В Україні оновили класифікацію офісної нерухомості після двох років пандемії, яка суттєво змінила вимоги до бізнес-центрів. У новій класифікації 46 критеріїв, 11 з яких – нові.
До процесу розроблення нових вимог залучили понад 20 компаній українського офісного ринку, зокрема, девелоперів, операторів ринку, орендарів.
Як зазначила під час презентації класифікації партнер URE Club Наталя Нестеренко, востаннє класифікація зазнавала змін у 2014 році, тож актуальність її оновлення є дуже високою, адже ринок і вимоги клієнтів дуже змінилися. Особливо після пандемії, яка змусила переглянути критерії вибору робочого простору.
Засновник і СЕО allbc.info Валентин Ленченко наголосив, що оновлення класифікації було необхідним з огляду на стрімке зростання ринку: обсяг офісних площ у Києві на початок 2022 року становить понад 2 млн кв. м.
Крім того, змінилися вимоги до офісної нерухомості з боку орендарів. За його словами, після 2020 року багато компаній, незадоволених старими критеріями, переїжджають із класу «С» або адміністративних споруд до будівель класу «А».
«Ще одна тенденція: міжнародні компанії, які раніше орендували офіси в БЦ класу «А» за старою класифікацією, тепер переїжджають до сучасних технологічних БЦ, які цілком відповідають новій класифікації», — наголосив експерт.
За його словами, сучасніші БЦ, наприклад, враховують потребу компаній у флекс-офісах. «Великі IT-компанії переїжджають до сучасних офісів із використанням внутрішнього коворкінгу. Айтівці здебільшого працюють віддалено, і їм потрібні гнучкі офіси, де вони могли б збиратися разом і працювати», — пояснив Ленченко.
Класифікація офісів — 2022: що нового?
У новій класифікації шість категорій: розташування, архітектурні особливості будівель, паркування, інженерні системи, управління та власність, екологічна ефективність.
Від переліку попередніх критеріїв офісної нерухомості нинішні вимоги відрізняються двома блоками, наголосила Марта Костюк, керівник департаменту аналітики й консалтингу з питань девелопменту компанії Cushman & Wakefield.
«По-перше, ми додали «зелену» сертифікацію, яка є дуже актуальною на інших ринках, наприклад, Польщі, Угорщини, Румунії, де проєкти без «зеленого» сертифіката взагалі не розглядаються. Це також дуже серйозний критерій для офісних орендарів — багато з них навіть не розглядають об'єкти без такого сертифіката», — наголосила експертка.
«Зелені» будівлі дають змогу значно зменшити операційні витрати, залучити якісних платоспроможних орендарів, максимально підвищити рівень заповнюваності об'єкта, водночас не зашкодити довкіллю й підвищити корпоративний імідж девелопера та власника будівлі. У довгостроковій перспективі «зелений» об'єкт буде найбільш конкурентоспроможним на ринку.
Другий великий блок змін стосується розташування бізнес-центру. Раніше офіси класу «А» мали вимогу щодо розташування в центральному діловому районі столиці (CBD). Тепер цей критерій скасовано — об’єкти найвищого класу можуть бути розташовані будь-де. Замість належності до СBD у новій класифікації з'явилися нові вимоги до локації:
- близькість до станції метро;
- розвинутість соціальної та побутової інфраструктури в районі;
- якість транспортної розв’язки.
Було також розширено межі центрального ділового району (CBD). Зокрема, нові межі пролягають вулицями Бульварно-Кудрявською, Жилянською, Короленківською, Коновальця, Парковою дорогою, Петрівською алеєю.
Ще одна нова вимога в сертифікації передбачає відповідність одному з міжнародних стандартів оцінки екологічної ефективності будівель (BREEAM, LEED, WELL тощо).
«Щодо «екологічної ефективності», то ми залишили наявним об'єктам час, щоб модернізуватися, а новим – правильно запроєктуватися. Для класу «А» з 2025 року це обов'язковий критерій, для «B» – рекомендований», – пояснила партнер URE Club Наталія Нестеренко.
Крім того, для класу «А» обов'язковими є три критерії: транспортна інфраструктура, управління цілим БЦ однією компанією, централізована система вентиляції, кондиціювання та опалення.
«Класифікація має рекомендаційний характер. Це не будівельні норми й не держстандарти. Це те, чого ринок і орендарі очікують від майбутніх проєктів. Вона впливає на девелоперів, яким ми рекомендуємо аналізувати свої проєкти відповідно до нових умов для орендарів, які зможуть порівнювати об'єкти під час вибору локації, і для інвестора, який зможе оцінити проєкти для купівлі», – повідомив керуючий партнер консалтингової компанії CBRE Ukraine Радомир Цуркан.
Ознайомитися з класифікацією можна буде з 1 березня на сайті URE Club.