Facebook Pixel

Як соцмережі реагували на події в Україні: гнів переважає над радістю

Фахівці із громадської організації CAT-UA, яка вивчає суспільні настрої українців у соціальних мережах, проаналізували емоційні реакції та інформаційні стимули за період з 13 по 19 квітня 2024 року.

Удари по тилах росії оживляють настрої українців. У ході звітного тижня відбулися вибухи у Воронежі, а також удар по аеродрому в Джанкої, внаслідок чого було збито літак Ту-22 М3 вперше. Фахівці з ГУР висловили свої оцінки та коментарі щодо подій. У світлі цих подій з'явилися жарти та висловлювання, які висловлюють надію на подальші успіхи. Особливо помітним позитивним моментом стало знищення станції радіолокації та електропідстанції. Це привернуло увагу, оскільки атаки на подібні об'єкти були рідкістю, тоді як їхня важливість очевидна.

Гучними обіцянками партнери дали чимало сподівань українцям. Тому негативу через недостатню підтримку в кінці тижня поменшало.

Слова Олафа Шольца про можливу передачу Україні шести систем Patriot від членів НАТО широко обговорювали українці. Згодом увага сфокусувалася на надії, що США підтримають пакет допомоги для України, навіть якщо це буде зроблено у формі кредиту. Деякі бачили певний позитив у затримці допомоги з боку США, розглядаючи це як сигнал про пробудження Європи та поступове збільшення її власних здібностей. Також обговорювалися кроки щодо розвитку українського оборонно-промислового комплексу, включаючи розробку далекобійних безпілотних літальних апаратів для ударів по росії, аналогів «Мавіка» (під жартівливою назвою «Шмавік») та збільшення виробництва самохідних артилерійських установок «Богдана».

Емоції проукраїнських громадян

Гнів присутній в 30% від усіх дописів про війну. Гніваються на росіян традиційно за обстріли, окремо за руйнування залізниці на Дніпровщині (УЗ). Відмова від демобілізації, дефіцит зброї після поразки Трипільської ТЕС, корупція та неправомірні витрати також викликають обурення суспільства. Критику спрямовують і на адресу Наталії Гуменюк за її інформаційну політику. Анна Маляр критикує за демобілізацію і за недостатній рівень міжнародної підтримки, причому Україну порівнюють з Ізраїлем. В обговореннях також спливають теми зради та шахрайства, включаючи скандальні ситуації із Сергієм Притулою та іншими.

Радість – 18% – постійним джерелом є зведені втрати ворога від ГШ, історії знищення окупантів, звіти волонтерів; окремо раділи ураженню ворожих тилів (Джанкой, об’єкти в РФ), збиттю Ту-22, світовій підтримці (зокрема, Рада Україна-НАТО), розвитку власного ОПК.

Тривога – 15% – окрім повітряних тривог, викликає погіршення ситуації на Донбасі (Олександр Сирський та ін.), наміри РФ піти в наступ (FT, Кирило Буданов) та здійснювати провокації на ЗАЕС (ГШ), енергетичний терор росіян.

Сум – 12% – за полеглими захисниками (зокрема, за Павлом Петриченком), цивільними жертвами (Чернігів, Дніпровщина, Донеччина та ін.); також викликають руйнування (Трипільська ТЕС), втома від війни.

Надія – 10% – значною мірою на світову підтримку: партнери шукають снаряди (Чехія та ін.), засоби ППО (Німеччина, обіцяє Єнс Столтенберг), міркують над російськими активами в якості застави (G7).

Гордість – 7% – викликає робота ППО (коли збиваються всі цілі), прогрес власних оборонних розробок (передусім дрони), перша українська альпіністка на Евересті присвятила своє сходження жінкам в ЗСУ.

Вдячність – 5% – переважно дякують волонтерам; також Володимир Зеленський дякує союзникам та СОУ (за удар по Джанкою).

Сміх – 2%.



Подякувати 🎉