Facebook Pixel

Що відповідати дітям про Голокост

Особиста думка

журналістка, продюсерка фільму «Слово Праведника» Маргарита Яковлева

29 вересня Київ і весь світ відзначають одну з найстрашніших сторінок в історії людства. Вранці 1941-го почалися розстріли в Бабиному Яру, де за кілька днів було вбито десятки тисяч мирного єврейського населення української столиці.

Фото: Davide Ragusa / Unsplash

Фото: Davide Ragusa / Unsplash

Цю подію вважають першим в історії масовим вбивством євреїв у Другій світовій війні. Трагедія Бабиного Яру дозволила німецько-фашистським загарбникам почати масові страти єврейського населення по всій Європі.

Цього року виповнюється 79 років з моменту різанини. Заплановані заходи: традиційна траурна церемонія біля пам'ятника Менора з молитвою, Марш Пам'яті, в якому сотні киян і гостей міста пройдуть пішки по маршруту загиблих в Бабиному Яру євреїв, презентація скульптурного проекту Меморіального центру Голокосту Бабин Яр (інсталяція в формі дерева життя з металевих труб, розстріляних патронами того ж випуску, що використовувалися під час вбивств в Бабиному Яру).

Telegram Logo

Мій проект «Слово Праведника» 29 вересня презентує онлайн документальний короткометражний фільм — історію праведниці народів світу Софії Богорад. Ця смілива і гідна красуня врятувала від смерті сім євреїв.

У серії «Слово Праведника» вже 9 фільмів. Одні з найголовніших глядачів — діти і молодь. До початку епідемії коронавируса фільми показували в школах і ЗВО.

Діти із завмиранням дивляться документальні короткометражки про українських підлітків, часто — своїх ровесників, які рятували євреїв у роки Голокосту в Україні. Я радію, коли маленькі глядачі включаються в сюжет, задають багато питань, обговорюють фільми. Діти знають такі картини про Голокост, як «Список Шиндлера», «Піаніст», «Дружина доглядача зоопарку», «Жінка у золотому».

Іноді дитячі питання заганяють в глухий кут. Наприклад, школяр років 11 запитав мене, чи ненавиджу я німців. Історію, схожу на відповідь, я почула в розмові Олександра Сокурова і Теодора Курентзіса. Курентзіс розповів про німецьке кладовище на Кіпрі. Там поховані солдати. І тільки одна старенька ходить прибирати ці могили. Стареньку вважають божевільною.

Під час війни німці влаштовували звірства на Кіпрі. На очах у цієї жінки вони жорстоко вбили дітей, після чого вона збожеволіла. Її запитали, навіщо стільки років вона прибирає німецькі могили. Старенька відповіла, що робить це, бо в Німеччині є матері, які не знають, де поховані їхні діти.

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter Cmd + Enter Ctrl + Enter

Коментарі

10 українських фільмів про Праведників народів Світу Особиста думка

10 українських фільмів про Праведників народів Світу

Маргарита Яковлева
Маргарита Яковлева
журналістка, продюсерка фільму «Слово Праведника»
Чому люди не хочуть чути про Бабин Яр. І чому в Києві має бути така станція метро Особиста думка

Чому люди не хочуть чути про Бабин Яр. І чому в Києві має бути така станція метро

Маргарита Яковлева
Маргарита Яковлева
журналістка, продюсерка фільму «Слово Праведника»
Яким буде Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр» Стиль життя

Яким буде Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр»