП-варранти і можливий дефолт України
Наприкінці травня Україна має виплатити дохід власникам її ВВП-варантів. Сума платежу поки що невідома, її визначать 30 квітня. За оцінками, вона може становити близько $600 млн. Мінфін запропонував власникам варантів реструктуризувати заборгованість за ними, щоб відстрочити платежі та зменшити розмір окремих виплат. 24 квітня комітет кредиторів відкинув ці пропозиції та висунув свої.
Видання Financial Times написало, що відсутність згоди щодо реструктуризації боргу щодо ВВП-варантів може призвести до дефолту України щодо зовнішнього боргу. Проте українські чиновники та експерти вважають, що британське видання перебільшує, оскільки гіпотетичний дефолт за варантами не призведе до автоматичного дефолту щодо решти зовнішнього боргу. The Page пояснює суть того, що відбувається.
Що таке ВВП-варанти і як вони з'явилися
2015 року Україна перебувала в дуже складній економічній ситуації. Тоді чисті міжнародні валютні резерви становили лише $0,029 млрд. МВФ вимагав від уряду суттєвого скорочення боргу (співвідношення якого до ВВП зросло з 41% до 73%).
Внаслідок переговорів, які проводила команда на чолі з тодішньою міністром фінансів Наталією Яресько, реструктуризація дозволила списати 20% основного боргу та передбачала впровадження спеціальних інструментів відновлення вартості (VRI), або ВВП-варантів. Вони передбачають виплати власникам не фіксовані, а залежні від зростання ВВП України за підсумками базового року (таким для виплат 2025 року є 2023 рік).
Умови ВВП-варантів:
- 0-3% приросту ВВП – немає виплат;
- 3-4% приросту ВВП – 15% від перевищення зростання на 3%;
- понад 4% приросту ВВП – 40% від перевищення зростання на 4%.
Було передбачено, що такі виплати мають розпочатись не раніше 2021 року.
Що Україна запропонувала власникам ВВП-варантів
За даними Мінфіну, кредиторам було запропоновано нові умови у вигляді двох опцій. Перша – обміняти варанти на додаткові єврооблігації, випущені у рамках реструктуризації у 2024 році. Згідно з цією опцією, інвестори отримають той же набір облігацій A та B, що й власники єврооблігацій минулого року, у співвідношенні: на кожну 1 одиницю варантів – 1,35 одиниці облігацій.
Друга опція – зміна умов випуску ВВП-варантів наступним чином: виплати за 2025-2028 роки скасовуються; можливість викупити/скасувати ВВП-варанти продовжать до травня 2029 року, тоді як ціна викупу прогресивно зростатиме з 85% у 2026 році до 100% у 2029 році.
Реструктуровані варанти (з виплатами у 2029–2041 роках) матимуть ті самі характеристики, що й чинні варанти, крім опціону викупу. Власники отримають 36,6 центів облігацій A та облігацій B на кожні 100 центів варантів.
Кредитори відмовилися від цих пропозицій.
Що власники ВВП-варантів запропонували уряду України
Комітет кредиторів, який об'єднує власників 30% варантів, запропонував Україні сплатити 75% платежу, що припадає на травень цього року, та випустити нові облігації C зі ставкою 7,75% на суму $209 млн.
Україна відхилила цю пропозицію, зазначили у Мінфіні, але налаштована продовжити діалог із кредиторами.
Чому Україна наполягає на реструктуризації ВВП-варантів
Міністр фінансів Сергій Марченко заявив, що умови компенсації для кредиторів не відповідають економічним реаліям нашої країни за умов війни.
«ВВП-варанти були створені для економічної реальності, якої вже не існує. Помірне зростання ВВП України у 2023 році не свідчить про економічне процвітання – це лише тендітне відновлення після майже 30% падіння, спричиненого повномасштабною війною РФ проти України», – вважає Марченко.
Після закінчення бойових дій в умовах відновлення економіки темпи зростання ВВП України можуть перевищувати 4-5% на рік, що автоматично суттєво збільшить розміри виплат за ВВП-варантами. Згідно з нинішніми умовами, такі виплати Україні доведеться здійснювати до 2041 року.
Що Україна вже заплатила власникам ВВП-варантів
2021 року власники ВВП-варантів отримали близько $40 млн завдяки зростанню ВВП у 2019 році на 3,2%.
Агентство Bloomberg 1 серпня 2024 року повідомило, що Україна виплатила близько $200 млн власникам варантів, які не були частиною нещодавньої угоди про реструктуризацію єврооблігацій на $20 млрд із приватними кредиторами.
Виплата відбулася після того, як Міністерство фінансів заявило у липні, що воно має намір виплатити комісію за згоду, пов'язану з $2,6 млрд непогашених варантів, а також відстрочений платіж за облігаціями з 2021 року. Міністерство заявило, що «взяло на себе зобов'язання забезпечити справедливе та рівноправне ставлення до власників варантів у будь-якому потенційному майбутньому управлінні зобов'язаннями чи іншій пропозиції щодо звернення».