Facebook Pixel

10 українських фільмів про Праведників народів Світу

Особиста думка

журналістка, продюсерка фільму «Слово Праведника» Маргарита Яковлева

В Україні з'явився День пам'яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни. За відповідну постанову Верховна Рада проголосувала 2 лютого, встановивши дату вшанування — 14 травня. Самих героїв з України, які рятували євреїв у роки Голокосту, за даними Меморіального комплексу історії Голокосту Яд Вашем, налічується понад 2,6 тис. осіб. Але наразі їх залишилося кілька десятків, а вік Праведників-сучасників — від 85 років. Багато з них здійснювали подвиги, коли були дітьми та підлітками.

Фото: Ave Calvar Martinez / Pexels

Фото: Ave Calvar Martinez / Pexels

Людей, які рятували євреїв у роки Голокосту, називають Праведниками народів Світу. Це благородні і сміливі люди, які, ризикуючи всім, рятували євреїв від загибелі. Єдиним «законом» на окупованих територіях у роки Другої світової війни була німецька адміністрація, і за порятунок життя єврея в Східній Європі рятівника вбивали на місці разом з усією родиною. Ризикуючи своїм життям, Праведники здійснили величезний подвиг перед Господом Богом і всім єврейським народом. Держава Ізраїль і Меморіальний комплекс історії Голокосту Яд Вашем визнали Праведниками народів Світу 27 712 осіб, включно із цілими родинами.

З-поміж найвідоміших Праведників народів Світу — Оскар і Емілія Шиндлери, які врятували тисячі польських євреїв, і Рауль Валленберг, шведський дипломат, який служив в Угорщині й видав сотні віз євреям у роки Другої світової війни, що врятувало сотні життів.

Telegram Logo

Подвиги Праведників народів Світу сьогодні стають сюжетами книг і фільмів, включно з українськими.

«Назви своє ім'я»

Режисер: Сергій Буковський

Рік випуску: 2006

Повнометражний документальний фільм засновано на інтерв'ю-свідченнях людей, які врятувалися від загибелі під час Голокосту, Праведників народів Світу та свідків Другої світової війни. Ці документальні інтерв'ю в 1990-ті роки записував «Фонд Шоа» Стівена Спілберга за підтримки українського бізнесмена Віктора Пінчука. Герої фільму розповідають про події в Києві восени 1941 року, коли внаслідок скоєного військового злочину 29-30 вересня по-звірячому було вбито понад 30 тисяч мирних жителів столиці України, переважно жінок, дітей і людей похилого віку.

«Праведники Світу»

Режисер: Марина Дубровіна

Рік випуску: 2015-2018

7-серійний серіал про рятівників євреїв з України зняла режисерка Марина Дубровіна. У її фільмах збережені унікальні інтерв'ю Праведників народів Світу — Софії Ярової (Київ), Василя Волошина (Одеса), Стефанії Петрушко (Львів) та сім'ї Тартачних (Вінниця).

Василь Волошин разом із батьками — Ганною та Омеляном — врятували в Одеській області Бетю Гугелман, Маню Глікліх і Розу Железняк. Вони визнані Праведниками народів Світу 2012 року. Софія Ярова, голова Асоціації Праведників народів Світу, Праведників Бабиного Яру та Праведників України міста Києва, разом із мамою врятували від загибелі в Бабиному Яру 7 осіб. Стефанія Петрушко (Дідух) разом із батьками — Андрієм і Анелею — переховували впродовж усієї Другої світової війни 4 братів сім'ї Печеник. Євдокія, Ярема та Михайло Тартачні врятували у Вінницькій області єврейського юнака Бориса Файнштейна.

Це найважливіші історичні свідчення, адже герої фільму «Праведники Світу» вже відійшли у вічність.

«Праведники»

Режисер: Ігор Стеколенко

Рік випуску: 2021-22

Благодійний фонд Juice зараз працює над документальним фільмом «Праведники» — про феномен Праведників народів Світу на прикладі кількох історій, що грунтуються на інтерв'ю з п'ятьма киянами — Праведниками народів Світу: Володимиром Миколайовичем Апатським, Ніною Феодосіївною Богорад, Василем Мойсеєвичем Назаренком, Оленою Михайлівною Пустоваловою, Софією Григорівною Яровою, а також Олександром Ігоровичем Склянським, врятованим від загибелі в Бабиному Яру. Герої фільму діляться своїми історіями, розповідають про труднощі, яких вони зазнали під час окупації Києва в 1941-1944 роках. У фільмі показано, чим доводилося ризикувати героям, щоб рятувати від загибелі інших людей.

«Наскрізною темою інтерв'ю стає питання мотивації кожного з них. Ставлення до добра і зла. Питання віри й моральності. Так, ймовірно, ми зможемо показати світу, якими якостями може володіє людина, яка здійснює подвиг», — розповідають творці фільму «Праведники».

Проєкт «Праведники» Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр»

Автори: Софі Пашкуал, Надя Пожарська за участі проєкту «Слово Праведника»

Рік випуску: 2020

У фільмах представлено унікальні історії українців, які в роки Другої світової війни рятували євреїв, ризикуючи власним життям і життям близьких їм людей. У 2020 році вийшли перші частини про праведниць Ольгу Кобець і Софію Ярову з Києва та Єфросинію Яремчук із села Каришків Вінницької області.

Єфросинія Яремчук разом із сім'єю рятували 5 євреїв сім'ї Лібман. Ольга Кобець — дочка Праведниці народів Світу Катерини Кобець. Вони врятували єврейського хлопчика Іллю Мітельмана. Зараз Кобець із сестрою мешкають у тому самому будинку на околиці Києва, у якому вони переховували Іллю.

«Слово Праведника»

Режисери: Світлана Левітас, Маргарита Яковлєва (Ормоцадзе), Олександр Зубко

Журналістський проєкт «Слово Праведника» присвячений збереженню пам'яті про українських Праведників народів Світу й містить документальні матеріали: колекцію фото, документальні короткометражні фільми, документальні інтерв'ю з Праведниками та врятованими, щоденники, письмові інтерв'ю.

До 2021 року випущено 9 фільмів за підтримки Меморіального комплексу історії Голокосту Яд Вашем, Genesis Philanthropy Group, Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр» і декількох десятків донорів з України. Уже готові і є у відкритому доступі фільми про Софію Ярову, Василя Назаренка, Ганну Морозову, Ніну Богорад, Ніну Гудкову, Стефанію Петрушко, сім'ю Вовкотруб, Катерину Клебан та її дочку Марію Гнідець, сім'ю Глаголєвих, Олену Малову-Завадську. У роботі нові серії про Василя Михайловського, який врятував свою дружину Берту та її маму Песю, сім'ю Попель із Борислава, яка сховала Етку Лібман і її сина Йозефа, сім'ю Ільницьких з Івано-Франківська, які врятували 14 євреїв.

«Праведники»

Режисер: Євген Титаренко

Рік випуску: 2019

Фільм про Праведників народів Світу Дніпропетровської області та про Голокост у Дніпрі, знятий за участю інституту «Ткума», Музею пам'яті єврейського народу та Голокосту в Україні за підтримки Яд Вашем. Фільм розповідає як про Голокост у Придніпров'ї, так і про героїв, які рятували євреїв. Одна з історій — про Яна Ходоровського, поляка-львів'янина, який на початку Голокосту отримав замовлення на будівельні роботи. Усвідомлено набравши бригаду з 26 євреїв, він отримав замовлення на будівельні роботи в Дніпрі, де вони працювали до кінця війни. Сьогодні на честь Яна Ходоровського названо вулицю в Дніпрі.

«Праведники мого міста»

Режисер: кліпи знято Єврейською конфедерацією України на підтримку ініціативи «Праведники мого міста»

Рік випуску: 2019

Чудова ініціатива Єврейської конфедерації України — перейменовувати вулиці українських міст на честь місцевих Праведників народів Світу. На підтримку цієї ініціативи ЄКУ зняла історичні кліпи про Праведників, передусім із Дніпропетровської області, яка стала рекордсменом України з перейменування вулиць на честь героїв. 14 вулиць Дніпропетровської області перейменовано на честь Праведників народів Світу, частині з них присвячені кліпи ЄКУ. Серед героїв — Федір Вовк і його дружина Єлизавета Шкандель із Дніпропетровщини, Олександра Шулежко із Черкас і інші сміливі і шляхетні люди.

«Чужого болю не буває»

Режисер: Тетяна Рубан за підтримки В.І. Петренка та Ірини Мершинець

Рік випуску: 2017

Короткометражний фільм присвячений Праведниці народів Світу Устинії Петренко з-під Ніжина. Вона — мати 7 дітей, 4 з яких померли, в 1941 році була вдовою й мешкала в селі Шатура на Чернігівщині. Врятувала двох єврейських дівчаток — Соню та Віру Медведєвих. Устинію Петренко визнано Праведницею 1998 року. Померла 2003 року.

«Непочуті»

Режисер: проєкт львівського музею «Територія терору»

Рік випуску: 2020

Тадеуш Млодницький — Праведник народів Світу зі Львова, який врятував 7 євреїв від смерті. Його дочка, Станіслава Христофорова, у короткометражному кліпі розповідає про подвиг свого батька для проєкту «Непочуті» львівського музею «Територія терору». Це серія відеороликів про людей та їхні переживання, пов'язані з екстремальним насильством у середині ХХ століття.

«Як українці рятували євреїв: спогади Праведника народів Світу»

Режисер: DW Ukrainian

Рік випуску: 2021

Документальний сюжет DW побудований на розповіді Праведника народів Світу Василя Назаренка. Він разом із родиною врятував на Вінничині двох єврейських жінок — мати й дочку Бетю та Етю Ядушлівер. Молодшу — Бетю — сестра Василя Єфросинія знайшла в гетто в Немирові за усним описом зовнішності. Усю сім'ю Назаренків визнано Праведниками народів Світу.

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter Cmd + Enter Ctrl + Enter

Коментарі

Що відповідати дітям про Голокост Особиста думка

Що відповідати дітям про Голокост

Маргарита Яковлева
Маргарита Яковлева
журналістка, продюсерка фільму «Слово Праведника»
Кого називають Праведниками Особиста думка

Кого називають Праведниками

Маргарита Яковлева
Маргарита Яковлева
журналістка, продюсерка фільму «Слово Праведника»
Пам'ять про катастрофу. Чого українці можуть навчитися у євреїв Особиста думка

Пам'ять про катастрофу. Чого українці можуть навчитися у євреїв

Маргарита Яковлева
Маргарита Яковлева
журналістка, продюсерка фільму «Слово Праведника»