ПрАТ «Авіакомпанія Constanta» – українська приватна компанія, лідер регіональних багатоцільових цивільних авіаційних перевезень на Близькому Сході, у країнах ЄС та Африки.
Провідним напрямом діяльності авіакомпанії «Constanta» є авіаційна підтримка миротворчих і гуманітарних місій, операцій з ліквідації наслідків стихійних лих під егідою глобальних міжнародних організацій та урядових програм у важко доступних районах із несприятливими та небезпечними умовами.
Із 2019 року авіакомпанія «Constanta» є офіційним авіаперевізником ООН та має сертифікацію Європейської агенції безпеки авіації (EASA) і Великої Британії для авіаперевізників із третіх країн (UK TCO Authorization). Компанія також є перевізником Всесвітньої продовольчої програми та виконувала перевезення для місії ЄС в Малі (EUTM), логістичної програми Міністерства оборони США на Близькому Сході (LOGCAP IV), Африканського Союзу (AU).
Компанія має багаторічний досвід виконання чартерних вантажних і пасажирських перевезень спеціального призначення в шести країнах. Зокрема, компанія Constanta працює в таких країнах Африки, як Сомалі, Демократична Республіка Конго, Південний Судан, а також у Словаччині й Туреччині.
Із 2024 року авіакомпанія Constanta має дозвіл на виконання польотів до США, зі США й транзитом над територією США. Отримання такої сертифікації означає, що авіакомпанія Constanta повністю відповідає вимогам FAA щодо якості й безпеки польотів.
Constanta є найбільшим у світі оператором українських літаків марки «Антонов». У жовтні 2024 року компанія також поповнила свій флот вантажних літаків типом Boeing 737-300 Cargo. Таким чином, Constanta стала першою українською авіакомпанією, яка вийшла на міжнародний ринок вантажних перевезень, використовуючи середньомагістральні вантажні літаки.
Основним співвласником (78% акцій) є Роман Мілешко, український підприємець, авіатор у третьому поколінні, колишній офіцер ЗСУ. Головою Наглядової ради є Девід Л. Грандж, легендарний генерал-майор армії США, американський підприємець.
За даними YouControl, «Constanta» входить до топ-10 найбільших авіакомпаній України
Власна матеріально-технічна база дозволяє максимально ефективно як за вартістю, так і за термінами здійснювати технічне обслуговування та капітально-відновлювальний ремонт повітряних суден сімейства «Ан», а також створювати базу для майбутнього виведення на ринок нових типів літаків українського виробництва.
«Constanta» забезпечує інноваційні повітряні перевезення літаками Ан-26, Ан-26-100, Ан-74ТК-100, високоякісне управління проектами й оперативну підтримку.
Нині авіакомпанія «Constanta» пропонує такі авіаційні послуги:
Перевезення вантажів
- одночасне перевезення вантажів і пасажирів;
- перевезення транспортних засобів (човнів, легкових автомобілів);
- завантаження негабаритних вантажів завдяки наявності задньої рампи;
- медичну евакуацію та евакуацію поранених;
- польоти на віддалених аеродромах;
- експлуатацію з ґрунтових аеродромів;
- короткі зліт і посадку (STOL);
- доставку палива наливним способом (система BATT);
- перевезення нестандартних і небезпечних вантажів.
Головний офіс компанії та база технічного обслуговування розташовані в м. Запоріжжя та мають сертифікацію Державної авіаційної служби України.
Також представництво компанії та її сертифікована Державною авіаційною службою України база технічного обслуговування діють у м. Тренчин, Словаччина. Офіційно схвалені лінійні станції технічного обслуговування розгорнуті в містах Марібор (Словенія), Даламан (Туреччина), Джуба (Південний Судан), Могадішо (Сомалі), Гома (Демократична Республіка Конго).
Наказом віцепрем’єр-міністра – міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України № 666 від 04.08.2023 року авіакомпанія «Constanta» визнана підприємством, критично важливим для функціонування економіки й забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. Наказом Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України від 27.07.2023 року авіакомпанія «Константа» також визнана оператором об’єктів критичної інфраструктури в секторі авіаційного транспорту.
Значна частина співробітників Constanta – колишні військові.
3
Ключові міжнародні партнерства «Авіакомпанії Константа»
У 2017–2019 роках – авіаційна підтримка миротворчих гуманітарних проєктів у Центральній та Східній Африці.
Із 2018 року – авіаційна підтримка урядової програми США на Близькому Сході.
У 2019–2021 роках – авіаційна підтримка гуманітарних проєктів ЄС у Малі.
Із 2019 року – спеціальні вантажні авіачартерні операції в ЄС.
У 2020–2022 роках – авіаційна підтримка гуманітарних проєктів ЄС у країні Нігер.
Із 2019 року – авіаційна підтримка міжнародних миротворчих операцій у Південному Судані, Сомалі й Демократичній Республіці Конго за довгостроковими контрактами.
За період із 2017-го по 2023 роки компанія перевезла понад 50 тисяч пасажирів ті 14 500 000 кг вантажів. Станом на кінець 2024 року авіакомпанія «Константа» виконувала три довгострокові контракти з ООН і три короткострокові періодичні контракти.
4
Авіапарк «Авіакомпанії Константа»
Нині авіапарк компанії налічує 9 літаків, зокрема Ан-26, Ан-26-100, Ан-74ТК-100, Boeing 737-300 Cargo. Усі польоти для міжнародних проєктів виконують українські фахівці, що є одним із провідних принципів авіакомпанії Constanta».
У компанії створено повний цикл обслуговування та модернізації літаків виробництва ДП «Антонов», включно з типами Ан-32, Ан-2, зокрема з тими, що експлуатуються іншими операторами. Це забезпечує незалежність компанії від постачальників послуг з технічного обслуговування та оперативність, покращує контроль за якістю експлуатації літаків. У кооперації з компаніями ДП «Антонов», «Івченко-Прогрес», «Мотор Січ» та іншими українськими підприємствами створено відповідну сертифікаційну й технічну базу, здійснюється відновлення та модернізація літаків сімейства «Ан».
Авіаційна техніка «Константи» має офіційні документи EASA, FAA та UK САА – провідних регуляторів у сфері цивільної авіації у світі, що свідчить про відповідність авіапарку міжнародним стандартам і вимогам щодо пасажирських та вантажних перевезень на території Європи й США.
Компанія має сертифікати відповідності:
- системи управління якістю ISO9001:2015;
- системи якості й контролю відповідності за технічними вимогами ЄС;
- системи контролю якості організації з технічного обслуговування (Part-145);
- системи контролю якості організації з управління льотної придатності (Part-M).
Показник SAFA, що визначає рівень безпеки польотів, з лютого 2022-го по жовтень 2024 року в компанії «Constanta» дорівнював нулю, що означає відсутність зауважень з боку інспекторів Європейського агентства з безпеки польотів EASA і є найкращим показником серед українських компаній.
Колектив авіакомпанії щорічно проходить підвищення кваліфікації в межах українських і міжнародних програм навчання. Станом на 2023 рік у компанії працюють 242 співробітника: льотчики, інженери та механіки, менеджмент, адміністративний і допоміжний персонал.
Крім акцій ПрАТ «Авіакомпанія Constаnta», Роман Мілешко також володіє ТОВ XENA (100 % акцій), ТОВ Н3Operations (100 % акцій).
ТОВ XENA є провідним постачальником послуг з гасіння пожеж із повітря в будь-якому куточку світу. Фахівці авіакомпанії мають досвід з ліквідації пожеж у Португалії, Греції та Туреччині. Авіакомпанія експлуатує унікальний літак Ан-32П та багатофункціональний Ан-2 для гасіння лісових пожеж і надання допомоги в надзвичайних ситуаціях.
ТОВ Н3Operations експлуатує флот гвинтокрилів типу Мі-8/17 для виконання авіаційних перевезень та робіт у складних географічних і кліматичних умовах. Компанія також виконує роботи з пожежогасіння. У кооперації з іншими українськими компаніями проводить розробку й модернізацію компонентів гвинтокрила Мі-8 з метою повної заміни комплектації радянського й російського виробництва на вироби українських і провідних західних компаній.