Навчатися попри обстріли та відключення світла

Партнерський матеріал

Фото Марії Ільченко

Навчатися попри обстріли та відключення світла

Аня, яскрава та впевнена в собі дівчина, у крутезній вишиванці та джинсах. Вона не соромиться спілкуватися із журналістами на відміну від більшості інших дітей і підлітків, що приїхали 1 червня до Києва на благодійний захід.

«Мені подобається навчатися дистанційно, бо не витрачається зайвий час на збори до школи: зранку встав, сів за комп'ютер — і все добре. Але це зручно для тих людей, хто вміє себе організовувати. Адже декому треба, щоб вчитель стояв поряд. Мені це не потрібно», — Аня відповідає чітко й невимушено.

Десятикласниця із Житомира Аня вміє спілкуватися із журналістами. Аня планує стати політологом, щоб впливати на державні процеси. Фото: Марія Ільченко

Попри російські обстріли мирних українських міст, попри аварійні відключення світла Аня закінчила десятий клас на «відмінно». Улітку дівчина планує трохи відпочити, але вже час братися за підготовку до НМТ або ЗНО — хто знає, як це буде наступного року. Але в школярки вже є плани щодо вступу: Аня хоче вивчати політологію в Києво-Могилянській академії.

«Я хочу мати вплив на державні процеси в Україні й давно вже цікавилася цією темою. Мій інтерес почався з участі в громадських акціях на підтримку політичних в'язнів. Постійно читаю про історію України — за шкільною програмою й для себе», — говорить Аня.

За п’ять місяців Save Ukraine та ПриватБанк зібрали 15 мільйонів

Разом з іншими 25 дітьми із Житомирської та Чернігівської областей Аня приїхала до Києва на підбиття підсумків благодійної акції «Подаруй світло дітям». Протягом п’яти місяців фонд Save Ukraine та ПриватБанк збирали кошти для дітей, що втратили батьків через війну. За цей час через платформу для зборів ПриватБанку надійшло 15 млн грн, на які вже придбано майже 2 тис. рюкзаків із планшетами для цих дітей.

«Сьогодні ми вручаємо перші 26 рюкзаків дітям, що змогли сюди приїхати. Відзавтра ми почнемо розсилати ці рюкзаки службами доставлення по всій Україні», — розповідає директорка з розвитку благодійного фонду Save Ukraine Анастасія Кудашева.

Перші 26 дітей уже отримали рюкзаки з планшетами, що допоможуть їм у навчанні

На цей час в Україні немає точних даних щодо кількості дітей в Україні, які втратили батьків унаслідок війни. За даними засновника організації Save Ukraine Миколи Кулеби, від початку повномасштабного вторгнення Фонд надав близько 90 тис. сімей на прифронтових територіях.

Щоб зібрати дані про дітей, яким потрібна допомога, представники Фонду зверталися до навчальних закладів у всіх областях країни та просили поширювати інформацію про акцію. Багато хто з дітей приїхав на вручення саме в супроводі вчителів.

Як зробити цікавим навчання влітку: планшет + унікальні уроки

«Ми вже зібрали дані про більш як тисячу дітей. Але форму реєстрації в нас не закрито. Дорослі, що опікуються дітьми, які втратили батьків, можуть її заповнити й отримати підтримку, — говорить Анастасія Кудашева. — Нам надсилали заявки з усіх областей. Найактивніше звідти, де найбільше сімей ВПО — Житомирська та Рівненська області. Ідея акції в тому, щоб подарувати дітям планшети, які допоможуть їм навчатися онлайн і надолужити знання, які вони втратили через ковід, через війну».

Анастасія звернула увагу, що в кожному з подарункових планшетів уже встановлено навчальну платформу «Допомога поруч». Після реєстрації на платформі учні отримують доступ до 20 різноманітних курсів, що допоможуть їм надолужити знання за шкільною програмою, отримати психологічну підтримку або зорієнтувати у виборі майбутньої професії.

Тьютори формують класи з охочих і розпочинають навчання. Викладання відбувається онлайн із постійним спілкуванням із викладачами. За перший місяць на платформі зареєструвалися приблизно 3 тис. дітей, що вже почали навчатися.

Фахівець з благодійних проектів ПриватБанку Антон Дорожан провів для дітей урок із фінансової грамотності. Фото Марії Ільченко

Фахівець з благодійних проектів ПриватБанку Антон Дорожан має багаторічний досвід проведення навчальних заходів для дітей і підлітків, однак цей став для нього першим від початку повномасштабного вторгнення: «На жаль, ми бачимо, що діти втрачають батьків. Це дуже чутлива тема. Діти дуже подорослішали не на свій вік. Ми бачимо дуже багато запитів про допомогу, хоча це не єдиний фонд, що займається дітьми. Українці дбають про освіту і є однією з найосвіченіших націй. Війна не повинна вплинути на рівень освіти в країні і забрати майбутнє в наших дітей. Ми як банк відчуваємо на собі відповідальність за фінансову просвіту і дітей, і дорослих, і людей старшого покоління, тож постійно проводимо уроки фінансової грамотності в школах і долучаємось до просвітницьких акцій».

Під час благодійного заходу Антон Дорожан провів для дітей урок із фінансової грамотності. Він упевнений, що як експерт з цієї теми ПриватБанк має проводити подібні освітні заходи.

«Найважливіше зараз вести діалог із цими дітьми, щоб вони не почувалися осторонь. Ми зі свого боку хочемо і можемо давати практичні і корисні знання про гроші,чим можуть бути корисні банки, навчати контролювати витрати і розуміти джерела доходів, і навіть давати профорієнтацію, щоб діти бачили перспективи і світло в майбутньому», — підкреслив він.

Україні потрібна ґрунтовна психологічна підтримка дітей-сиріт

Не всі діти такі вмотивовані, як Аня. Майже одностайно вчителі, що супроводжували дітей до Києва, розповіли про брак мотивації в учнів. «Хто хоче навчатися, навчатиметься в будь-яких умовах», — говорять вони. Але в умовах майже щоденних повітряних тривог та обстрілів навіть дорослим складно зберегти мотивацію. Що вже казати про дітей, що пережили втрату рідної людини.

«Одна справа — підтримка дітей, що перебувають у стресі, бо не спали ночами. Вона теж потрібна. Але до дітей, що втратили батьків, має бути більш ґрунтовний підхід», — наголошує психологиня фонду Save Ukraine Олена Капустюк.

Перед врученням рюкзаків психологи фонду Save Ukraine провели з дітьми майстер-клас із технік психоемоційної стабілізації. Фото: Марія Ільченко

Разом із колегою Оленою Сопружинською вона провела, як самі говорять, демо-версію майстер-класу з психологічної самодопомоги. Велика кількість дітей і обмежений проміжок часу змусили стиснути програму до мінімуму. Але вони таки встигли «розігріти» аудиторію місцями кумедними, але такими корисними вправами на дихання, самоконтроль і самозаспокоєння. Обидві Олени тішаться надією, що діти запам’ятали вправи, спрямовані на стабілізацію психоемоційного стану.

Утім, психологині впевнені, що країні необхідна державна програма з психологічної підтримки для дітей. На їхню думку, програма має втілюватися офлайн і не бути підпорядкована керівництву школи, щоб діти відчували максимальну безпеку й довіряли психологам.

Психологи фонду Save Ukraine Олена Капустюк та Олена Сопрожанська провели для дітей майстерклас з психоемоційної стабілізації. Фото Марії Ільченко

«Мені краще допомагає молитва»

Більшості підлітків, що погодилися говорити із журналістом, уже знайомі психологічні вправи, що показали на майстер-класі. Хтось спілкувався з психологом, комусь показували їх у школі під час занять.

«Так, я використовувала ці вправи. Але в моменти небезпеки мені краще допомагає молитва. У мене вся сім'я — віряни, старша сестра співає в церковному хорі», — поділилася Іра, яка цього року закінчує другий курс Коледжу транспорту та комп'ютерних технологій у Чернігові.

Іра навчається на спеціальності «економіка». Обрала цей напрям, бо мама працювала в банку. А ще в дитинстві Іра дуже любила розкладати гроші в стосики за номіналами й дуже з цього тішилася. Видно, що ця справа Ірі до душі, а урок фінансової грамотності був цікавим, хоча й не став для неї відкриттям. Зараз дівчина найбільше хоче якнайшвидше закінчити навчання та стати самостійною людиною.

Читати на The Page