Бенефіціари — Іванчик Віктор Петрович, через кіпрську фірму «Анкор інвестмент лімітед» — Іванчик Ірина Вікторівна.
Холдинг здійснює діяльність у Полтавській, Вінницькій, Тернопільській, Хмельницькій, Харківській, Черкаській, Чернігівській та Житомирській областях.
2
Історія компанії
1993 — рік заснування. Першою сферою діяльності був бартер — партнери Віктор Іванчик і Сергій Шкуренко обмінювали нафтопродукти на цукор. Паливо поставляв майбутній партнер Іванчика, а на той час — директор одного з підрозділів «Роснефти», Валерій Коротков.
«4,38 тонн мазуту міняли на 1 тонну цукру. На цьому заробив свій перший мільйон. Продавати цукор, отриманий за мазут, нам допомагала «Російська цукрова торгово-промислова компанія», — розповідав журналістам Іванчик.
досьє
У 1996 Росія закрила свій ринок цукру, тому бізнесмени зайнялися сільським господарством.
У 1997 придбали першу агрофірму «Пустовійтове» в Полтавській області.
У 1998 «Астарта» купила Яреськівський цукровий завод. Віктор Іванчик розповідав в одному з інтерв'ю, що постачав туди мазут і газ. Коли переробне підприємство не змогло розрахуватися з боргами за енергоносії, партнери прийняли рішення придбати завод.
На базі заводу з часом було створено агропромислове об'єднання «Цукровик Полтавщини».
У 2003-2005 до його складу ввійшли ще три цукрових заводи: Кобеляцький, Веселоподільський та Глобинський. Тоді ж фінансовим інвестором Іванчика став російський бізнесмен Валерій Коротков. На вкладені ним гроші «Астарта» купувала нові підприємства та орендувала землю.
У 2006 «Астарта» стала першою в Україні та Східній Європі компанією, яка вийшла на Варшавську фондову біржу. Тоді її оцінили в $156 млн. Зараз, за словами бізнесмена, вартість холдингу близько $170 млн.
Тоді була створена материнська Astarta Holding NV з реєстрацією в Нідерландах. І три кіпрських юрособи, а в Україні — «Астарта-Київ».
У 2015 частка експорту в структурі доходів холдингу становила 38%.
З 2016 Коротков продав свою частку «Астарти» канадської страхової компанії Fairfax Financial Holdings.
3
Доходи, кількість співробітників, активи
До складу холдингу входять вісім цукрових заводів, які можуть переробляти за добу 40 тис. тонн цукрових буряків.
Земельний банк складає 240 тис. га. «Астарта» — виробник молока № 1 — на фермах 24 тис. корів. І вони слухають класичну музику.
«Ми звернули увагу, що корови набагато краще дояться та мають кращий настрій, при світлі. Корови найкраще сприймают Пори року Вівальді», — зізнавався журналістам Іванчик.
досьє
Також в активах холдингу — сім елеваторів, біогазовий комплекс і завод із переробки сої.
Заснована в 2017 році «Астартою» та входить до холдингу агропромисловим об'єднанням «Цукровик Полтавщини».
5
Пов'язані люди
Говард Дал
бізнесмен, топ-менеджер
Народився в Фарго, Північна Дакота, США.
З 2017 року — невиконавчий директор і голова ради директорів «Астарти».
Співзасновник великої американської фірми Amity Technology, яка виробляє бурякозбиральну техніку. Основні покупці — агрофірми пострадянських республік.
«Ховард допоміг нам отримати кредит «Ексімбанку» Америки без посередництва будь-якого європейського або українського банку. Ми були єдиною компанією і, може бути, досі залишаємося, яка отримує кредит під поставки обладнання компанії Amity Technology», — розповідав в інтерв'ю Іванчик.
За його словами, саме завдяки Говарду Далу він став займатися благодійністю.
6
Скандали
Інформація в процесі перевірки
У 2006 Антимонопольний комітет України оштрафував низку виробників цукру за змову на ринку. Він, за словами чиновників, привів до «цукрової кризи» у 2005 році. Тоді ціни на солодкий продукт різко підскочили.
Підприємства Іванчика оштрафували в цілому на 2,2 млн. грн. У «Астарті» тоді пояснили, що їхні компанії продавали цукор промисловим споживачам, зокрема, кондитерським фабрикам. І це не могло вплинути на підвищення роздрібних цін на цукор.
Але спроби оскаржити штраф не увінчалися успіхом — «Астарту» та «Цукровик Полтавщини», який входить в агрохолдинг, оштрафували на 4,4 млн грн — їм нарахували пеню за те, що не сплатили відразу.
Майже три роки тривав конфлікт із колишніми керівниками агрофірм «Добробут» і «Агрофірма ім. Довженка», які входять до холдингу. Він почався у 2017, коли Олександр Коваленко та Віктор Скочко заявили, що хочуть залишити свої посади.
Вони попросили викупити їхні міноритарні частки в підприємствах. Але не погодилися із запропонованою сумою. Після звільнення Коваленко з «Добробуту» пішли пайовики, що здавали агрофірмі в оренду свої наділи.
Холдинг пред'явив екскерівнику агрофірми позов на 56 млн грн за розірвання договорів з пайовиками та упущену вигоду.
А прокуратура Полтавської області відкрила кримінальне провадження щодо колишнього керівника «Добробуту» — його підозрювали в перевищенні влади та підробці документів.
Нібито договори з власниками землі він розірвав заднім числом, а потім переоформив їх на нову агрофірму, яку очолив.
У 2018 під час репетиції параду до Дня Незалежності самохідна вогнева установка ЗРК «Бук» не вписалась у поворот та випадково врізалася в бізнес-центр «Астарта» на Подолі. Техніка пошкодила один із кутів будівлі.
«Всі живі та здорові, несуча здатність елемента вхідної групи не порушена. Будівля застрахована! Все відремонтуємо швидко! БЦ працює в штатному режимі», — розповіла тоді подробиці події Юлія Щаслива, директорка фірми «ТЕК «Енергоінвест», керуючої компанії БЦ «Астарта».
досьє
В 2019 «Астарта» розмістила новина про корпоративний конфлікт на сайті Варшавської фондової біржі.
У квітні 2020 Коваленко та «Астарта» підписали мирову, колишній керівник визнав, що заподіяв шкоду компанії. Суму збитку віднімуть з частки, яку виплатять Коваленку. А всі кримінальні справи та судові розгляди сторони домовилися припинити.
7
Заслуги
На боротьбу з коронавірусом «Астарта» виділила 25 млн грн. Районні лікарні Полтавщини отримали апарати штучної вентиляції легенів, засоби захисту та дезінфектори, а одиноких пенсіонерів забезпечили продуктовими наборами.
У липні 2020 року агрофірма холдингу «Лист-Ручки» отримала сертифікат виробника органічної продукції.
Три роки 1,8 гектарів землі в Гадяцькому районі Полтавської області не оброблялися хімічними добривами та засобами захисту рослин. Там вирощують озиму пшеницю, сою, еспарцет, просо, гречку та кукурудзу.