Група компаній, яка працює в агропромисловому секторі. Виробник, експортер соняшникової олії, зерновий трейдер Kernel — один з найбільших агропромислових холдингів.
Головою наглядової ради, генеральним директором і основним власником холдингової компанії Kernel Holding S. A. через кіпрську Namsen LTD є Андрій Веревський.
2
Доходи, кількість співробітників, активи
Виручка за 2019 рік — майже $3,99 млрд. За підсумками 9 місяців 2020 фінансового року отримала $82,6 млн чистого прибутку. Це вдвічі менше, ніж за підсумками 2019 року.
На частку компанії припадає близько 8% світового виробництва соняшникової олії.
Продукцію постачають в більш ніж 60 країн світу. Переробні потужності — 3 млн тонн насіння соняшнику на рік, що дозволяє отримати 1,3 млн тонн соняшникової олії і близько 1,2 млн тонн соняшникового шроту. Потужності по зберіганню компанії — 2,8 млн тонн, земельний банк – 530 тис. га.
До складу групи входять Полтавський олійноекстракційний завод, Приколотнянський МЕЗ і Вовчанський МЕЗ, елеватори потужністю 2,2 млн тонн, агропідприємства, які мають в оренді 84,5 тисяч га сільгоспземель.
Підприємства холдингу виробляють продукцію під торговими марками «Щедрий дар», «Стожар», «Чумак», «Маринадо» та інші.
3
Історія компанії
1995 рік — початок торгівлі з міжнародними трейдерами. Придбання перших зернових елеваторів.
2002 рік — «Кернел» купив перший олійноекстракційний завод у Полтаві і низку сільгосппідприємств.
2004 рік — купівля торгової марки соняшникової олії «Щедрий дар» та заводу з переробки, екстракції і бутилювання масла в Луганській області.
2006 рік — «Кернел» придбав всі активи в олійно-жировій галузі компанії «Євротек». Тоді ЗМІ звернули увагу, що Веревський скуповує своїх конкурентів.
2007 рік — акції компанії розміщені на Варшавській фондовій біржі. Інвестори заплатили за третину акцій «Кернела» $218 млн. Розміщення було визнано найкращим у Східній Європі. Цього ж році стартувало виробництво олії ТМ «Чумак» в пляшках.
2008 рік — придбання другого за величиною терміналу в Чорноморському порту. Через рік там запустили в експлуатацію маслоекстракційний завод.
2010 рік — «Кернел» придбав активи конкурента компанії Allseeds.
2011 рік — Веревський купив ще низку підприємств у центральній і західній Україні, завод з переробки насіння соняшнику «Українська Чорноморська Індустрія» і російську компанію «Російські масла».
2016 рік — купівля заводу з переробки насіння соняшника в Кіровоградській області та продаж олійних заводів в російських Усть-Лабінське та Георгиевске.
2017 рік — за $155 млн «Кернел» придбав агрокомпанію «Українські аграрні інвестиції», яка володіла 190 тис. га землі і потужностями зі зберігання 200 тис. тонн. «Украгроінвест» пов'язували з російським мільярдером Михайлом Прохоровим.
Того ж року «Кернел» придбав за $43,3 млн 100% акцій «Агро Інвест Україна» — доньки міжнародного диверсифікованого холдингу MK Group (Сербія).
Основні активи «Агро Інвест Україна» — земельний банк в 27,5 тис. га, елеватори загальною потужністю зберігання 170 тис. тонн зернових і олійних культур. Земельний банк «Кернел» досяг 600 тис. га.
Засновник холдингу Кернел — найбільшого в світі виробника соняшникової олії. Володіє найбільшим земельним банком в Україні — близько 600 тис. га. Йому належать дев'ять заводів по переробці олійних культур.
5
Скандали, кримінал
Інформація в процесі перевірки
У березні 2020 року Офіс генпрокурора попросив у Печерського суду доступ до документів «Кернел».
Компанія фігурує у кримінальному провадженні, пов'язаному з ухиленням від сплати податків. У матеріалах справи йдеться, що п'ять підприємств, у яких немає виробничих потужностей, транспорту, складів і персоналу, торгували з «Кернел» тільки на папері.
«Створюють документи «прикриття», що в подальшому призводить до штучного завищення податкового кредиту та валових витрат суб'єктів підприємницької діяльності, з метою умисного ухилення від сплати податків», — йдеться в Реєстрі судових рішень.
досьє
Держбюро розслідувань підозрює «Кернел-Трейд» у створенні транзитно-конвертаційної групи, яка штучно формувала і відшкодовувала ПДВ під час експортної діяльності.
«Зокрема, посадовими особами ТОВ «Кернел-Трейд» запроваджено механізм закупівлі зернових культур невідомого походження за готівку з подальшим їх перепродажем підприємствам», — встановили слідчі.
досьє
Мова теж йде про фіктивні підприємства, діяльність яких існує тільки на папері. Вже встановлено, що всі звіти в податкову протягом 2019 року низка фірм відправляла з однієї IP-адреси. При цьому з «Кернел» вони «наторгували» на 188 млн грн.
«Є підстави вважати, що керівництвом ТОВ «Кернел-Трейд» присвоєно державні кошти на загальну суму понад 37,78 млн грн шляхом безпідставного формування і отримання відшкодування ПДВ», — уточнили в ГБР.
досьє
СБУ розслідує справу стосовно фірми «Гранум» з Донецької області. Вважають, що підприємство в змові з чиновниками Держслужби статистики та Держфіскальної служби придумали схему ухилення від сплати податку на прибуток.
«Маючи статус виробника сільгосппродукції, вносять недостовірні відомості щодо обсягів врожаю на своїх землях, а фактично частину сільськогосподарської продукції придбувають за готівкові кошти у фізосіб», — говориться в рішенні суду.
досьє
В СБУ з'ясували, що фірма продала «Кернелу» пшениці та соняшнику на 79 млн грн.
«Гранум» дійсно вирощує на орендованих землях свою продукцію, але вона не відповідає обсягам, які можливо виростити на землі у власності і користуванні ТОВ», — йдеться в матеріалах справи.
досьє
У лютому 2020 року стало відомо, що за кілька місяців до цього цивільний суд Женеви (Швейцарія) заморозив рахунки «Кернел». Цього вимагали панамська Perryvale Enterprises Inc. і сім'я Михайла та Інеси Стадників.
У 2012 році Kernel купив у них «Стіомі Холдинг» і Хмельницький хлібокомбінат за $60,9 млн. Але виплатив $24 млн — це 40% суми. Решту пообіцяв віддати після виконання певних умов.
У 2012 році Стадники подали позов до Лондонського міжнародного арбітражного суду, і через 6 років він частково задовольнив позов Стадніков — зобов'язав Kernel виплатити їм майже $33,5 млн. з урахуванням відсотків і судових витрат.
Це рішення агрохолдинг частково оскаржив, але в грудні 2019 року суд відхилив його зустрічні позови.
Тоді виявилися замороженими і рахунки кіпрської Taman Grain Terminal Holdings Ltd. Це зерновий термінал в Тамані (РФ), який Веревський продавав доньці державного ВТБ-банку Росії. У березні 2020 року продаж терміналу відбувся.
У 2018 році проти «Кернел» страйкували фермери. Пояснювали, що з подачі бенефіціара компанії Хомутинніка в 2017 році були внесені зміни в Податковий кодекс.
Підприємців позбавили права на відшкодування ПДВ при експорті сої та ріпаку, і на кожній тонні виробленої продукції вони стали втрачати 20-25% прибутку.
Фермери впевнені, що зроблено це було для «Кернел» — щоб збільшити його доходи. У Всеукраїнській аграрній раді закликали ЄБРР більше не фінансувати компанію через продукування політичної корупції в країні. «Соєві правки» в Україні скасували тільки в січні 2020 року.
6
Заслуги
За 2019 рік — у списку кращих роботодавців країни, дослідження Best Employer Survey щорічно проводить аудиторська компанія EY Ukraine.
У квітні 2020 року компанія виділила 95 млн грн на закупівлю медобладнання, ліків, засобів індивідуального захисту і дезінфекторів для лікарень Полтавської та Кіровоградської областей.