Фото: Chris Liverani / Unsplash
«В окопах немає атеїстів» — жартує добре прислів'я. Під час епідемії люди шукають підтримку в духовних практиках і релігіях. Усі конфесії поступово перейшли в онлайн і проводять богослужіння в інтернеті. Їхні лідери звернулися до своїх вірян з настановами і сказали, які молитви про здоров'я і якнайшвидше завершення пандемії слід читати.
Далай-лама назвав головною молитвою для здоров'я мантру Тари і дав вказівку, як правильно її читати. Буддисти вважають, що звуки мантри і правильні наміри допоможуть подолати будь-які труднощі матеріального світу.
З цією ж метою іудеї читають Псалми царя Давида у певній послідовності. До порядку проти епідемії увійшли 13-й, 20-й, 91-й псалом. «Поглянь, відповідай мені, Господи, мій Боже, поверни світло моїм очам, щоб не заснути мені смертним сном. Щоб не сказав мій ворог: «Я переміг його», щоб не зраділи мої гнобителі, коли я похитнуся», — так звучить фрагмент 13-го псалма.
За рішенням рабинів минулої середи весь єврейський народ постив і читав Псалми Давида. Один з найавторитетніших рабинів Хабад Адин Евен-Ісраель (Штейнзальц) склав молитву з проханням про виправлення, зцілення і милосердя до євреїв і всіх народів світу. А рабин Хаїм Каневський звернувся до віруючих з настановою, в якій назвав причиною епідемії лихослів'я.
Увесь світ до глибини душі вразило відео та фоторепортаж, на якому Папа Римський Франциск читає молитву на площі святого Петра в Римі. Щонеділі понтифік промовляє молитву «Аве Марія». Зазвичай на площі збираються тисячі віруючих. У неділю через карантин він читав молитву на самоті, чим зворушив серця мільйонів людей, навіть не пов'язаних з християнством.
Сподіваючись на порятунок, католики несуть свічки до чумних стовпів. У роки епідемій такі стовпи споруджували в багатьох містах Європи і присвячували святим, насамперед Діві Марії, як подяку за позбавлення. Чумні стовпи є у Відні, Празі, Будапешті, Оломоуці, Мюнхені та інших містах.
Афонські старці заспокоюють свою паству, нагадуючи про те, що епідемії — «мори» — передбачені ще Євангеліями від Луки та Матвія, а також самими святими старцями. Причиною вірусу вони називають розпусту, збочення і мовчазну згоду з цими гріхами. Засобами від вірусу ченці з Афону вважають піст, покаяння і молитви.
Оптимістичний погляд на епідемію у каббаліста Міхаеля Лайтмана. На його думку, плюси пандемії в тому, що людство отримало перепочинок від століття споживання і гонитви за успіхом і може присвятити цей час для роботи над собою і внутрішньої зміни в кращий бік. Утім, про необхідність таких змін говорять і релігійні лідери. Наприклад, старці Афону пояснюють, що, з позиції духовної людини, час епідемії — це час для загального покаяння, і тут у людей не повинно бути страху.