Близько 45 тисяч поліцейських, 10 тисяч військових та співробітники спецслужб забезпечують безпеку Олімпійських ігор у Парижі. Крім них, з повітря за порядком стежать безпілотники, а на дахах чергують снайпери. Олімпіада проходить в умовах підвищеної загрози, коли по всій Франції активно затримують ісламістів, підозрюваних у підготовці терактів та диверсантів, завербованих російськими спецслужбами. Про це пише видання «Європейська правда».
Незважаючи на всі зусилля, проблем уникнути не вдалося. Хоча церемонія відкриття Ігор пройшла гладко, система безпеки у Франції не впоралася із завданням та допустила велику диверсію на залізниці, наслідки якої усуваються досі.
Необхідно з'ясувати, з якими загрозами стикаються сили безпеки Франції та чи не ведуть ці загрози до Росії, яка вже була звинувачена у проведенні диверсій у різних країнах Європи.
Паралізована залізниця
П'ятниця, 26 липня, мала стати знаменним днем відкриття найбільших спортивних змагань. Однак початок паризької Олімпіади був затьмарений серйозною диверсією. За кілька годин до урочистої церемонії стало відомо про координовані зловмисні дії на кількох залізничних лініях Франції.
Національний залізничний оператор SNCF оголосив про «масовану атаку, спрямовану на паралізацію мережі». Постраждала лінія Est, що з'єднує Париж з містами східної Франції, а також із Люксембургом та Німеччиною. В результаті багато маршрутів було скасовано.
Атаки також загрожували міжнародним перевезенням. Було скасовано поїзди Eurostar, які курсували з Парижа до Лондона через тунель під Ла-Маншем.
Повідомляється, що вдалося запобігти ще одній диверсії на південно-східній гілці: робітники, які займаються нічним технічним обслуговуванням, помітили підозрілих людей, які не мали права перебувати в районі колій, і одразу повідомили про це жандармерію.
Спочатку оцінювалося, що перебої у роботі залізниці торкнуться приблизно 800 тисяч пасажирів, проте пізніше в уряді уточнили, що наслідки диверсії вплинули на 100 тисяч клієнтів залізниці. Це особливо актуально в сезон відпусток, коли багато людей вирушають у подорожі, а жителі Парижа намагаються залишити місто, охоплене масштабними заходами безпеки.
Прокуратура розпочала розслідування диверсій, повідомивши, що винні можуть отримати покарання від 10 до 20 років ув'язнення. Проте підозрюваних поки що не вдалося виявити. Більше того, напередодні відкриття Олімпіади польські ЗМІ опублікували інформацію про можливий зв'язок сил РФ та Білорусі зі спробою диверсії на залізниці. Водночас російський слід вже був виявлений в інших інцидентах у Франції, які так чи інакше пов'язані з Олімпіадою.
Провокації з російським слідом
Ще у квітні президент Макрон висловлював упевненість, що Росія може намагатися зірвати Олімпійські ігри. Про свої занепокоєння щодо можливих спроб РФ використовувати Олімпіаду для шпигунства чи дискредитації Франції також говорив міністр внутрішніх справ країни.
Жеральд Дарманен повідомив, що французькі служби безпеки відхилили понад чотири тисячі заявок на акредитацію для Олімпіади 2024 року в Парижі, включаючи заявки від росіян та білорусів, через побоювання, пов'язані зі шпигунством і кібератаками. Прем'єр-міністр Атталь зазначив, що загроза кібератак у Франції залишається актуальною, особливо у контексті великих міжнародних заходів, таких як Олімпіада. До потужних дезінформаційних кампаній додалися реальні загрози після затримання кількох росіян, які підозрюються у підготовці диверсій чи терактів.
Наприкінці травня було затримано 18-річного громадянина Чечні за підозрою у підготовці теракту на стадіоні «Жоффруа Гішар» під час Олімпійських ігор. У липні в Парижі було заарештовано двох росіян, які намагалися проїхати на автомобілі в закриту перед Олімпіадою зону міста, одна з них переховувалася в багажнику. Напередодні Олімпіади стало відомо про затримання в Парижі ще одного вихідця з Росії, якого підозрюють у підготовці дій, спрямованих на дестабілізацію політичної обстановки під час ігор.
Журналісти-розслідувачі з'ясували, що затриманим виявився 40-річний російський шеф-кухар Кирило Грязнов, завербований ФСБ, який, схоже, вважав себе аналогом Джеймса Бонда в Росії. Це сталося на тлі вже звичної для Франції загрози з боку ісламістів, яку цього разу «підігріли» події на Близькому Сході.
Незважаючи на слова президента Макрона про те, що Олімпійські ігри стануть часом політичного перемир'я, ситуація складається інакше. Олімпіада в Парижі вже стикається з високими загрозами та різноманітними небезпеками. У перші дні змагань було виявлено недоліки у системі безпеки. Тому глядачам та учасникам Олімпіади залишається сподіватися на те, що серйозним інцидентам, особливо терактам, вдасться запобігти.