Ілюстрація: thepage.ua
На початку кожного тижня The Page публікує свій «Економічний барометр». Він відображає вплив рішень українських чиновників на рейтинг президента Володимира Зеленського.
У цьому нам допомагають глави найбільших бізнес-асоціацій, експерти, політологи та підприємці.
При підготовці цього матеріалу ми опитали експертів Європейської Бізнес Асоціації, Ukraine Economic Outlook, а також незалежних експертів і політологів.
Хто і як впливав на рейтинг президента з 1 по 8 березня
Цього разу президент Володимир Зеленський насолив сам собі. Глава держави дуже невчасно вирішив змінити майже весь склад Кабміну. При цьому вийшло так, що фактично весь економічний блок залишився без керівників. Водночас Зеленський залишив найодіознішого міністра – голову МВС Арсена Авакова, до якого у суспільства найбільше запитань.
Одне це рішення справило більший негативний вплив, ніж усі попередні кроки Зеленського разом узяті. Побоювання інвесторів щодо зміни Кабміну (на тлі паніки через поширення коронавірусу) призвели до різкого падіння вартості українських єврооблігацій і ВВП-варантів. Американський інвестбанк Morgan Stanley навіть рекомендував інвесторам продавати єврооблігації України.
Перестановки в Кабміні автоматично призвели також до відкликання з Верховної Ради десятків урядових законопроєктів, зокрема важливих реформаторських.
Раніше PG вже цікавилося у підприємців тим, чого очікує бізнес від нового уряду. Найважливіші побажання — збереження реформ, як-от запуск ринку землі та початок приватизації, а також посилення захисту прав власності та продовження співпраці з МВФ.
Податкові ініціативи голови фінансового комітету Верховної Ради вже традиційно викликають невдоволення бізнесу. Рух SaveФОП, який виступає на захист малого бізнесу, розпочав нову хвилю простестів проти посилення фіскалізації роботи дрібних підприємців. А сам Гетманцев заявив, що «антиколомойський» закон (який не дозволить повернути Приватбанк колишнім власникам), ухвалення якого вимагає МВФ, усе ще не узгоджено. А без нього Україна не отримає довгоочікуваного кредиту.
Незважаючи на спробу поліпшити своє реноме «ворога МВФ» зустріччю з представником фонду одразу після свого призначення, Ігор Уманський на одному з ток-шоу наприкінці тижня заявив, що «те, що недобрали на митниці, повинна добрати податкова».
«Фактично це означає, що буде посилення фіскального тиску на бізнес саме тоді, коли українська економіка в січні впала вперше за останні чотири роки, і це на тлі початку світової кризи», — говорить Михайло Кухар, старший економіст Ukraine Economic Outlook.
Аби хоч якось заспокоїти інвесторів, новий прем'єр-міністр заявив, що новий Кабмін продовжить зважену фіскальну політику і співпрацю з МВФ та іншими кредиторами. Крім того, глава уряду пообіцяв приділяти особливу увагу промисловості й агросектору, а також соціальним питанням. Зокрема, Шмигаль пообіцяв підвищити пенсії і зменшити платіжки за енергоносії.