Facebook Pixel

Верховний Суд остаточно повернув «трубу Медведчука» Фонду держмайна

Верховний Суд остаточно визнав за Україною право власності на частину магістрального нафтопродуктопроводу «Самара Західний напрямок». Однак широкому загалу він відомий, як «труба Медведчука».

Про це пише Фонд держмайна.

Quote«У довготривалій судовій справі поставлено крапку — повернуто важливий для енергетичної безпеки інфраструктурний об’єкт. Це 800 км нафтопроводу, що пролягають територією шести областей України. Фонд державного майна принципово та послідовно стоїть на захисті інтересів держави. Адже державне — це наше спільне, а не нічиє», — наголосив очільник Фонду Віталій Коваль.

Як нафтопродуктопровід «Самара — Західний напрямок» став «трубою Медведчука»

Нафтопродуктопровід «Самара — Західний напрямок» був збудований за часів СРСР у 1957 — 1968 роках. На час розпаду цієї держави нафтопродуктопровід належав до загальносоюзної власності. Після проголошення Україною незалежності ним користувалася російська компанія «Транснєфтєпродукт».

У 2011 році за позовом Генпрокуратури Господарський суд Рівненської області визнав за Україною в особі ФДМУ право власності на українську частину нафтопродуктопроводу «Самара — Західний напрямок». У 2014 — 2015 роках Рівненський апеляційний господарський суд і Вищий господарський суд залишили це рішення без змін.

Однак у 2017 році Господарський суд Рівненської області змінив своє рішення, визнавши право власності на українську частину нафтопродуктопроводу за дочірнім підприємством «Транснєфтєпродукту» — ТОВ «ПрикарпатЗахідТранс». Остання, за даними Youcontrol, належить олігарху Віктору Медведчуку.

У 2017 році НАБУ та САП розпочали розслідування обставин цього передавання права власності на українську частину нафтопродуктопроводу. За даними НАБУ, в основі нового рішення Господарського суду Рівненської області був свідомо неправдивий висновок судової інженерно-технічної експертизи.

У межах розслідування детективи НАБУ та прокурори САП звернулися до суду з клопотанням про арешт української частини нафтопродуктопроводу. У лютому 2021 року Вищий антикорупційний суд задовольнив це клопотання. З 2021 року цей актив перебуває в управлінні АТ «Укртранснафта».

Одночасно з розслідуванням НАБУ та САП ФДМУ зробив чергову спробу повернути в державну власність українську частину нафтопродуктопроводу. У 2021 році Фонд держмайна подав позов до Господарського суду Житомирської області, у якому просив суд визнати за державою цей актив. Наприкінці червня суд став на бік ФДМУ.

Нагадаємо, що у квітні 2023 року суд за матеріалами Служби безпеки України заблокував корпоративні права Оксани Марченко в АТ «Запорізький завод феросплавів».


Подякувати 🎉