Як оформити і продати нерухомість, отриману в спадок в Україні 2020 року: податки, документи, нюанси

Якщо ви отримали нерухомість у спадок і плануєте її продати, може виникнути низка складнощів і питань. У цьому матеріалі The Page розповідає про те, як вступити в спадок на квартиру або будинок, укласти угоду та продати успадковане житло.

Як вступити в право власності на квартиру, отриману в спадок

Отримавши в спадщину нерухомість, насамперед важливо стати її законним власником. Для цього необхідно вступити в спадок. У всіх спадкоємців є пів року після смерті заповідача на те, щоб встигнути подати заяву про намір вступити в спадок.

Подати цю заяву потрібно нотаріусу, який відкриває справу про спадщину. Після закінчення передбаченого законом часу кожен зі спадкоємців отримує документ, що підтверджує право на частину спадщини, яка йому належить.

Telegram Logo

Якщо заповіту немає, то спадок розподіляється серед родичів за категоріями спорідненості.

Є 5 черг спадкоємців:

 1. Перші в черзі — це чоловік (дружина), діти, а також батьки померлого.
 2. Другими є брати, сестри, дідусі, бабусі.
 3. У третій черзі — дядьки й тітки.
 4. До четвертої черги потрапляють особи, які проживали з померлим не менш як 5 років в одній родині до моменту відкриття спадкової справи.
 5. П'ята черга — усі інші родичі померлого.
Google News Logo Підписуйтесь на нас в Google News!

Які документи потрібні для оформлення квартири, отриманої в спадок

Під час складання заяви в нотаріуса вам потрібно надати свідоцтво про смерть спадкодавця, заповіт і документ, що підтверджує родинні зв'язки з покійним.

Якщо квартира за заповітом переходить кільком особам, її зазвичай ділять на рівні частини або пропонують виплату компенсації з боку одного власника іншому.

Через 6 місяців видається свідоцтво про право на спадщину. Цей документ підтверджує право власності на квартиру.

Коли успадковану квартиру можна продати

Після реєстрації права власності квартиру, отриману в спадок, можна продати. Угода проходить за стандартною процедурою. Для складання договору купівлі-продажу успадкованої нерухомості будуть потрібні:

 • правовстановлювальні документи;
 • паспорти всіх учасників угоди;
 • дозвіл органів опіки (за наявності неповнолітніх родичів);
 • довідка про осіб, які зареєстровані у квартирі.

Новому покупцеві також важливо передати технічні документи на квартиру та виписку, що підтверджує відсутність боргів за комунальні послуги й за квартплатою.

Скільки податків доведеться сплатити в разі отримання спадщини

Залежно від категорії спорідненості визначається й розмір податку, який доведеться сплатити за отримання в спадок квартири або будинку.

Наразі в Україні є три ставки оподаткування в разі вступу в спадок:

 • 0%;
 • 5%;
 • 18%.

Нульова ставка діє для родичів, які належать до першої черги спорідненості: чоловіка/дружини, батьків, дітей, включно з прийомними, дітей будь-кого з подружжя, народжених в іншому шлюбі.

0% податку на спадщину сплачують і ті, хто належить до другої черги спорідненості: бабусі/дідусі, брати/сестри, онуки, а також ті, хто має пільги: інваліди 1-ї групи, діти-інваліди та діти без батьків.

5% податку за успадковану квартиру сплачують усі інші суб'єкти, які не потрапляють до описаних вище категорій, незалежно від того, є вони родичами покійного чи ні.

Ставка 18% діє для резидентів України, які проживають за її межами, та іноземців, незалежно від ступеня спорідненості зі спадкодавцем.

З платежів обов'язковими також є оплата держмита до Пенсійного фонду в розмірі 1% вартості житла та послуг нотаріуса. У середньому це 3,5 — 7 тис. грн.

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини