Одна з найбільших заповідей в єврейській традиції — заповідь допомагати нужденним і робити добрі справи.
Євреї у прийнятті всіх важливих рішень керуються Торою і Талмудом. У Торі написано, що навіть бідняк, який отримав милостиню, має відокремити частину на благодійність. Скільки відокремлювати, в різних джерелах вважається по-різному — від 5% доходів після вирахування грошей на життя до тієї суми, яку людина вважає можливою. Але займатися благодійністю зобов'язаний кожен єврей. Перш за все, зобов'язані допомагати ближнім — своїм бідним родичам і друзям. Далі можна запитувати у рабина, на яку добру справу направити допомогу.
Дуже цікаво розповідає про благодійність Маймонід, найвпливовіший філософ і лікар XII-XIII століття з Кордови. Він був настільки обдарованою і мудрою людиною, що став особистим лікарем візира Салах ад-Діна, султана Єгипту та Сирії. Це була гігантська посада для того часу.
Ось класифікація благодійності за Маймонідом.
Є сім рівнів допомоги нужденному. І найвища благодійність — допомогти людині, коли вона похитнулася, але не впала. Мова не про те, щоб дати гроші безпосередньо. Потрібно дати людині можливість самостійно виправити свої справи. Наприклад, через роботу, влаштувавши його на гарне місце. Або через бізнес, взявши людину, яка може збідніти, в компаньйони.
Нижча ступінь — допомогти до того, як людина попросить про це. Нижче — зробити так, щоб людина не знала, що саме ви допомогли їй, а ви не знали, кому допомагаєте. Це робиться через фонди благодійності. Є упередження, що це або для багатих, або для держави. Під час і після Революції гідності Україну охопила хвиля волонтерства, коли величезна кількість людей вирішили допомагати ближнім. Це дуже добре, і хай така хвиля тільки наростає.
Населення України в 2017 році — 44 млн. Якщо б кожен щомісяця виділяв по 10 гривень на благодійність, країна щомісяця отримувала б 440 млн грн на вирішення різних термінових питань — допомогу нужденним, пенсіонерам, інвалідам, хворим дітям, різноманітні благодійні проекти, екологію. Загалом кожен відчував би свою частку в розвитку країни.
В український Forbes колонки на тему благодійності писав бізнесмен Уріель Штерн. В одному з текстів він розповідав, що, згідно з вченням мудреців Тори, якщо якийсь час більшість населення в державі не займається благодійністю, то Всевишній посилає на цю державу війну, а сама держава перестає існувати. Відомо, що в СРСР доброчинності не було.
Про ставлення ж до незаслужених благ говорив Сьомий Любавицький Ребе. Про його вплив свідчить такий факт: у день, коли Дональд Трамп переміг на виборах Президента США, Іванка Трамп поїхала з молитвою подяки на могилу Ребе в Нью-Йорку. Його цитата: «Природа людини така, що справжнє задоволення вона отримує лише за умов особистої участі у дії, коли результат досягнутий і вистражданий власною працею. Якщо ж людина отримує благо як подарунок, це принижує її гідність. У Талмуді такий дар називається «ганебним хлібом». Саме тому, що Всевишній хоче, щоб людина отримала повну міру добра у створеному Ним світі, людина може досягти цього, лише коли досягне мети своїми силами. І чим більше докладено зусиль, тим «солодші» здобуті плоди".