Конвертація кредитів в гривню і позбавлення від податків: нові закони для валютних позичальників

Рада прийняла ряд законопроєктів, які захищають валютних позичальників. Фото: Нацбанк

Рада прийняла ряд законопроєктів, які захищають валютних позичальників. Фото: Нацбанк

Верховна Рада на засіданні 13 квітня у другому читанні ухвалила три законопроєкти (№№ 4475, 4398 і 4399 ), які захищають валютних позичальників, що мають багаторічні борги по кредитах в іноземній валюті.

Закон №4475: головні положення

«За» закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо споживчих кредитів, наданих в іноземній валюті» проголосували 273 народних депутата. Він передбачає продовження мораторію на п'ять місяців, який забороняє банкам стягувати майно українців, яке було надано як забезпечення по кредитах в іноземній валюті. Термін попереднього закінчувався 21 квітня.

Також неустойки (штрафи і пеня), погашені до проведення реструктуризації, зараховуються в погашення залишку суми кредиту і відсотків, а процентну ставку по кредиту після проведення реструктуризації не можна збільшити, але можна знизити.

Telegram Logo

Закон також передбачає проведення реструктуризації всіх валютних споживчих кредитів, за якими грошові зобов'язання повністю не погашені. Вони повинні бути конвертовані в гривню за офіційним курсом Національного банку на день реструктуризації.

Закон №4398: головні положення

Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо реструктуризації зобов'язань за кредитами в іноземній валюті та адаптації процедур неплатоспроможності фізичних осіб» підтримали 272 нардепа. Він зобов'язує Фонд гарантування вкладів фізичних осіб запропонувати позичальникові, чиє житло ліквідується, погасити борг у сумі не менше оціночної вартості активу, який збираються виставити на торги (не пізніше, ніж за 30 днів до публікації).

Google News Logo Підписуйтесь на нас в Google News!

Ба більше, закон дозволяє суду за клопотанням визначати мінімальну суму платежу в рахунок погашення заборгованості по валютному іпотечному кредиту, забезпечення по якому є квартира або будинок, які є єдиним місцем проживання сім'ї. Йдеться про квартиру не більше 60 квадратних метрів чи не більше 13,65 кв. метрів на кожного члена сім'ї, а також будинок, площа якого не більше 120 кв. метрів. Мінімальний розмір виплати не може бути менше, ніж половина мінімальної зарплати.

Закон №4399: головні положення

«За» закон «Про внесення змін до Податкового кодексу (щодо реструктуризації зобов'язань за кредитами в іноземній валюті та адаптації процедур неплатоспроможності фізичних осіб)» проголосували 269 народних депутатів.

Він пропонує вдосконалити питання обкладання податками на прибуток підприємств і на доходи фізосіб операцій, які пов'язані з прощенням боргу фізособам від реалізації майна за договорами іпотеки, що забезпечує кредит, наданий в іноземній валюті. У ньому йдеться також про звільнення від оподаткування доходу, який отримав платник податків після списання частини боргу.

Крім цього, банкам, які здійснюють реструктуризацію, дозволили не коригувати фінансовий результат до оподаткування (прибуток або збиток) на суму згортання резервів з валовою балансовою вартістю. Йдеться про діючі кредити і суми часткового прощення кредиту, який підлягає реструктуризації.

Контекст. Дані законопроєкти Верховна Рада в першому читанні ухвалила 19 березня.

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини