Британський уряд 5 серпня зібрав засідання надзвичайного комітету COBRA у зв'язку з масовими антимігрантськими заворушеннями, що охопили у вихідні десятки великих міст країни. Протести були викликані вбивством трьох дівчат під час різанини на танцювальному класі в Саутпорті. У злочині підозрюється 17-річний британець, батьки якого прибули з Руанди. Організаторами заворушень вважаються вкрай праві групи. Про це пише видання ВВС.
Бунти та заворушення охопили міста Англії та Північної Ірландії — протестувальники вийшли на вулиці у десятках населених пунктів, включаючи Лондон, Белфаст, Хартлпул, Брістоль та Ліверпуль. Непорядки тривали і в Саутпорті, де сталася різанина. Мітингувальники нападали на співробітників поліції та руйнували будівлі.
У Ротерхемі та Тамворті протестувальники атакували готелі, в яких проживають мігранти, розбиваючи вікна камінням та кидаючи пляшки із запальною сумішшю. У Мідлсбро вони громили автомобілі та будинки в мігрантському районі, у Ліверпулі підпалили бібліотеку, а в передмісті Манчестера Боллі сталися аналогічні напади. Мітингувальники також атакували мечеті.
Протести почалися після нападу, який стався 29 липня у танцювальній школі в Саутпорті, на північному заході Британії. Близько полудня молодик у каптурі увірвався на заняття з йоги, завдаючи безліч ножових ударів дітям і дорослим, які намагалися їх захистити. На місці загинули дві дівчинки, 6 та 7 років. Третя дівчинка померла наступного дня у лікарні. Крім того, зловмисник тяжко поранив ще вісім дітей та дорослих.
Мітинги почалися після того, як мережею прокотилася хибна інформація, що нападник — мусульманин-ісламіст.
Реакція на заворушення у Британії
Релігійні лідери регіону Мерсісайд, де знаходиться Саутпорт, висловили стурбованість тим, що «занадто багато хто намагається використати трагедію для розпалювання ненависті та посилення конфліктів». У спільній заяві, підписаній керівниками католицької, мусульманської, єврейської, сикхської та індуїстської громад, наголошується: «Конфлікти можуть зруйнувати зв'язки між спільнотами — тим самим середовищем, на яке ми покладаємось у повсякденному житті. У наших громадах немає ненависті. Ці конфлікти здатні сіяти страх та ставити людей під загрозу».
«Не сумнівайтеся: ті, хто брав участь у цьому насильстві, відповідатимуть з усією суворістю закону. Поліція буде арештовувати причетних. Окремі особи утримуються під вартою. Судді ухвалюватимуть звинувачувальні вироки. Я гарантую, що ви пошкодуєте про участь у цьому свавіллі», — сказав прем'єр Британії Кір Стармер.
Засідання COBRA після заворушення у Британії
У понеділок, 5 серпня, відбулося засідання COBRA (Кімната нарад Кабінету міністрів) — такий формат зустрічей використовується в екстрених ситуаціях. У нараді взяли участь міністри внутрішніх справ та юстиції, генеральний прокурор, а також керівники поліції та Національного агентства боротьби зі злочинністю. Прем'єр-міністр очолив зустріч.
Після засідання представник прем'єр-міністра повідомив, що було заарештовано вже сотні людей, і нападникам висунуто звинувачення. Він також зазначив, що додаткові наряди поліції, як і раніше, виїжджають у різні регіони країни для припинення заворушень. При цьому в уряді уточнили, що запитів на підкріплення не надходило.
На нараді прем'єр заявив, що для протидії заворушенням буде сформовано постійну армію поліцейських, а також посилено заходи кримінального правосуддя.
Прем'єр-міністр також попередив про неприпустимість підбурювання до заворушень у соціальних мережах: «Я чітко зазначив, що кримінальне законодавство діє як в інтернеті, так і поза ним. Хоч би якою була явна мотивація, це не протест, а просто насильство... Тому вся міць закону буде спрямована проти тих, кого визнають учасниками цих дій».