Вважається, що п'яте покоління мобільного зв'язку 5G змінить наше життя. Чи так це насправді, The Page розповів головний експерт зі спектральної стратегії компанії «Київстар» Ігор Єрещенко.
- Міф №1. «5G – це дуже швидко»
Цей зв'язок дійсно швидкий, але тільки за деяких умов. Найважливіше те, що оператор має володіти величезним пулом частот, якого зараз не існує. Це можуть бути, наприклад, міліметрові хвилі, але тоді покриття буде, скажімо, в межах кімнати – дуже маленьке. В Україні це питання ще не вирішене. Коли з'являться частоти, то можна буде очікувати на великі швидкості, але лише в локальних ділянках – близько сотні метрів від базової станції. Якщо порівнювати четверте покоління зв'язку з п'ятим щодо швидкості, то фільм з 4G завантажується за хвилину, з 5G – за 30 секунд.
- Міф №2. «5G – це недорого»
Для зв'язку нового покоління знадобляться відповідні девайси. Скажімо, телефони, що підтримують 5G, на 30% дорожчі за топові моделі з 4G. Мережеве обладнання для нового зв'язку також дороге. З часом ця послуга буде дешевшати, але сьогодні ціни на обслуговування 5G удесятеро вищі. І це невигідно для двох сторін: споживачеві потрібно вкласти кошти у новий девайс; оператору – в мережу і частоти, які продають за великі гроші.
- Міф №3. «5G – це шкідливо для здоров'я»
Радіофобія – проблема ірраціональна. Наприклад, у сонячного світла щільність потоку потужності більша, ніж у радіохвилі. Але на сонці люди засмагають, а радіохвиль бояться. Дуже важко переконати людину, яка реагує на загрозу емоційно. Людей потрібно навчати.
Згідно зі звітом Всесвітньої організації охорони здоров'я, радіохвилі базових станцій не шкодять людині і не призводять до руйнування молекул ДНК, на відміну від гамма-променів або рентгенівського випромінювання. Максимум, що вони роблять, – нагрівають, до речі зовсім небагато. Але й тут існують обмеження. Наприклад, норми електромагнітного випромінювання (а радіохвилі – це електромагнітні поля) в США становлять 1000 мкВт/см кв. В Україні вони у сто разів менші – 10 мкВт/кв. см
- Міф №4. «5G – це must-have для блогерів»
Практика показує, що блогери прекрасно працюють в мережах 4G. Мобільного зв'язку четвертого покоління достатньо для якісних стримів і виходів у прямий ефір. В ефірах відео йде зі швидкістю 10 Мбіт/с. Якщо потрібен стрим для великих екранів, то знадобиться швидкість до 20 Мбіт/с, але і вона досяжна з 4G.
- Міф №5. «5G скоро з'явиться в Україні»
Оператори виступають за еволюційний шлях розвитку 4G, і зовсім не тому, що не хочуть 5G. На сьогодні в Україні, з одного боку, немає нагальних потреб у більш високих швидкостях. З іншого боку, немає достатньої кількості споживачів, готових платити за зв'язок $50-70. Зараз 5G розвивається в США, Південній Кореї, Японії. Коли з'явиться попит у нас, то з'являться і пропозиції.