Регулярна фізична активність приносить організму велику користь, але у багатьох бракує сил і часу на те, щоб займатися спортом у будні. Вчені з'ясували, що навіть якщо ви займаєтеся спортом лише у вихідні, це може принести здоров'ю мозку і психіки таку ж користь, як і регулярні вправи протягом усього тижня. Про це пише ScienceAlert.
Дослідники з Китаю проаналізували дані більш ніж 75 тис. людей з Британського біобанку, середній вік яких становив 62 роки. Вчені, використовуючи дані з фітнес-трекерів учасників, які ті носили протягом семи днів, розділили їх на три групи. До першої увійшли неактивні учасники, які займалися менше 150 рекомендованих хвилин на тиждень. До другої потрапили люди, які виявляли регулярну активність протягом усього тижня. У третій групі опинилися «воїни вихідного дня» — ті, у кого 50% необхідної активності припадало на один або два дні тижня, причому це не обов'язково були субота і неділя.
Середній період спостережень за учасниками становив 8,4 року. Вчені використовували записи лікарів широкого профілю і дані про госпіталізації та смерті, щоб відстежити розвиток неврологічних захворювань на кшталт деменції та хвороби Паркінсона, а також психологічних розладів, включно з депресією і тривожністю. При цьому автори дослідження врахували фактори на кшталт віку, статі, дієти, наявності діабету, гіпертонії та раку, а також того, чи палила людина та чи вживала алкоголь.
Близько 24,3 тис. людей були класифіковані як неактивні, 21,2 тис потрапили до групи тих, хто виявляв регулярну активність, а 30 тис. виявилися «воїнами вихідного дня». Результати показали, що порівняно з неактивними людьми у членів останньої групи ризик розвитку деменції був нижчим на 26%, інсульту — на 21%, а хвороби Паркінсона — на цілих 45%. А ймовірність виникнення депресії і тривожності у «воїнів» була нижчою на 40 і 37% відповідно. При цьому показники людей, які вважають за краще займатися кілька разів на тиждень, можна було порівняти з результатами тих, хто був активний протягом усього тижня.
Зниження ризику розвитку деменції, інсульту та хвороби Паркінсона було особливо помітним серед учасників старше 65 років. Тож для літніх людей фізична активність особливо важлива.
Таким чином, якщо вірити вченим, достатньо піддавати себе помірному фізичному навантаженню один або два рази на тиждень — це не обов'язково мають бути вихідні. Причому займатися в залі зовсім не обов'язково: навіть підйом сходами, хатня робота і прогулянка в парку принесуть відчутну користь.