Facebook Pixel

Загострення в ОРДЛО на Великдень: як воно вплине на економіку

Фото: facebook.com/pressjfo.news

Фото: facebook.com/pressjfo.news

Як може вплинути локальне загострення в ОРДЛО на економіку України, в разі, якщо «Великоднє» перемир'я так і не запрацює? Правда, все ж варто уточнити — нічого надзвичайного на фронті не відбувається, все це уповільнене протистояння було багато місяців і, найімовірніше, продовжуватиметься.

Традиції

Традиція «великодніх», «різдвяних», «хлібних» і «шкільних» перемирь на війні народилася, природно, не на сході України. Найзнаменитіше — стихійне перемир'я на Святвечір під час Першої світової. Коли солдати масово виходили з окопів, розчищали нейтралку, щоб пограти в футбол або поспілкуватися. Понад 100 тис. осіб по обидва боки фронту, які ще вчора вбивали один одного, котрі потопали по стегна в багні, ходили в штикові, залишали укріплення, щоб поховати своїх товаришів.

Але потім бійці прикрашали колючий дріт гірляндами та саморобними іграшками, проводили спільні відспівування та різдвяні служби, обмінювалися дрібними подарунками — кисетами тютюну, сувенірами з дому, петлицями та гудзиками. Щоб повернути солдатів на позиції, доходило до військових трибуналів і загороджувального вогню артилерії.

Telegram Logo

Але, в принципі, і без стихійних «братань» у всіх затяжних конфліктах намагалися офіційно провести деескалацію на важливі свята або ключові сезони сільськогосподарського циклу. Тому що життя, незважаючи на війну, триває. Бо необхідно вести посівну, забезпечувати доступ до ремонту критичної інфраструктури, давати людям віддушину посеред жахів і поневірянь позиційного протистояння. У війні, що йде з 2014 року на сході України, зазвичай підписувалися додаткові заходи щодо припинення вогню або узгоджувався спільний текст з перемир'я, але на Великдень-2021 цього не сталося.

Фото: Міноборони України

Фото: Міноборони України

Пасхальна канонада

Бойовики невизнаних республік звинуватили українську сторону в піарі на мирному процесі, Кравчук у відповідь заявив, що Київ готовий піти на припинення Мінська, якщо він вичерпає себе. На фронті триває уповільнене протистояння з 6-10 вогневими контактами на добу. Правда, іноді воно вибухає нальотами 122-мм і 152-мм — як недавно під Водяним на півдні або по фасу фронту в Донецьку. Дісталося в ніч на 5 травня лікарні в Красногорівці — посікло стіни, вибило вікна, був пошкоджений амбуланс.

Ймовірно, бойовики працювали по пустирю та позиціях біля стадіону, але трапився переліт. У ЗСУ тільки за минулий тиждень троє загиблих — у 58-ї бригади в Пісках, у 93-й, були смерті на госпітальному етапі. Противник офіційно підтвердив 5 загиблих.

Загалом, черговий раунд війни на виснаження. Але чи торкнеться він економіки? Безсумнівно, конфлікт уже сильно торкнувся життів сотень тисяч українців. Рано чи пізно постане в повний зріст питання пенсій тих, хто мешкає на лінії бойового зіткнення — з робочими місцями там зі зрозумілих причин — погіршення, а 7 років пролетіли кулею. Одна з програм ООН для допомоги в «червоній» зоні кілька років тому — видача 10 курей і запасів кормів, щоб урізноманітнити раціон яйцями. Отже, багато сімей і зараз живуть далеко не в достатку, і перспективи для них туманні.

Фото: 6451.com.ua

Фото: 6451.com.ua

Луганська область

Територія Луганської області під контролем України за винятком ТЕС в Щасті або картонного заводу в Рубіжному — це переважно сільське господарство — 1046 агропромислових підприємств проти трохи більше 400 дрібних підприємств у виробництві. У тих місцях, куди в теорії можуть дійти бойові дії, с/г уже досить постраждало — прикладів багато, ті ж рибні ставки або теплиці в Станиці Луганській.

Але позиції сторін розділяє річка, щільна смуга мінування і виступ у Слов'яносербську — там у ЗСУ командна висота в секторі. Загалом, шанс, що бойові дії загостряться настільки, що вплинуть на аграрні господарства за Дінцем, — мізерний. Знадобиться глибока операція корпусного рівня протягом тижнів із мінімальними шансами на успіх.

Крім того, середня зарплата в Луганській області — 11 259 грн (29 982 руб). Мало того, що вдвічі вище, ніж у невизнаній «республіці», так ще і вище, ніж у багатьох регіонів у РФ, в яких не вирізали заводи на метал і не вели вогонь великими калібрами — особливо по Нечорнозем'ю, Північному Кавказу і Ставропіллю. Загалом, загарбати черговий Вуглегірськ, щоб на роки вкинути його в убогість і комендантську годину на бюджеті РФ — ідея так собі навіть для «поїхавших» із ОРДЛО.

Донецька область

А Донецька область і зовсім обігнала Ростовську за середньою зарплатою. Але на підконтрольних нам територіях заводи з виробництва металу і порт у Маріуполі, Коксохім в Авдіївці — досить чутливі виробництва важкої промисловості, особливо, якщо продовжиться пінг-понг із 152-мм артилерії. Правда, працювати більш-менш ефективно противник може тільки по Авдіївці та Курахово, по Маріуполю вже знадобляться «Урагани» та «Смерчі». А за це прикрутять гайки санкціями — якщо вже Рада Європи погрожує відключити платіжні системи та ввести секторальні обмеження в разі розширення агресії, значить, Кремль вичерпав ліміт «стурбованості».

Тим паче, що фронт проходить на Трудовських, у Вольво-центрі, передмістях Ясинуватої, приватного сектора Горлівки. Якщо піддадуть пари в скороварці — більше постраждають невизнані республіки, в яких 10 тис. рублів — медіанний дохід, а за 16 тис. рублів (зарплата прибиральниці на підконтрольних територіях) воюють на лінії бойового зіткнення.

Фото: АМПУ

Фото: АМПУ

Тим часом посівна зернових у Луганській області завершилася, а Донецька область закінчила сівбу на 90%. Спроба блокади порту Маріуполя не вдалася — 7 млн тонн вантажів у 2020 році — це на 8% більше, ніж у 2019-му. Трохи впало виробництво сталі. Зате трохи ж зросло виробництво чавуну.

Ситуація з економікою на підконтрольних територіях стабільна, і вона в рази краще окупованих частин ОРДЛО. І однозначно не гірше більшості російських регіонів, не пов'язаних із видобуванням вуглеводнів. Тому загрози, що російські маріонетки не затвердять чергове перемир'я, — чергова обіцянка бомбити Воронеж із боку Кремля.

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter Cmd + Enter Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини