Facebook Pixel

Як росіяни незаконно виводять свої гроші з України

З початку повномасштабного вторгнення в Україні закон забороняє видаляти російських власників або бенефіціарів з компаній. Проте, незважаючи на ці обмеження, 621 компанія змогла позбутися російських зв'язків, продовжуючи свою діяльність в Україні та виграючи мільйонні державні тендери. Згідно з інформацією від Опендатабота, Міністерство юстиції під час 8 з 10 перевірок встановило, що реєстраційні дії були незаконними. Однак ці зміни не були скасовані, і компанії з очищеною репутацією продовжують функціонувати на українському ринку.

Протягом останніх трьох років щонайменше 621 українська компанія видалила своїх власників або кінцевих бенефіціарів, пов'язаних з Росією. Позбувшись російських слідів, ці бізнеси продовжують свою діяльність в Україні. Згідно з українським законодавством, контроль за реєстраційними діями покладено на Міністерство юстиції України. Компанія Опендатабот звернулася до цього міністерства з проханням надати інформацію про законність зазначених змін.

За нашим запитом були проведені перевірки лише 10 компаній з 621. Проте навіть у цій невеликій вибірці у 8 випадках було виявлено порушення та факти незаконних реєстраційних дій.

Мова йде про такі підприємства:

  • Раветті Україна — компанія, що має адресу масової реєстрації, яку ділять з 75 іншими бізнесами. Торік її чистий прибуток становив 4,7 млн грн. Від початку року компанія виграла тендери на суму майже 3 млн грн у облгазів Києва, Рівного та Сум.
  • Домофон. Інжиніринг. Охорона. У минулому році чистий прибуток компанії склав 3,3 млн грн.
  • Гестлайф Тревел. За минулий рік дохід компанії склав 1,4 млн грн.
  • Еф ЕС Маккензі-Україна. У торішньому звіті компанія зазначила чистий прибуток у 515 тисяч грн.
  • Центр розвитку інвестицій і бізнесу завершив рік з чистим прибутком 312 тисяч гривень.
  • Експо Екскендж Україна, що наразі іменується «Лалана Груп», зазнала збитків у розмірі 1,6 млн грн. Крім того, компанія має невиплачені борги перед бюджетом за виконавчими провадженнями.
  • Реосвіт володіє торговою маркою Nadi Renardi. Ця компанія також зареєстрована за адресою масової реєстрації, яку ділять ще 53 підприємства.
  • Новаком Україна. З 2020 року компанія не подає фінансову звітність.

Відповідальність за незаконні перереєстрації лягла на деяких нотаріусів та державних реєстраторів, які засвідчували ці зміни.

У ще одному випадку, що стосується компанії «ПАЛВІ ТЕЛЕКОМ», нотаріус посилався на посвідку про постійне місце проживання росіянина в Україні. Цей документ справді підпадав під низку виключень, які могли б зробити зміни законними. Проте під час перевірки Мін'юст не знайшов у реєстрах жодного такого документа чи відомостей про нього. Попри це, перереєстрацію визнали законною, і порушень з боку Мін'юсту не було виявлено. Важливо зазначити, що протягом останніх двох років після внесення реєстраційних змін компанія активно бере участь у державних тендерах, вигравши замовлень на майже мільйон гривень у 2023 році та вже на 1,8 мільйона гривень з початку 2024 року.

Однак, незважаючи на те, що Міністерство юстиції України підтвердило факти порушень за результатами кількох вибіркових перевірок, жодна реєстраційна дія досі не була скасована, і компанії продовжують свою діяльність. У відповідь на запит Опендатабота в Міністерстві юстиції України зазначили, що реєстраційні зміни можуть бути скасовані лише на підставі судового рішення або якщо особа, чиї права були порушені, подасть скаргу протягом двох місяців з моменту, коли вона дізналася або могла дізнатися про порушення, але не пізніше ніж через рік після прийняття відповідного рішення, дії чи бездіяльності.

Проте в більшості випадків вже минув більше року з моменту перереєстрації, що свідчить про пропущені терміни. Окрім того, не існує конкретної особи, яка б постраждала від виводу російських капіталів чи відмивання бізнесу.


Подякувати 🎉