Спецпроєкт
Гроші депутатів
Спільний проєкт The Page та аналітиків компанії YouControl, що заснований на аналізі декларацій депутатів Верховної Ради України
Чинний склад Верховної Ради українці обрали 21 липня 2019 року. У 2024 році депутати мали скласти повноваження, якби під час воєнного стану вибори в Україні не були заборонені. Проте війна — не привід відмовитися від вивчення відомостей про статки нардепів. Тому The Page за допомогою компанії YouControl проаналізував декларації парламентаріїв і з’ясував багато цікавого. Хто має найбільші, а хто — найменші статки, хто рекордно збагатів за п’ять років на посаді, яка фракція найбагатша, в яких активах обранці зберігають капітал — про це та інше ми розповідаємо в циклі публікацій «Гроші депутатів».

У топ-10 депутатів, які задекларували найбільші статки, є кілька загальних рис. Багато з них пройшли у парламент як представники проросійської партії ОПЗЖ, також ці люди не дуже переймаються роботою в Раді, вони часто пропускають засідання. З першою сходинкою рейтингу сюрпризу не вийшло.

Влада роками закликає громадян довіряти свої гроші банківській системі, а також пропагує зберігати заощадження в гривні. Але чи готові на це нардепи? Проаналізувавши їхні декларації, розповідаємо про рекордсменів серед заможних парламентаріїв, які найбільше довіряють готівці.

В деклараціях депутатів є особливо цікавий розділ — «Цінне рухоме майно». Тут декларанти розповідають про будь-які коштовні речі у власності — від каблучки з діамантом до полотна відомого художника. Ми з'ясували, хто з нардепів накопичив найбільше дорогоцінностей, антикваріату, годинників і витворів мистецтва.

Касовий апарат XVIII-XIX століття, картина «Дзержинський та діти», колекції вин та зброї, собаки — все це можна знайти в деклараціях народних депутатів України. Продовжуємо розповідати про те, чим цікавляться нардепи-колекціонери, і скільки коштує їх хобі.

За підрахунками YouControl і The Page, у Верховній Раді України статки вище $1 млн задекларували 66 народних депутатів — 16,5% від чинного складу парламенту (400 осіб). Їм належать 82,7% від обсягу задекларованого майна народних обранців. Розповідаємо про цих людей.

Вочевидь, красномовним показником добробуту політичної сили є концентрація у фракції доларових мільйонерів. Проаналізувавши декларації парламентарів, ми виділили три депутатські об’єднання, де більше ніж 40% учасників задекларували майна понад $1 млн.
В окремих деклараціях ми помітили технічні помилки, а деяких взагалі не знайшли у базі, бо є депутати, що не задекларували статки. Тому з’ясовуємо, якою є відповідальність за випадкові або свідомі неточності в деклараціях або ігнорування декларування.
В новій серії спецпроєкту розповідаємо про тих, хто у Верховній Раді володіє найдорожчою нерухомістю в Україні і за кордоном, і до кого через це виникали претензії з боку правоохоронних органів.
Ми подивилися, хто з нардепів задекларував найдорожчі автопарки. За дивним збігом обставин багато хто з цих народних обранців під час свого депутатства встиг потрапити у гучні скандали і розслідування.