24 серпня 2024 року стало відомо про арешт у Франції генерального директора Telegram Павла Дурова в межах попереднього поліцейського розслідування. Слідство вважає, що відсутність модераторів у Telegram призвела до поширення злочинної діяльності у месенджері.
Ще у лютому 2024 року на Київському міжнародному форумі з кібербезпеки Ярослав Ажнюк, відомий український IT-підприємець, засновник компаній Petcube та TheFourthLaw.ai, піднімав питання про безпеку масового використання в Україні популярного месенджера Telegram. нагадує головні тези з його виступу.
Що Ярослав Ажнюк розповів про небезпеку телеграму
Ярослав Ажнюк підкреслив, що близько 72% українців використовують Telegram у трьох сферах — новини, обмін повідомленнями і робота. Але цей зручний і розповсюджений інструмент комунікацій Ажнюк порівняв з «троянським конем», що приховує небезпеку. Адже, на думку підприємця, немає доказів відсутності співпраці Telegram з росією.
Нагадаємо, засновник Telegram, бізнесмен російського походження Павло Дуров з 2014 року проживає за межами рф і наполягає на відсутності будь-яких зв’язків з росією. Команда розробників Telegram здебільшого базується в Дубаї.
Ярослав Ажнюк понад рік тому створив волонтерську розслідувальну групу «Крємлєґрам», яка вивчає безпеку телеграму та його потенційні зв’язки з кремлем. На сторінці групи телеграм, який є одним з найбільших месенджерів і новинарних застосунків у світі, називають найбільш непрозорою структурою серед великих технологічних компаній. «Крємлєґрам» стверджує, що відсутність модерації у телеграмі використовують росія, ІДІЛ, ХАМАС та інші терористичні угруповання.
Також Ярослав Ажнюк нагадав аудиторії форуму з кібербезпеки слова начальника головного управління розвідки Міністерства оборони України, генерал-майора Кирила Буданова про те, що «у ФСБ і лише у них є ключі до телеграму».
Кому в Україні небезпечно користуватися телеграмом
На думку Ярослава Ажнюка, тут має виникати правильне запитання: що з цим робити і яку будувати державну політику?
«Але популярні голоси, які кажуть, що треба Telegram блокувати в Україні, або, навпаки, не можна блокувати Telegram в Україні — дві сторони тієї самої авторитарної інфекції, яка живе в нас. Я вважаю, що не можна з плеча і швидко блокувати Telegram, але так само не можна з плеча і швидко казати, що з ним нічого не варто робити. Вироблення політик — це складне, комплексне питання, над яким мають працювати компетентні люди», — зазначив на форумі з кібербезпеки Ярослав Ажнюк.
Проте Ажнюк наголосив, що Telegram не варто використовувати військовим, держслужбовцям та волонтерам. Крім того, не варто на нього покладатися як на єдине джерело поширення інформації.
Як Ярослав Ажнюк прокоментував арешт Дурова
«Сподіваюся, що крім наркотиків та торгівлі людьми, французька влада також розслідує співпрацю телеграму з терористичним кремлівським режимом, доказів якої є предостатньо», — висловився Ярослав Ажнюк у фейсбуці з приводу арешту Дурова.
Тих, хто досі користується телеграмом, Ажнюк закликав подумати про альтернативи — і для листування, і для отримання або розповсюдження новин.