Останнім часом Китай нарощує військову міць. У 2023 році оборонні витрати КНР зростатимуть найшвидшими темпами за останні чотири роки: вони збільшаться на 7,2%.

Хоча асигнування Китаю становлять лише третину від рівня США, за останні два десятиліття вони зросли уп’ятеро і тепер перевищують загальні витрати 13 країн в Індо-Тихоокеанському регіоні. 

Оборонний бюджет на 2023 рік передбачений у розмірі 5,7% від загальних державних витрат. Основними завданнями цього року стануть введення в дію третього авіаносця, швидке виробництво нових есмінців і винищувачів, а також інвестиції у космічні технології та штучний інтелект для систем наведення ракет.

Які позиції китайська армія посідає у світовому рейтингу

Збройні сили КНР, які офіційно називаються Народно-визвольною армією Китаю (НВАК), — найбільша за чисельністю армія світу: на дійсній службі перебувають 2 млн осіб.

Законодавство Китаю передбачає військовий обов’язок для чоловіків з 18 років; добровольців приймають до 49 років. Граничний вік для військовослужбовця армійського резерву — 50 років. У воєнний час в армію теоретично можуть мобілізувати до 750 млн осіб.

Китайська армія має потужний арсенал. Інфографіка: Олександр Шатов

Як КНР може використати російсько-українську війну

Останніми місяцями Сі Цзіньпін постійно говорить про необхідність готуватися до війни та закликає приватний бізнес служити військово-стратегічним цілям КНР. На Заході розуміють, що Китай насамперед має намір розв’язати питання з Тайванем і вважає основною перешкодою для досягнення своєї мети Вашингтон — союзника Тайбея. 

Китайська влада постійно нагадує військовим, що їм потрібно готуватися до війни. Фото: Depositphotos

Саме тому багато аналітиків припускають, що КНР може ухвалити рішення про підтримку Росії у війні проти України. Це не тільки робить поступливішим Кремль, який опинився у міжнародній ізоляції, а й скорочує військовий потенціал НАТО і Сполучених Штатів — головного опонента Сі.