Тарифи, бронювання від мобілізації, перерахунок пенсій: що для українців зміниться у квітні

Що для українців зміниться у квітні

У квітні продовжиться дія мораторію на підвищення низки комунальних тарифів. Тому ціни на газ, гарячу воду та опалення не зміняться. Тарифи на електроенергію та холодну воду не захищені законодавчим мораторієм, але поки що не було повідомлень про їх підвищення. Про найважливіші зміни для українців у квітні 2025 року читайте у традиційному огляді The Page.

1

Нові відстрочки у застосунку «Резерв+» у квітні 2025 року

Міноборони наприкінці березня повідомило про появу нових типів відстрочок у «Резерві+». Там з'явилися відстрочки для людей з інвалідністю, дані про які є у Єдиній інформаційній системі соціальної сфери (ЄІССС).

Щоб оформити відстрочку, потрібно натиснути на три крапки на головному екрані програми «Резерв+», вибрати пункт «Подати запит на відстрочку», а потім відповідну категорію.

Згодом військовозобов'язаний отримає повідомлення у «Резерв+» з відповіддю на запит. Якщо даних у реєстрах не знайдено, слід звернутися до управління соціального захисту населення за місцем проживання.

Раніше відстрочка через «Резерв+» була доступна лише особам з інвалідністю, які мали пенсійне посвідчення, а також студентам, аспірантам, докторантам та багатодітним батькам (троє дітей до 18 років).

Нові відстрочки у застосунку «Резерв+»

2

Мобілізація у квітні 2025 року

Попри переговори про перемир'я, процес мобілізації в Україні залишається без змін, повідомив представник Сухопутних військ ЗСУ Олег Домбровський.

Генеральний штаб виконує планове завдання щодо мобілізації для поповнення Сил оборони та безпеки. Домбровський зазначив, що мобілізаційні заходи проходитимуть безперервно, доки не ухвалять рішення про завершення війни.

3

Умови бронювання від мобілізації у квітні

У квітні 2025 року без броні можуть залишитись ті, хто не виконав необхідні умови для її отримання. Зокрема це стосується осіб, які не пройшли військово-лікарську комісію (ВЛК) або порушили правила військового обліку.

У таких випадках у застосунку «Резерв+» з'явиться оповіщення: червоний рядок (якщо особа знаходиться у розшуку) або помаранчевий (якщо є порушення правил військового обліку).

Також з 1 квітня втратять право на відстрочку від мобілізації військовозобов'язані, яких не перебронювали роботодавці.

Згідно з рішенням уряду, до 31 березня підприємства мають підтвердити статус критичності та повторно забронювати своїх працівників відповідно до оновлених критеріїв. Подати списки на бронювання роботодавець може онлайн на порталі «Дія».

4

Нові правила роботи ВЛК

З 1 квітня розпочинається черговий етап реформування військово-лікарських комісій (ВЛК). Нововведення стосуються оформлення ухвали про проходження ВВК – тепер усі комісії зобов'язані оформляти її в електронному вигляді.

Механізм виглядає так:

  • у Медичній інформаційній системі ЗСУ запущено електронний кабінет ВВК, який замінює паперові постанови на електронні;
  • направлення на ВВК із реєстру «Оберіг» автоматично надходять до кабінету ВВК;
  • висновки комісій після оглядів військовозобов'язаних одразу відображаються у додатку «Резерв+».
  • постанови щодо військовослужбовців зберігаються у медичній інформаційній системі ЗСУ.
5

Підвищення акцизів на тютюнові вироби

Наприкінці березня президент Володимир Зеленський підписав закон щодо підвищення акцизів на тютюнові вироби. Також із квітня Державна податкова служба запроваджує новий коефіцієнт до акцизу.

Таким чином, вартість цигарок продовжуватиме зростати. За прогнозами, 2025 року ціна може підвищитися на 35%.

Що стосується нового коефіцієнта до акцизу, то з 1 квітня 2025 року і до кінця року він становитиме 1,1. Відповідно до Податкового кодексу, у роздрібній ціні на цигарки частка суми податкових зобов'язань з акцизу має бути не менше ніж 60%. За підсумками 2024 року, вона була 55,8%. Тому у квітні її підвищать за допомогою нового коефіцієнта. Він буде поширюватися на всіх виробників та імпортерів сигарет.

Після підвищення ставок і акцизів ціни на сигарети зростатимуть поступово, оскільки продукцію, виготовлену до 1 квітня 2025 року, продаватимуть за старими цінами.

6

Перерахунок пенсій у квітні 2025 року

У квітні розмір пенсій буде перераховано особам пенсійного віку, які продовжують працювати. Ця категорія українців не потрапила під планову індексацію, що відбулася у березні.

Перерахунок відбудеться автоматично без необхідності особистого звернення до органів Пенсійного фонду. Йдеться про пенсіонерів, у яких станом на 1 березня додалося не менше ніж 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії або після її останнього перерахунку.

Сума підвищення індивідуальна для кожного пенсіонера та залежить від розміру відрахувань єдиного соціального внеску (ЕСВ) із отриманої зарплати за останні 24 місяці.

Незважаючи на те, що перерахунок відбудеться 1 квітня, підвищену виплату люди отримають у червні, включаючи доплату за квітень та травень. Це пов'язано з правилами подання звітності щодо сплати ЄСВ.

7

Реєстрація на Національний мультипредметний тест у квітні 2025 року

Реєстрація на основну сесію НМТ-2025 триватиме до 3 квітня на сайті Українського центру оцінювання якості освіти у розділі «Персональний кабінет учасника».

До 8 квітня можна буде виправити такі реєстраційні дані:

  • місце проведення;
  • вибір четвертого предмета;
  • необхідність пройти тестування на додатковій сесії.

Запрошення на участь в основній сесії учасниками прийде починаючи з 4 травня. Сесія триватиме з 14 травня до 25 червня.

8

Як визначатимуться курси валют до гривні

Національний банк запроваджує нові підходи щодо визначення переліку валют, до яких офіційний курс гривні встановлюється щодня, а також скасовує перелік валют для щомісячного встановлення офіційного курсу. Зміни почнуть діяти з 31 березня 2025 року.

Таким чином:

  • періодичність встановлення офіційного курсу гривні до 11 валют змінено зі щомісячної на щоденну. Серед них: алжирський динар, бат, дирхам ОАЕ, донг, ларі, ліванський фунт, малазійський рінггіт, саудівський ріал, сербський динар, така і туніський динар;
  • не розраховуватиметься офіційний курс гривні до таких валют: російський рубль, білоруський рубль, бразильський реал, вірменський драм, домініканське песо, іракський динар, іранський ріал, лівійський динар, марокканський дирхам, новий тайванський долар, пакистанська рупія, сом, сомоні, туркменський новий манат та узбецький сум.


Перелік валют для щоденного встановлення офіційного курсу гривні включатиме 41 валюту та СПЗ (спеціальні права запозичення МВФ).

Читати на The Page