Facebook Pixel

У 2023 році покарали майже втричі менше корупціонерів, ніж у 2021

У 2023 році покарали майже втричі менше корупціонерів, ніж у 2021

У 2023 році покарали майже втричі менше корупціонерів, ніж у 2021

У 2023 році 2420 осіб потрапили до Реєстру корупціонерів. Це аж на 65% менше, аніж у довоєнний 2021 рік. Тоді перелік поповнився на майже 7 тисяч записів. Про це повідомляє Опендатабот.

Кількість винесених вироків за корупцію

Кількість винесених вироків за корупцію

Протягом трьох останніх років лідером щодо винесених вироків стала Львівська область. Кількість записів від початку великої війни теж знизилася: якщо у 2021 році їх було 537, то минулоріч — лише 192.

Де найбільше корупціонерів

Де найбільше корупціонерів

У 2021 році переважно люди потрапляли до Реєстру корупціонерів через порушення, пов’язані з деклараціями — 75,9% вироків. Вже у 2023 році частка таких справ скоротилася до 1,6%. Це пов’язано з тим, що від початку великої війни НАЗК не перевіряло декларації посадовців, а сама подача декларацій не була обовʼязковою.

Тож у 2022-2023 роках найбільше людей потрапило до реєстру через пропозицію чи обіцянку неправомірної вигоди за дії або бездіяльність у владі — 38,2% та 53,1% випадків відповідно

За що частіше отримували покарання

За що частіше отримували покарання

Найчастіше зловмисників засуджують до штрафів — 92% вироків. Позбавлення волі та громадські роботи або ж іспитовий строк сумарно становлять десь 5-8% покарань.

Як найчастіше карають корупціонерів

Як найчастіше карають корупціонерів

Наразі в Реєстрі є навіть вироки щодо довічного ув’язнення корупціонерів. Щоправда, у цьому випадку додаткове покарання за корупцію отримав уже довічно засуджений чоловік. Він запропонував 2 тис. грн хабаря працівнику в’язниці, аби той дозволив йому отримати модем «Водафону». Нове покарання за корупцію приєдналося до попереднього вироку — і людина опинилася в Реєстрі корупціонерів як довічно увʼязнена.

Ще один в’язень пропонував $200 щомісяця наглядачу, аби той дозволив йому вільно ходити по території в’язниці. Як результат, тепер він має відсидіти додаткових 11 років та потрапив на довічно до реєстру корупціонерів.Quote«На жаль, Реєстр корупціонерів досі не є індикатором боротьби із корупцією в Україні. Як і не може вибіркове покарання бути вирішенням проблеми корупції, замість відбудови прозорих систем. Довічні ув’язнення «за корупцію» відображають якість даних реєстру та якість роботи НАЗК», — коментує Олексій Іванкін, засновник Опендатаботу

Контекст

Через воєнний стан інформацію про корупціонерів приховали з відкритих джерел, тож наразі Опендатабот не може оприлюднити такі конкретні дані, як місце роботи та посаду правопорушника.

Порушники, внесені до Реєстру корупціонерів, переважно перебувають там безстроково. Наразі в Україні є лише кілька причин, через які людину можуть виключити з цього списку:

  • скасування вироку ухвалою суду;
  • винесення виправдувального вироку;
  • відновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження;
  • скасування постанови про накладення адміністративного стягнення за корупційне або пов’язане з корупцією правопорушення;
  • розпорядчий документ або судове рішення про скасування розпорядчого документа про накладення дисциплінарного стягнення;
  • заява особи, яка з 24 лютого 2022 року до припинення або скасування воєнного стану брала безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉